folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder PSU Olmadan Anakart Çalıştırma

PSU Olmadan Anakart Çalıştırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Arkadaşlar elimde 12v 200ah akü var. Masaüstü pc nin monitor hariç psu olmadan direk aküden 12v alarak anakartını çalıştırmak istiyorum. Elimde step down voltaj düşürücü ayarlanabilir devre var. Psu nun yaptığı görevi ne şekilde sağlayabilirim? Hangi pine ne kadar voltaj gerekiyor? Aksi takdirde psu ve inverter devresi kullanmam gerekecek. Extra masraf etmeden elimde bulunan ekipmanla sadece kasayı çalıştırabilir miyim?  

Syntax error..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam bildiğim kadarıyla psu içindeki yazılımla ayarlıyor kaç watt vereceğini, şimdi sen direkt aküyü bağlarsan yakabilirsin kartı.

goo.gl/qBNZmW
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lazz
    lazz's avatar
    Erkek

bildigim kadarıyla yuksek amperden zarar gelmez hocam 

asagıda psu dan cıkan volatjları gorebılırsın

kasa nın ıcınde dıger sarı ve kırmızı kablolarda aynı burdakı voltaj degerlerrıyle

lazz tarafından 15/Oca/21 14:13 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek

uğraştığına değmez bence inverter da 12 den 220 ye yine 12 ye derken kayıplar olacaktır o da çok verimli olmaz ama daha sağlıklı çalışır.

İmzalamazsam ne olcak?
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ccaglayan
    Ccaglayan's avatar
    Erkek

Quora da senin gibi soran bir arkadaş olmuş aparat önermişler 12v besleme yapabilmek için. Ek olarak sadece anakarta besleme yapmıyorsun hddlere kadar besleme oluyor. Ek olarak o psu ile anakart sürekli haberleşiyor kaç volt kaç amper lazım bana diye direkt kafalama bağlarsan kartı ve başka komponentleri eline alman garanti olur.

https://www.quora.com/How-can-I-run-my-desktop-PC-directly-from-12v-DC-Battery-without-PSU

Ccaglayan tarafından 15/Oca/21 15:46 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Hocam araştırdığım kadarı ile ve yaptığım ölçümlerde -12 v gibi negatif voltaja rastladım o kısmı pek anlamadım.

Syntax error..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OnLyGoDCaNStoPMe
    OnLyGoDCaNStoPMe's avatar
    Erkek

Konuya hakim değilim ama ekstra birşey almadan çok olabilir gibi durmuyor.

En basitinden PWR_OK sinyalini oluşturmak için çip gibi birşey gerekecektir.

5V Standby pininden bilgisayar kapalıyken de 5v sağlamak gerekecek.

-5V ile -12V sanıyorum artık gerekli değil ama bağlamassan ne olur bilmiyorum.

Düşük güçlü bir pcyi, 19v laptop adaptörü ve şöyle bir aparat: https://www.aliexpress.com/item/1005001786973560.html

kullanarak bir süre kullanmıştım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivir-US
    antivir-US's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Hocam araştırdığım kadarı ile ve yaptığım ölçümlerde -12 v gibi negatif voltaja rastladım o kısmı pek anlamadım.

Evet öyle birşey var.

-12v ile GND yi kullanırsan GND pozitif gibi davranır, -12 ucu da GND gibi davranır ve 12 volt elde edersin. Eğer -12v ile+12v kullanırsan toplamda 24 volt elde edersin.

Google görsellerden "negative voltage converter" şeklinde devre şemaları bulabilirsin ama bu devreler genelde düşük güçlü olurlar, iş yapmayabilir

Camınızı kırar, duvarınıza işer, bisikletinize biner, tekerini keser, arabanızı çizer, zilinize basar kaçarım. Kısacası ben annenizin sokağa çıkarken uzak dur dediği çocuklardan biriyim.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GuArDiAn55
    GuArDiAn55's avatar
    Erkek

güç kaynağı sadece gerekli voltajı sağlamıyor. kısa devre koruması, düşük gerilim koruması, aşırı akım koruması vb. sistemler mevcut. ani akım kesintilerinde de devreye giriyorlar ki anakartınızın üzerindeki komponentler patates olmasın. istediğiniz şeyin bir sektörü var hocam. güç elektroniği. 

Bunun yerine aküye bir invertör devresi takın. 12v DC elektriği 220V AC elektriğe dönüştürsün. bununla şebeke elektriği gibi kullanırsınız. Bunu yapmak çok daha kolay olur.

Ya da bilgisayarı unutun. aküyü modeminiz için ups'ye dönüştürebilirsiniz. ben lityum iyon piller ile bir devre tasarladım evde. piller şarj olunca modem direkt adaptörden çalışıyor. elektrik gittiğinde piller devreye giriyor. elektrikler gitse de internet kullanabiliyorum. Okul bi rahat bıraksa blog sitesi kurup anlatacağım tasarımları da çok zorluyor ibneler.

https://www.youtube.com/watch?v=_TnXD4LEqcQ 

HACKEROKAN!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek
    GuArDiAn55 bunu yazdı

güç kaynağı sadece gerekli voltajı sağlamıyor. kısa devre koruması, düşük gerilim koruması, aşırı akım koruması vb. sistemler mevcut. ani akım kesintilerinde de devreye giriyorlar ki anakartınızın üzerindeki komponentler patates olmasın. istediğiniz şeyin bir sektörü var hocam. güç elektroniği. 

Bunun yerine aküye bir invertör devresi takın. 12v DC elektriği 220V AC elektriğe dönüştürsün. bununla şebeke elektriği gibi kullanırsınız. Bunu yapmak çok daha kolay olur.

Ya da bilgisayarı unutun. aküyü modeminiz için ups'ye dönüştürebilirsiniz. ben lityum iyon piller ile bir devre tasarladım evde. piller şarj olunca modem direkt adaptörden çalışıyor. elektrik gittiğinde piller devreye giriyor. elektrikler gitse de internet kullanabiliyorum. Okul bi rahat bıraksa blog sitesi kurup anlatacağım tasarımları da çok zorluyor ibneler.

https://www.youtube.com/watch?v=_TnXD4LEqcQ 

Hocam aynı devre bende de var 18650 pil kullanarak yaptım. Ama tek sıkıntı şu turknet turk telekom altyapısını kullanıyor. Ben modemi çalıştırsam bile binada elektrik gidince telefon hattı da gidiyor. Cimriler akü koymamışlar sisteme. Direk gidiyor modem sinyali.

Syntax error..
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    watervay bunu yazdı

Arkadaşlar elimde 12v 200ah akü var. Masaüstü pc nin monitor hariç psu olmadan direk aküden 12v alarak anakartını çalıştırmak istiyorum. Elimde step down voltaj düşürücü ayarlanabilir devre var. Psu nun yaptığı görevi ne şekilde sağlayabilirim? Hangi pine ne kadar voltaj gerekiyor? Aksi takdirde psu ve inverter devresi kullanmam gerekecek. Extra masraf etmeden elimde bulunan ekipmanla sadece kasayı çalıştırabilir miyim?  

Elindeki ile çok uğraşırsın, çıkma power denk gelir mutlaka letgoda filan.

Amper olarak şöyle düşün, elindeki akü sabit 1 amper çekilse hiç durmadan yaklaşık 200 saat bunu karşılama kapasitesindedir. 

Eskiden 12 ve 5 volt yetiyordu anakart için ama şimdi değişik voltajlarda istiyor, 

Regülatör devreleri alman gerekir, misal 7805 gibi. 

Edit: anakartın voltaj girişleriyle ilgili şema lazım. Onu da üretici firmanın sitesinden bulabilirsin. 

ehlikeyif tarafından 19/Oca/21 12:41 tarihinde düzenlenmiştir

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
Toplam Hit: 1157 Toplam Mesaj: 11
psu 12v akü