folder Tahribat.com Forumları
linefolder Python
linefolder Python İle İnternet Explorer Kontrolü

Python İle İnternet Explorer Kontrolü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aktivist
    aktivist's avatar
    Erkek

Elinizde sürekli test etmek istediğiniz bir web sayfanız olduğunu var sayalım.. Python bu iş için biçilmiş kaftan, tabi cPAMIE kütüphanesinden haberiniz varsa.

cPAMIE kütüphanesi yardımıyla, Internet explorer'i kontrol edebilir, ve istediğiniz web sayfasının otomatik testini(tabi ki tek amacımız web sayfası testi değil, gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış) gerçekleştirecek bir kod yazabilirsiniz.

Bu yöntemin HTTP sorgularını otomatik olarak göndermekten farkı, sayfalarda bulunan tüm javascript(vb.) kodlarının normal akışında(bir kullanıcı kullanırken nasıl çalışıyorsa) çalışmasıdır. Bu sayede sayfaların fonksiyonel testini de yapabilirsiniz.

from cPAMIE import PAMIE

test_edilecek_sayfa = "vvv.testedileceksayfa.dom"

ie = PAMIE() #bu satır bir internet explorer penceresi açar, ie python için internet explorer nesnesidir.

ie.navigate(test_edilecek_sayfa) #tarayıcınız, test_edilecek_sayfa 'yı çağırır.

#varsayalım ki, test_edilecek_sayfa'da bir password alanı olsun, ve bu password alanının id'si "uiPasswordId" olsun.

ie.textBoxSet("uiPasswordId", "sifre")

ie.buttonClick("Sayfaya gir")

# üstteki şekilde, uiPasswordId ile belirtilen text alanına, "sifre" stringi girildi ve üzerinde "Sayfaya gir" yazan butona tıklandı.

ie.quit() #açtığımız internet explorer penceresini kapattık..

#peki tek bir şifre değil de birkaç şifre denemek istersek?

pass_list = ["sifre1", "sifre2", "sifre3"]

for cur_pass in pass_list:

ie.textBoxSet("uiPasswordId", cur_pass)

ie.buttonClick("Sayfaya gir")

şeklinde şifreleri ard arda deneyebiliriz.

# örneğin web sayfanıza yerleştirdiğiniz bir anket'i yayına sokmadan önce(ya da başkalarının yayına soktukları anket için) 10.000 defa tıklayarak denemek istiyorsunuz. Aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

rabb-ül alemin aşkına!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    saol hacim, güzel anlatmışın, eline sağlık valla, he bu arada ilk mesajın hayırlı olsun :)

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aktivist
    aktivist's avatar
    Erkek
    teşekkür ederim :)

rabb-ül alemin aşkına!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cnr437
    cnr437's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    önemli deil :D

Bizim olduğumuz her yerde herşey bizim yüzümüzden olmuştur. Ben benim amk bana bişey olmasın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    adalet
    adalet's avatar
    Erkek
    hoşgeldin aktivist
Toplam Hit: 2260 Toplam Mesaj: 5