folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python Float Veri Toplama-Çıkartma Problemi

Python Float Veri Toplama-Çıkartma Problemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Proses , Algoritma vb. konulara yoğun ilgim olsada yazılım konusunda kafa patlatarak sıfırdan bir dili öğrenmişliğim yoktur. Scriptkiddie bir geçmişten geliyorum.Python öğrenmeye niyet ettim bu aralar. 

En basit şey bile olsa kafama takılan soruları buraya taşıyacağım yardımcı olan müridler olursa ne ala. Olmazsa zaten benim konuları bilen biliyor cevapları bi şekild bulup (gerek kendi çabam , gerek müridlerin yönlendirmesi) konuya taşıyorum.

-0-

Şimdi soruya geçelim Pythonda daha en baştayım. interactive shell üzerinde toplama çıkarma falan yapıyorum. Float verileri toplarken aşağıdaki tarzda bir çıktı aldım.

4.3 , 4.7 , 5.3 , 5.7 , -0.1 , 1.7 , -0.1 değerlerini almam gerekirken niye yukarıdaki değerleri aldım ? Bu sonuçların çıkmasının mantığı nedir ? 

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

float(2.3) + float(2.4)

deneyebilir misin?

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

float(2.3) + float(2.4)

deneyebilir misin?

4.699999999999999

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

https://docs.python.org/2/tutorial/floatingpoint.html

Floating-point numbers are represented in computer hardware as base 2 (binary) fractions

...

Unfortunately, most decimal fractions cannot be represented exactly as binary fractions

Bundan dolayi oyle oluyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Anladım hocam sağolasın. Veri tipleri ve bu verilerin hafızada tutuluşu üzerine ek okumalar yapıp konuyu temellendirmek lazım. Aşağıdaki iki yazı tam olarak yeterli olmamakla birlikte genel olarak anlatıyor. 
    http://yazilimyeni.blogspot.com/2012/01/say-sistemleri.html
    http://bilgisayarkavramlari.sadievrenseker.com/2011/04/01/ondalikli-sayilarin-taban-donusumleri/

İlerleyen aşamalarda hesap makinesi programı yaparken daha derinlemesine girerim bu konulara. Malum bilgisayar bunu bu şekilde versede hiçbir hesap makinesinde sonuç böyle küsüratlı gelmiyor =)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SENAR1ST
    SENAR1ST's avatar
    Erkek

Küsüratlı bir sayıyı küsüratsız olarak almak istiyorsan şu yöntemi uygulayabilirsin hocam.

print (round((1/3),1)) 
    #virgülden sonraki 1 sayısı küsüratın kaç haneli olması gerektiğini gösterir. Küsüratsız sonuç istiyorsanız virgülü ve 1'i silebilirsiniz.
Toplam Hit: 1333 Toplam Mesaj: 6
python float interactive shell yeni başlayanlar