folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python ANSI İle Karakter Biçimleri

Python ANSI İle Karakter Biçimleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    genckipcak
    genckipcak's avatar
    Erkek

Birkaç gündür Python üzerinde çalışmalar yapıyorum, yapısı diğer dillere göre daha kolay olduğu için diğer diller üzerinde yapmaya çalıştığım (ama tam olarak yapamadığım) bir kaç fikiri Python üzerinde daha rahat bir şekilde gerçekleştirebildim. Özellikle SQLite ile çok uyumlu olduğunu düşünüyorum, herhangi bir sorun çıkarmadı kendisi sağolsun.

Bu entryde ekrana yazdırdığımız girdileri yada verileri ANSI karakter kodları ile renkli yada biçimsel olarak yazdıracağız. Biçimselden kastım; kalın (bold), altıçizili (underline) ve eğik (italic) yazı tipleri. Öncelikle ANSI karakter kodlarını bilmemiz gerekiyor, onlara bu siteden ulaşabilirsiniz:

http://pueblo.sourceforge.net/doc/manual/ansi_color_codes.html

Tabii burada sadece renk ve biçimsel kodlar verilmiş, özel karakterlere yer verilmemiş. Öncelikle nasıl kullanabileceğimize gelirsek; \033 bizim yazı biçimin özelliklerini taşıyon kısım. Tabii sitede o belirtilmiyor, örnek olarak\033[34m mavi rengini belirtiyor. Sondaki [34m renk kodumuzu, baştaki \033 ise yazı biçimine uygulanacak olan biçimsel özellikleri taşıyor

Örnek olarak aşağıdaki satır Merhaba girdisini kırmızı olarak yazdıracaktır.

print '\033[31m' + "Merhaba"

Dikkat etmeniz gereken bir nokta; en sonda default girdiyi vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde ekrana yazılan sonraki girdiler kırmızı olarak yazılacaktır. Yani aşağıdaki satırı kullanmanız daha doğru olur.

print '\033[31m' + "Merhaba" + '\033[00m'

Tabii renk kodlarıyla bu şekilde tek tek uğraşmaktansa bunları bir sınıf olarak belirtebiliriz. Hazırladığım aşağıdaki sınıfı kullanabilirsiniz. 

class bgrenk:
        DEF = '\033[00m'
        KIRMIZI = '\033[31m'
        YESIL ='\033[32m'
        SARI ='\033[33m'
        MAVI = '\033[34m'
        MOR = '\033[35m'
        MAVIMSI = '\033[36m'
        KALIN = '\033[01m'
        EGIK = '\033[03m'
        ACIZILI = '\033[04m'

Sınıfı tanımladıktan sonra renklendirmeyi aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.

print bgrenk.KIRMIZI + "Merhaba" + bgrenk.DEF

Tabii bununlada uğraşmayıp fonksiyon haline de getirebilirsiniz, o da artık size kalmış.

Not: Eski blogumdan alıntıdır, kalsın burada.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

h4sturk ?

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    genckipcak
    genckipcak's avatar
    Erkek
    0x656e bunu yazdı

h4sturk ?