Postgresql E Postgis Ekleme

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Windows 10 altına wsl ile Ubuntu kurup Onunda içinde devilbox yükleyip containeri ayağa kaldırdım.

Devilbox ile gelen PostGreSql içinde Postgis i aktif etmek için ubuntu da işlem yapınca veritabanını görmüyor.

Devilbox ./shell.sh içinde yapınca da olmadı veya ben hatalı yaptım.

Sırasıyla bu adımları izledim:

sudo add-apt-repository ppa:ubuntugis/ppa

sudo apt install postgis

sudo apt install postgresql-12-postgis-3

sudo apt install postgresql-12-postgis-3-scripts

sudo apt install postgresql-12-pgrouting

cd devilbox/

./shell.sh

psql -h 127.0.0.1 -p 5432 -U postgres -w

CREATE EXTENSION postgis;

Aldığım hata:

ERROR: could not open extension control file "/usr/share/postgresql/12/extension/postgis.control": No such file or directory

/usr/share/postgresql/12/extension/postgis.control  dizinine girip bakınca gerçektende postgis.control yok. postgis_topology.control vs gibi dosyalar var. postgis ile başlayan baya dosya var hatta ama bu eksik. 

Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

alakasızdır belki ama, apt install lerin sonuna -y eklemen gerekmiyor mu ? böyle yapınca "do you want to install" diye sorup takılıyo. bi kere bu yüzden 1 saat uğraşmıştım debian bi konteynerla

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

alakasızdır belki ama, apt install lerin sonuna -y eklemen gerekmiyor mu ? böyle yapınca "do you want to install" diye sorup takılıyo. bi kere bu yüzden 1 saat uğraşmıştım debian bi konteynerla

Evet ya sürekli soruyor, bilmiyordum bunu. Öğrenmiş oldum. Birde devamlı root şifresini de soruyor. Linux konusunda tecrübem yok ondan takılıyorum birçok yerde.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    coder2 bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Evet ya sürekli soruyor, bilmiyordum bunu. Öğrenmiş oldum. Birde devamlı root şifresini de soruyor. Linux konusunda tecrübem yok ondan takılıyorum birçok yerde.

ha ok, o zaman aklima gelen trikleri verim: 

apt install den sonra birden fazla paket yazabilirsin : apt install php apache mysql postgis vs vs 

add-apt-repository den sonra "apt update" yapman lazım diye biliyorum (bundan emin değilim)

soru soran şeyleri otomatikleştirmek için pipe kullanabilirsin bu isaret : | 

atiyorum : " 'yes' | bir_suru_sey_soran_komut.sh"

source komutuyla bir dosyanin icindeki kodlari calistirabilirsin (.sh dosyasi vb) calistirma izni vermen gerekmez. (source shell.sh gibi )

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Sağol hocam güzel bilgiler.

Bu postgis konusunda da bilgisi olan biri yardımcı olursa baya işim çözülecek.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    coder2 bunu yazdı

önce postgresi sonra postgisi yüklemen gerekiyor olmasın ? pgsql in eklentisiymiş bu

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    coder2 bunu yazdı

önce postgresi sonra postgisi yüklemen gerekiyor olmasın ? pgsql in eklentisiymiş bu

Postgres kurdum zaten hocam, navicat ile bağlanıyorum falan sorun yok onda. Ondan sonra yukarıda belirttiğim komutlarla postgis eklemeye çalıştım ama yapamadım.

Toplam Hit: 843 Toplam Mesaj: 7
postgresql postgis uzantısı ekleme