folder Tahribat.com Forumları
linefolder Programlamaya Giriş
linefolder Programlama Ve Diller Üzerine

Programlama Ve Diller Üzerine

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar. Yine aklına takılan binlerce soruyla karşınızda ben :)

Arkadaşlar bir programcı nedir ne yapa bilen kişidir. Mesala ben orta seviyede php,başlangıç seviyesinde javascirpt ve benzeri dilleri biliyorum.Ama biliyorum dediysem tak tak diye onume ne gelirse yazamıyorum.Bu durum herkezdemi boyle yoksa sadece bendemi.Onume bir  proje geldimi kafamda neyi nasıl yapacagım hangi kodları kullanacagım az buçuk oluşuyor ama o kodları ezbere direk olarak yazamıyorum her dil için ayrı tuttuğum defterler var hangi kodu kullanacaksam ordan bulup kodluyorum. Kısaca anlatmak istedigim bu,başkaları ogrendiği dilleri programcılar direk ezberliyorlar da oyle mi biliyorum diyor yoksa benim gibi mi hepsi.

Edit: Yazım yanlışları için pardon kafam dağılmış durumda.

Bilgi güçtür...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

önemli olan dilin yapısını bilmek

daha da önemlisi algoritmadır.

algoritmayı ve dilin sınırlarını biliyorsan, gerisi teferruattır (işine yarayan fonksiyonları bir şekilde çözersin)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

mantık ortaktır fonksiyon isimleri farklıdır.kod ezberleyerek program yazamazsın ama bir programda kullandığın mantığı bütün dillerde kullanabilirsin.

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ucenmi
    ucenmi's avatar
    Erkek

senin yaptığın daha iyi ezberlesen kaç tane dili ezberliyeceksin ? ama algoritmayı bilmek ve dilin neyi yapıp neyi yapamaycağını bilmek daha iyi

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SharpShooter
    SharpShooter's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

alışmak lazım. çoğu zaman bi problem üzerinde düşünmüyorum bile. zaten neyi ne şekilde yaparsam ne olacağını kestirebiliyorum.

yani tamamen bilgilerini ne kadar sık kullanmanla alakalı.

yazdığın bi sistemi ilk yazarken bakarsın ama 2. sefer yazdığında akar gider. tecrübe bu oluyor işte

- xx yerde hata var. - ya aslında kod şöyle sanıyor olabilir bla bla bla - olm kendine gel kodlar düşünmez - ...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

örneğin ben sözlük programı yazıcam, neler lazım?

- string fonksiyonları (parçala, ara bul vs gibi)

- array fonksiyonları 

- if end yapısı

- döngüler

gibi. önce kafanda oluşturman lazım. sonra her dilde yaparsın. (kimisinde kolay, kimisinde zor)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Hmm. Mesala php de veritabanı kullana bileçeğini javascript te kullanıcı taraflı işlem yaptıra bilecegini bilmek gibi değilmi.

Kafanda algoritmayı oluşturur neler lazım hangi tür kodların lazım oldugunu bulur sonra hangi dille kodluyacaksan kodları bulur onları yazarsın bu şekilmi .

trnight tarafından 17/Mar/13 18:46 tarihinde düzenlenmiştir

Bilgi güçtür...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı

Hmm. Mesala php de veritabanı kullana bileçeğini javascript te kullanıcı taraflı işlem yaptıra bilecegini bilmek gibi değilmi.

Dilin aktif olduğu alanları bilirsen daha rahat kullanırsın ama tabi sharpshooter'ın dediği gibi tecrübeye dayalı şeyler bunlar.

.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek
    sokoban bunu yazdı
    trnight bunu yazdı

Dilin aktif olduğu alanları bilirsen daha rahat kullanırsın ama tabi sharpshooter'ın dediği gibi tecrübeye dayalı şeyler bunlar.

Yani şimdiden benim kuruntu yapmama moralimi bozmama gerek yok oylemi :) Zamanla bişeyler oturur.

Bilgi güçtür...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek
    trnight bunu yazdı
    sokoban bunu yazdı
    trnight bunu yazdı

Yani şimdiden benim kuruntu yapmama moralimi bozmama gerek yok oylemi :) Zamanla bişeyler oturur.

Mantıken öyle.İlkokulda yazmaya çalışırken önce çizgileri öğretirler daha sonra harfleri çizmeye başlarsın bu iş böyle gider küçük tecrübeler büyük tecrübelerin önünü açar.

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trnight
    trnight's avatar
    Erkek

Kafamdaki soru işaretleri birazda olsa gitti.Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar

Bilgi güçtür...
Toplam Hit: 1163 Toplam Mesaj: 11