folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder RLC Devrelerinden Bir Sorum Var, Sabaha Da Sınav Var

RLC Devrelerinden Bir Sorum Var, Sabaha Da Sınav Var

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

n3xt bunu yazdı:
    -----------------------------

akımın hareketlerini izle =)

izliyorum da hacım bana niye geçmediğini filan da söylemiyor ki tamamen sonuç odaklı bi uygulama her ne kadar iyi olsa da. zaten o ilk an da çok kısa oluyo hemen indüktörün üzerinden akım geçmeye başlıyor. :)

. . .. . ... .
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Buremba bunu yazdı:

aercys bunu yazdı:

Devre DC kaynakla beslendiğinden 75 Ohm'luk direncin bulunduğu kol s kapatıldığı anda açık devre olacaktır, yani akım akmayacaktır. Devrede sadece 100 ohm ve 50 ohmluk direnç olacaktır. Devre geçici halden sürekli hale geçtiğinde ise bobin kısa devre olacak 75 Ohmluk direnç 50 Ohmluk dirence paralel olacaktır. Yani ilk durumda sadece 50 ve 100 ohmluk direnç, ikinci durumda ise 50 ile 75 Ohmluk direnç paralel ve 100 Ohmluk dirence seri olacaktır. Çözüm yaparken buna benzer bir yol izleyebilirsin hocam..

sanırım evet hocam bu tarz birşey olacak. eğer ortadaki akımı isterse de indüktörü hesaba katmamız gerek onu da icos(wt)'den hesaplayacağız artık. teşekkürler.

rica ederim hocam, yanlız icos(wt) den hesaplama yapamazsın. fotoğrafta gördüğüm kadarıyla kaynak DC. Alternatif kaynakla beslenirse ordan hesaplarsın. Bu devrede belli bir andaki bobin akımını isterse Io.(1-e^(-t*R/L)) li bir formül var onu kullanman gerek.

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    n3xt
    n3xt's avatar
    Erkek

pm attım bide editlediklerime bakabilirsin

İş kurma işi biraz uzun sürdü. ben askere gitmicem demedim ki lan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

aercys bunu yazdı:

Buremba bunu yazdı:

aercys bunu yazdı:

Devre DC kaynakla beslendiğinden 75 Ohm'luk direncin bulunduğu kol s kapatıldığı anda açık devre olacaktır, yani akım akmayacaktır. Devrede sadece 100 ohm ve 50 ohmluk direnç olacaktır. Devre geçici halden sürekli hale geçtiğinde ise bobin kısa devre olacak 75 Ohmluk direnç 50 Ohmluk dirence paralel olacaktır. Yani ilk durumda sadece 50 ve 100 ohmluk direnç, ikinci durumda ise 50 ile 75 Ohmluk direnç paralel ve 100 Ohmluk dirence seri olacaktır. Çözüm yaparken buna benzer bir yol izleyebilirsin hocam..

sanırım evet hocam bu tarz birşey olacak. eğer ortadaki akımı isterse de indüktörü hesaba katmamız gerek onu da icos(wt)'den hesaplayacağız artık. teşekkürler.

rica ederim hocam, yanlız icos(wt) den hesaplama yapamazsın. fotoğrafta gördüğüm kadarıyla kaynak DC. Alternatif kaynakla beslenirse ordan hesaplarsın. Bu devrede belli bir andaki bobin akımını isterse Io.(1-e^(-t*R/L)) li bir formül var onu kullanman gerek.

haklısın hocam o olay genelde hep yazı içerisinde veriliyor ama burda verilmemiş. eğer grafik olarak aktarılırsa http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/elessonshtml/TimeResp/Time1P3LA.gif tarzında topraklar gibi birşey vermesi lazım sanırım.

. . .. . ... .
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

n3xt bunu yazdı:

pm attım bide editlediklerime bakabilirsin

cevapladım hocam editlediklerine de baktım. tekrar teşekkürler, şu finali de atlatayım sevdiğim işe bakayım diye can atıyorum valla. :)

. . .. . ... .
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Buremba bunu yazdı:

aercys bunu yazdı:

Buremba bunu yazdı:

aercys bunu yazdı:

haklısın hocam o olay genelde hep yazı içerisinde veriliyor ama burda verilmemiş. eğer grafik olarak aktarılırsa http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/elessonshtml/TimeResp/Time1P3LA.gif tarzında topraklar gibi birşey vermesi lazım sanırım.

Tabi hocam, zaten formülle çözmenide istememiş anladığım kadarı ile sadece geçici hal ve kararlı hal için istemiş. Yani bobin ilk anda açık devre kararlı halde kısa devre kabul edip çözüm yapabilirsin sanırım, kolay gelsin

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek

laa sorunun rlc ile ilgisi yokki :|

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 1534 Toplam Mesaj: 18