folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Rasberry Pi / JAVA

Rasberry Pi / JAVA

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

O zaman geriye sadece Jar dosyasını yazmak ve Ethernet Driver yüklemek kalıyor sanırım ? Soap falan kullanabiliyor muyuz Raspberry de kullanmak için ? Yoksa MySql direk bağlantı mı yapıyorsunuz ?

Sen bizi dinlemiyorsun sanırım :)

Ethernet için driver gerekmiyor genelde raspberry ready linux'lar veya direk kendi linux dağıtımı olan raspbian'ı yüklediğinde ethernet direk çalışır. Sadece dışarıdan bir modül takarsan belki gerekebilir.
    Normalde linux'da nasıl yapıyorsan öyle yapabilirsin.

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    sandman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

O zaman geriye sadece Jar dosyasını yazmak ve Ethernet Driver yüklemek kalıyor sanırım ? Soap falan kullanabiliyor muyuz Raspberry de kullanmak için ? Yoksa MySql direk bağlantı mı yapıyorsunuz ?

Ethernet için driver gerekmiyor genelde raspberry ready linux'lar veya direk kendi linux dağıtımı olan raspbian'ı yüklediğinde ethernet direk çalışır. Sadece dışarıdan bir modül takarsan belki gerekebilir.

Raspberry konusunda 0'ım dedim ya :/ en son 1 ay önce bi elime baktım o yani. Belki farkklıdır diye dedim . Bu kadar basit olması sadece şaşırttı hiçbirşey yapmıyor muyuz :/ bunun normal programlamadan ne farklı kaldı anlamadım .s bilgiler için teşekkürler :) 

bi eğitim seti bulursam da hiç fena olmayacak gibi :) 

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek

Her programlama dili farklı bir alanda uzmandır, yerine göre dil kullanmalıyız deriz ya, hah işte gömülü sistem demek %90 C demek. Geriye C++, ASM kalır. Hatta Ada bile kullanılır. Ama Java falan hikaye kullanılmaz.

RAM yetmemesi meselesi, eğer doğrudan RasPi üzerinde geliştirme yapacaksan Java IDE lerini kaldırmaz RasPi. Bendekinde 900 MHz RAM vardı yanlış hatırlamıyorsam. Midori tarayıcıyı kullanamıyordum.

Vim kullanacan.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    SkynetX bunu yazdı

Her programlama dili farklı bir alanda uzmandır, yerine göre dil kullanmalıyız deriz ya, hah işte gömülü sistem demek %90 C demek. Geriye C++, ASM kalır. Hatta Ada bile kullanılır. Ama Java falan hikaye kullanılmaz.

RAM yetmemesi meselesi, eğer doğrudan RasPi üzerinde geliştirme yapacaksan Java IDE lerini kaldırmaz RasPi. Bendekinde 900 MHz RAM vardı yanlış hatırlamıyorsam. Midori tarayıcıyı kullanamıyordum.

Vim kullanacan.

Yok hocam doğrudan geliştirme yapamam . Herkes gömülü = C diyor. ki @YeniHarman da dediyse bi bit yeniği vardır. zaten pek bi cacık yok iş bize kalıyor. C öğrenmede vites atayım o zaman . C den sonra Raspberry diye tutturur iş yaparım. Java ile ufak bi otomasyon sistemi yaptıktan sonra zaten raspberry nedir ne değildir ufak bi fikrim olur . Bu Java'nın kullanım yeri ne acaba çok merak ediyorum. Herkes şikayetçi ama en çok kullanılan dil :D Ufak aletler de gömülü değil mi ? Ben ufak aletler'in Java ile daha çok kodlandığını bilirdim.  

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    sandman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Raspberry konusunda 0'ım dedim ya :/ en son 1 ay önce bi elime baktım o yani. Belki farkklıdır diye dedim . Bu kadar basit olması sadece şaşırttı hiçbirşey yapmıyor muyuz :/ bunun normal programlamadan ne farklı kaldı anlamadım .s bilgiler için teşekkürler :) 

Normal programlamadan hiçbir farkı yok. Hatta ben projemde raspi üzerinde çalışacak linux servisini C# (mono) ile yazdım. Raspi ve diğerleri SBC (single board computer) diye geçer zaten. Sadece işlemci x86 değil de arm tabanlı.  Eğitim setine falan ihtiyaç yok.

Yine raspi için konuşuyorum. Linux'ta çalışabilen ve arm platformuna port edilmiş hemen hemen her şeyi raspi ile de yapabilirsin fakat işin elektronik kısmına girdiğinde işler değişir. Kullandığın dil, yazdığın program hatta programını derlerken kullandığın derleyici parametresi bile IO performansını etkiler. Linux da gerçek zamanlı bir işletim sistemi değil. Yani elektronik tarafında senin işini oldukça zorlaştırabilir.

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    sandman bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Normal programlamadan hiçbir farkı yok. Hatta ben projemde raspi üzerinde çalışacak linux servisini C# (mono) ile yazdım. Raspi ve diğerleri SBC (single board computer) diye geçer zaten. Sadece işlemci x86 değil de arm tabanlı.  Eğitim setine falan ihtiyaç yok.

Yine raspi için konuşuyorum. Linux'ta çalışabilen ve arm platformuna port edilmiş hemen hemen her şeyi raspi ile de yapabilirsin fakat işin elektronik kısmına girdiğinde işler değişir. Kullandığın dil, yazdığın program hatta programını derlerken kullandığın derleyici parametresi bile IO performansını etkiler. Linux da gerçek zamanlı bir işletim sistemi değil. Yani elektronik tarafında senin işini oldukça zorlaştırabilir.

Analiz sonucu : C öğrenmen ilerde pek sıkıntının olmayacağı demektir. Pyhton , Java veya C# fark etmes yaptığın iş önemli. Rasberry nin pek marifeti yok. önemi olan IO ların kontrolü ve algoritma. Elektrik devreleri bilmek gerekiyor. Hoperlor gibi speaker gibi ürünler içinde Arduino bilmek gerekebilir.

Otomasyon sistemi pek bişey katmayacak bana öyle gözüküyor ya Android de otomasyon sistemi yapılmış ha Rasberry de. 

Şöyle ufak bi proje yapsam neye ihtiyaç duyarım yada izlemem gereken yol veya adımlar neler olacaktır.

3 Led var ben mikrofondan Kırmızı dediğimde Led'de kırmızı yanacak mavi dediğimde mavi led yanacak. veya Merhaba dediğimde Ekran da Sen kimsin ? diye soru sorabilecek bi uygulama. bu bişeler katar sanırım. Elektirk devrelerinde ufak tefek bilgilerim var . Elektrik müh. lerin Elektrik devreleri dersine giriyorum 4-5 aydır. + sı olacaktır umarım

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

İlerleme var:)

Arduino ile ses üretmek. Hımm. Bilmem ki. Kulağı tırmalamayacak örneklemde sin dalgası oluşturulabilir mi? Neyse konumuz o değil.

Led yakıp söndürmek kolay da, raspiye mikrofon takamazsın doğrudan:) Mikrofon bağlayabileceğin bir giriş yok. USB ses kartı lazım ya da bir ek kart. Konumuz bu da değil. Ses tanıma olayı nasıl bilemiyorum. Büyük ihtimalle Fourier dönüşümü vs. vardır işin içinde.

Bu proje için neden raspi? Normal bilgisayarda bu projeyi gerçekleştirmek daha kolayken? Bunun gibi projeleri hızlıca gerçekleyip sonradan hedef platforma port etmek çok daha kolay olsa gerek.

Olaylara karışmayın!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Aslında amacım şu . ufak bir robot yapıp ve o robotu geliştirmek

Şöyle hayal edelim mi abi ? 

Bir breadboard  a led yakmayı öğreneceğim Kırmızı yeşil mor herneyse.

Daha sonra. Konuşma işlerini yapacağım mikrofondan gelen sesi tanıma gibi Tabi bunu Java yada C 'de yapmayı düşünüyorum . Örneğin mikrofondan gelen "Merhaba" kelimesini algılamak gibi. Tabi burda dış sesleri falan unutalım. Sessiz ortam olsun. 

Bu sesi nasıl işleyeceğimi öğrendikten sonra. Rasberry ile Arduino bağlayabilirim. Rasberry den Arduino ya veri gidecek Kırmızı Led yansın dedim Kırmızı led yandı.

Daha sonra Küçük bir ekran bağlayabilirim Arduino ya. Mesela mikrofondan "Merhaba" diye bir ses geldi sonra Rasberry de bu sesi çözüp Cevabı arduino atıp ekrana basabilirim. yani böyle olabilir yada farklı yolla suan bilgisiz konuşuyorum.

Kafası olan bi kutuya koydum diyelim. Gözlere bi led bağladım . "Salak robot" dedim gözler kırmızı led yandı. "iyi robot" dedim gözler mavi yandı. "Nasılsın" dedim Göbeğine yerleştirdiğim ekran dan" Iyiyim sen  ? " yazısı yazdı. Tabi bunlar tek şartlı şeyler Büyük bi yapı değil yani yapay zeka falan yok işin içinde sadece 3-5 komut yaptırıyorum şuan robota.

Daha sonra Rasberry WebServis'e bağlayıp Android telefondan gelen veriyi WebServis aracılığı ile Raspberry'e atmak Google Cloud gibi düşünülebilir. "Yanıma gel dediğimde " Google Api kullanarak GPS verilerine göre yanıma gelebilir tabi bunlar şuan çok uçuk ama önümde 3-4 sene var ve ben bu robotu bu şekilde 3-5 modül ekleyip geliştirmek istiyorum. Hem eğlenceli olacaktır. Hemde tecrübe katacaktır. 

Söylediklerim hayal ürünü ama yapamayacak değilim. :/ 

MhmdAlmz tarafından 15/May/16 01:17 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 3576 Toplam Mesaj: 18
java embedded development