folder Tahribat.com Forumları
linefolder Java
linefolder Runtime.Exec Linux İşletim Sisteminde Nasıl Çalışır?

Runtime.Exec Linux İşletim Sisteminde Nasıl Çalışır?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SENAR1ST
    SENAR1ST's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar, java başlangıç seviyesindeyim ancak kafama takılan bir mesele var. Örneğin chrome.exe yi açtırmak istiyorum

Process p = runtime.exec("C:\\Program Files (x86)\\Google\\Chrome\\Application\\chrome.exe -new-window "+ "www.tahribat.com");

Bu komut ile açtırabiliyorum ve bu bir cmd komutu. Hani java bir kere yaz her yerde çalıştır bir dildi? Linux ve diğer işletim sistemlerinde nasıl çalışacak bu kod? Java'nın kendine has bir dosya açma komutu yok mudur? Bir de son olarak nasıl bu açılan sayfayı tam ekranda açtırabilirim bir türlü bulamadım...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zork.
    torpedo_XL
    torpedo_XL's avatar
    Erkek

Software developer lobisinin oyunu hocam bu, sen haklısın.

Bilge insanlar konuşurlar çünkü söyleyecek bir şeyleri vardır. Aptal insanlar konuşurlar çünkü bir şey söylemek zorundadırlar. Demokrasi, bir eğitim işidir. Eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse oligarşi olur. Devam edilirse demagoglar türer. Demagoglardan da diktatörler çıkar. --Platon, Devlet                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

runtime.exec command line da nasıl çalıştırıyor ise o şekilde çalıştırmanı sağlar.

linux ta chrome.exe diye birşey olamayacağından linuxta çalışmaz.

ftw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

@Senar1st senin için ufak bir internet dersi

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Neden bu kadar tepki gösterdiniz anlamadım. Neyse, benim bilmediğim bir şey var herhalde deyip geçiyorum.

Platform bağımsızlığı öyle tek sefer yazayım, her yerde çalışsın gibi görünüyorsa da kazın ayağı öyle değil. Java'nın platform bağımsızlığı, java jvm içinde kalıp java platform standartlarına uyduğunda geçerli. Açık örnek vermek gerekirse, Java'da int'in saklayabileceği sayının büyüklüğü her platformda aynı (C ve C++'ın aksine).

Sizin örnekte ise java'dan çıkılıyor. Her platformda bir process nesnesi oluşturabiliyorsun fakat bu process nesnesinin arabirimi aynı olmasına rağmen çeşitli işletim sistemlerindeki tepkileri farklı (olabilir). Yine standart konusuna geliyoruz. POSIX...

Olaylara karışmayın!
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    YeniHarman bunu yazdı

Neden bu kadar tepki gösterdiniz anlamadım. Neyse, benim bilmediğim bir şey var herhalde deyip ,geçiyorum.

Platform bağımsızlığı öyle "tek sefer yazayım, her yerde çalışsın" gibi görünüyorsa da kazın ayağı öyle değil. Java'nın platform bağımsızlığı, "java jvm(Java sanal makinesi) içinde kalıp", "Java Platform Standartlarına" uyduğunda geçerli. Açık örnek vermek gerekirse, Java'da "int'in saklayabileceği sayının büyüklüğü" her platformda aynı (C ve C++'ın aksine).

Sizin örnekte ise, Java'dan(yada Evrenin'den) çıkılıyor. Her platformda bir "process nesnesi" oluşturabiliyorsun fakat bu "process nesnesinin arabirimi" aynı olmasına rağmen, çeşitli "işletim sistemlerindeki tepkileri" farklı (olabilir).

Yine "Standart'lar" konusuna geliyoruz. POSIX...

Ciddî mürid'i olunası insansın ve's'selam. Ayrıca "Forum nedir?" sorusunun cevabı olmuş yanıtın, @TagexT ile birlikte. Mesajı kendime göre düzenledim. Posix de değişik birşeymiş. 

Kişisel olarak, Tşkler ederim.

RitmFarbRacourci tarafından 26/May/19 15:47 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 2276 Toplam Mesaj: 6
java runtime.exec linux runtime java exe çalıştırma