folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi ?

Piri Reis Dünya Haritasını Nasıl Çizdi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek

http://www.youtube.com/watch?v=9HXtAi67jTk

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bunun bize tuhaf gelmesi o çağdaki teknolojiyi olduğundan çok daha düşük sanmamızdan kaynaklanıyor.

Milattan önce avrupadan ortadoğuya ortalama bir vatandaş posta ile mektup gönderebiliyormuş (birkaç ayda).

Yani bişeyler organize edilebiliyormuş ve insanlar uzaklarda neler olduğunun az çok farkındaymış.

Biz sanıyorduk ki millet mağrada yaşıyormuş yok öyle şey. Adam azimle çabayla çizmiş işte kıyıya yakın gide gide aylarca çizmiş ne var bunda yani?

Kıyıdan gidip gözlemleyerek çizme ihtimali süleyman peygamberin kuşlarının söylemesi ile çizmesinden daha düşük bir ihtimal mi ki bunu atlıyorsunuz amq? Elini sallasan şakirte çarpıyor memlekette ya

das

"
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

benim tahminim , piri reyizin güneyamerika kıtasına bir şekilde ulaştığı ve oradaki eski toplumlar ile iletişim kurabildiği yönünde 

eğer ispanyol ve portekizliler de engizisyon adına adamlara yalın kılıç girişmiş olmasalardı onlardan ve atalarından kalan bilgilerden çok şeyler öğrenebilirlerdi 

güney amerika yerlilerinin , nasıl olduğu tam çözülmemiş biçimde , bırakın coğrafi haritayı , yıldız haritalarını bile çizmeye vakıf olduklarını yüzyıllar sonra öğrendik. belki bin yıl önce izole olmuş büyük bir medeniyetleri vardı 

bir denizcinin muhtemelen karşılaştığı ilk insanlara soracağı şey burası neresi şuraya nasıl gidilir burdan sonra ne var gibi şeylerdir , tarzanca falan artık bir şekilde cevap vermişler ya da göstermiş olduklarını varsaymak bu haritanın varlığını açıklayabilir

herşeyin bir şeyi vardır
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KodlayanAdam
    KodlayanAdam's avatar
    Erkek

Ben şöyle düşünüyorum kısaca anlatmaya çalışayım.

Korsanlıkta kaptan ganimeti paylaşır. Paylaşılmayan şey korsan gemilerinden ele geçen haritalar ve pusulalardır. Bunlar kaptanın malıdır.

Bildiğimiz gibi Barbaros Hayrettin Paşa Akdenizde ünlü çok büyük bir korsandır ve muhtemelen ele geçirdiği gemilerden irili ufaklı binlerce haritaya sahip olmuştur. Piri reis ve Barbaros aynı dönemde yaşamış insanlar ve Piri reis Barbarosun gemisinde de bulunmuş.

Benim düşüncem Piri reisin o kadar yer gezmediği, bu ele geçirilen binlerce irili ufaklı haritaları karşılaştırıp birleştirdiği yönünde. Mutlaka çok yer gezmiştir ama hepsini değil..

Bu Piri Reisi küçümsemek demek değil, bahsettiğim şeyi yapmak bile zor bir iş bana göre.

edit: imla

KodlayanAdam tarafından 25/Oca/13 15:27 tarihinde düzenlenmiştir

Hiç savaş görmemiş çocuklarla, hiç barış görüşmemiş çocuklar için adalet farklı anlamlar taşır.
Toplam Hit: 6678 Toplam Mesaj: 45