Resellarlar Tarafından Satılan Whois Guard Servisleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Domain alırken birçok registrar der ki sana private whois servisi de satayım, ilk yıl bedava sonradan 9 dolar.

Bu servis ne amacı taşır ?

Whoisde görünmesin istersem domaini alırken başka isim ve ismimin geçmediği bi mail verir geçerim neden her sene bunun için para ödiyim ki?

Yanlış isim vs vermenin bi sıkıntısı var mı? teoride var ama pratikte kimsenin domaininin askıya alındığını görmedim.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek

Kişisel olarak ben gizlemek için kullanıyorum dediğin gibi aslında isim soyisim sallayıp saçma sapan bir mail adreside verebiliriz bilemedim şimdi

!!!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PowerfuL
    PowerfuL's avatar
    Erkek

Merhaba,

ICANN yazmanı bir firmada çalışıyorum. Yaklaşık 4-5 ay öncesine göre dediğiniz gibiydi ama artık en azından mailin doğru olması gerekiyor. Bazı yazmanlar emailine belirli periyotlarda mail atıyorlar. Onaylamaz isen domain hold durumuna alınıyor. Yani askıya alınıyor. Ayrıca bilgilerinizi yanlış yazsanız bile herhangi bir sebepten dolayı şikayet olduğunda ve whois'de çıkan firma abuse mailine gönderilen şikayet mailleri değerlendirilmek zorunda. Aksi taktirde bir kaç uyarıdan sonra ICANN yazmanlığınız bile gözden geçirilebiliyor.

He whois gizleme servisi ne kadar mantıklı derseniz, evet hiç mantıklı değil. Çünkü bir sebepten dolayı ilgili alan adını sahibine alan adı yazmanı firma kanalı ile kesinlikle bulabiliyorsun. En azından mailini veriyorlar.

Örnek olarak bu şekilde hizmet veren http://privacyprotect.org/ adresini kontrol edebilirsiniz. Şikayet bildirimi yapılabiliyor veya aan adı sahibine mail iletilebiliyor.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek

ICANN yeni bir bildiri yayınlamıştı. Bilmem kaç yılına kadar domain who is kayıtlarının doğruluğunu servis sağlayıcılar sağlamak zorunda diye.

Eğer olaki domain hakkında alınan bir şikayette gerçek sahibine ulaşılamazsa domain hakkı elinden alınabilir gibisinden bir şeyler vardı sanırım. Türkiyede zaten artık cep numarasız kimlik nosuz kayıt yaptıramıyorsun. Whois protect te bu servis sağlayıcılarının uydurduğu bir şey işte. Domain whois bilgilerini doğru girmek zorundasın fakat istersen ismini felan gizliyebilirsin gibisinden...

https://www.icann.org/resources/pages/faqs-f0-2012-02-25-en

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Madem burda tecrubeli muridler varmis bir soruda ben sorayim. Konusunu actim ama bir sey cikmadi

tbt.com dan domain aldim tbt.com iflas etti kacti gitti ben domainimi nasil geri alirim? Izlemem gereken yol nedir?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek
    gokcan bunu yazdı

Madem burda tecrubeli muridler varmis bir soruda ben sorayim. Konusunu actim ama bir sey cikmadi

tbt.com dan domain aldim tbt.com iflas etti kacti gitti ben domainimi nasil geri alirim? Izlemem gereken yol nedir?

ICANN kayıtlı bir reseller ise ve iflas etmesi kesinleşmişse domainini başka bir register firmasına taşımaları gerekmekte. RAA diye bir anlaşma yapıyorlar bildiğim ve baya sıkı kuralları var.

Registrar Accreditation Agreement

5.5.8 (i)

janni tarafından 15/Haz/14 14:34 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gokcan
    gokcan's avatar
    Erkek

Iflasini vermeden kacip giderse sirket? Yada domain aldigimiz sirketler boyle bir anlasmaya sahip mi nasil ogrenebiliriz.

Boyle bir durumda da eger whois yanlis olursa domaini alisimiz elimizde patlar heralde?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    janni
    janni's avatar
    Erkek
    gokcan bunu yazdı

Iflasini vermeden kacip giderse sirket? Yada domain aldigimiz sirketler boyle bir anlasmaya sahip mi nasil ogrenebiliriz.

Boyle bir durumda da eger whois yanlis olursa domaini alisimiz elimizde patlar heralde?

Domain whois kayıtlarını doğru girmen için başka bir neden sana. Eğer doğruysa ICANN dan talep edebiliyorsun. Oda seni domainleri aktardığı başka bir firmaya yönlendiriyor. 6-7 yıl önce böyle bir şey başıma gelmişti bir domainim romanya üzerindeki bir firmadan alınmış firma yetkilisi ortadan kaybolmuş firma kapanmıştı. Fakat whois bilgilerini kanıtlayamayacağımdan bırakmıştım.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek

privacy protect servisleri için domain firması icann'a sanırım yıllık 1 cent ödüyor. Yıllık 9 $ gibi rakamlar fahiş fiyatlar. Bazı domain firmaları bu hizmeti ücretsiz sunuyor. Sunmalarıda lazım.

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SysTeMeRRoR
    SysTeMeRRoR's avatar
    Erkek

hocam bende godaddy den alinmis 6-7 domain vardi hepsi adult domain.

godaddy surekli email atip bilgilerimi guncellememi istedi ( hepsi sallama idi)

icann oyle istemis sanirim domainleri kapatmakla tehdit ediyolardi...

email asagidaki

Please update your contact information
    Dear ddf dda,

It's that time of year. Because you are the ADMINISTRATIVE CONTACT for the following domain names registered at GoDaddy as of 9/19/2013, ICANN, the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (and/or the associated ccTLD authority), requires that we ask you to review your contact data and make any changes necessary.

xxxcxcxcxcx.COM
    azxzxzxzxzx.COM

To review/update your contact data:

1. You will need a copy of your Domain Information Key:
    ..................................................
      2. Click here to input your Domain Information Key and review your contact information.

If you find that your domain contact data is current and accurate, there's no need to take action. If, however, your domain contact information is inaccurate, you must correct it. (Under ICANN and ccTLD WHOIS rules and the terms of your registration agreement, PROVIDING FALSE CONTACT INFORMATION CAN BE GROUNDS FOR DOMAIN NAME CANCELLATION.) To review the ICANN policy, visit: http://www.icann.org/en/whois/wdrp-registrant-faq.htm

If you have questions or believe you received this email in error, you can email us or give us a call 24/7 at (480) 505-8877.

As our thanks for reviewing your account settings, please take 20% OFF your order of $65* or more. This offer expires 10/18/2013 at midnight (PT).

Sincerely,
    GoDaddy Domain Support

"Hayatta en acikli sey, bir insanin, problemin kendinden kaynaklandigini gorememesidir." Carl Gustav Jung
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    SysTeMeRRoR bunu yazdı

hocam bende godaddy den alinmis 6-7 domain vardi hepsi adult domain.

godaddy surekli email atip bilgilerimi guncellememi istedi ( hepsi sallama idi)

icann oyle istemis sanirim domainleri kapatmakla tehdit ediyolardi...

Hocam bahsettiğin mail tam olarak ondan bahsetmiyor, godaddy düzenli aralıklarla o maili yollluyor ve diyor ki, 

Eğer domain bilgierinizde bi değişiklik var ise, lütfen güncelleyin.

Birşey yapmasanda olur yani .)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 1568 Toplam Mesaj: 12