folder Tahribat.com Forumları
linefolder Vukuatlar
linefolder Saat Tamiri Ve Temizliği Hakkında Bilgi Almam Lazım

Saat Tamiri Ve Temizliği Hakkında Bilgi Almam Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    cahitnuri bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

...

gâzâ'n mübarek olsun.,  (birşeyler daha yazacaktım unutum. )

Yok aga ben 10 senedir fotoğraf ekleyemiyorum, mecbur olmasam bugun de eklemeden konu acardım. Saldım artık fotograf olayını :D  (^^D`)

Kasa kısmı bana sıkıntılı geliyor. Bir yandan da daha Nostaljik kalması için Sadece kordonu mu temizlesem bilemedim.

mekanizmanın geri kalması cok onemli değil dediğim gibi saatlerimde pil bulunmuyor, genelde tamamen Aksesuar nedenli takıyorum. ama söylediğin maddeler gözümü korkutsa da, ulan yapar mıyım demedim değil.

Sanırım deneyeceğim :D eyvallah  (^^D`)

yanlış görmediysem, birinde Citizen yazıyordu. o Saat'in Kasası hoşuma gitmedi, nostalji olarak da. ama Kurma Kolunun konumu çok güzel, kordon'a yakın bi pozisyondaydı.

lâkin diğeri, markasını okuyamadım, içinde satranç tahtasına benzer siyah-beyaz karelerden oluşan,  yarış sonu bitişi veya birinciyi göstermek için sallanan damalı bayrak, flama'ya da benzer bi desen'in olduğu Saat, Kadranı , Takvimi çok hoşuma gitti. Hattâ, üstündeki sarı, girintili-çıkıntılı bezel de(yada halka da) harika görünüyor. 

ortamını ayarlayıp yapabilirsen, güzel uğraş. v'Alla, ciddiyim. bir Masa ayırman gerekebilir. 

Hattâ Kurma Kolunu çıkardıktan sonra, Escapement'i de çıkarınca, kulağını da daya mekanizma'ya, Tambur'daki Yay'ın(yada zembereğin) ve zincir dişlilerdeki boşalma sesini bi dinle. ^^D`

Tulumba yada Yelken dedikleri, Zembereğin kurulmasına yardımcı olan yapı da ilginç. oralarda da bilye'ler olabilir. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    cahitnuri bunu yazdı

...

gâzâ'n mübarek olsun.,  (birşeyler daha yazacaktım unutum. )

Yok aga ben 10 senedir fotoğraf ekleyemiyorum, mecbur olmasam bugun de eklemeden konu acardım. Saldım artık fotograf olayını :D  (^^D`)

Kasa kısmı bana sıkıntılı geliyor. Bir yandan da daha Nostaljik kalması için Sadece kordonu mu temizlesem bilemedim.

mekanizmanın geri kalması cok onemli değil dediğim gibi saatlerimde pil bulunmuyor, genelde tamamen Aksesuar nedenli takıyorum. ama söylediğin maddeler gözümü korkutsa da, ulan yapar mıyım demedim değil.

yanlış görmediysem, birinde Citizen yazıyordu. o Saat'in Kasası hoşuma gitmedi, nostalji olarak da. ama Kurma Kolunun konumu çok güzel, kordon'a yakın bi pozisyondaydı.

lâkin diğeri, markasını okuyamadım, içinde satranç tahtasına benzer siyah-beyaz karelerden oluşan,  yarış sonu bitişi veya birinciyi göstermek için sallanan damalı bayrak, flama'ya da benzer bi desen'in olduğu Saat, Kadranı , Takvimi çok hoşuma gitti. Hattâ, üstündeki sarı, girintili-çıkıntılı bezel de(yada halka da) harika görünüyor. 

ortamını ayarlayıp yapabilirsen, güzel uğraş. v'Alla, ciddiyim. bir Masa ayırman gerekebilir. 

Hattâ Kurma Kolunu çıkardıktan sonra, Escapement'i de çıkarınca, kulağını da daya mekanizma'ya, Tambur'daki Yay'ın(yada zembereğin) ve zincir dişlilerdeki boşalma sesini bi dinle. ^^D`

Tulumba yada Yelken dedikleri, Zembereğin kurulmasına yardımcı olan yapı da ilginç. oralarda da bilye'ler olabilir. 

Bence Citizen biraz daha normal saat klasmanında aslında.
    Altın renkli kenarları olanın markası Cortebert : bu da eskiden demiryollarının falan hediye ettiği saat markasıymış. demiryolları yazılı versiyonları var hatta. (https://www.e-antika.com/cortebert-demiryollari-vintage-kurmali-saat) bunun damalı kısmı bence de güzel. takvim biraz kaymış ama eğer açmayı başarabilirsem güzel bir temizlikle toparlanır gibi.

Valla senden aldığım gazla başlıyorum çalışmaya. Su linkteki gibi bi set iş görür mü acaba ? 
    https://www.hepsiburada.com/standmarket-saat-tamir-seti-no-3-p-HBV00000UCJAV?magaza=standmarket&wt_gl=cpc.6822.shop.yapi-market-mekanik-el-aletleri-ssc&gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt42T6s0s3GKl_Z4D0Mt0t1NpYXqxKOnNnRQizJJUGw1IY9FUYd2_ihoC4SwQAvD_BwE

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Çömez
    underzero
    underzero's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Konu saat ise murid : https://www.tahribat.com/Members/muaythaist

pist bak bi ! - Ban Golu Canavari
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    cahitnuri bunu yazdı
    cahitnuri bunu yazdı

...

Bence Citizen biraz daha normal saat klasmanı'nda aslında.

Altın Renkli kenarları olanın markası Cortebert : bu da eskiden Demiryolları'nın falan hediye ettiği Saat Markası'ymış.

Demiryolları yazılı versiyonları var hatta. (https://www.e-antika.com/cortebert-demiryollari-vintage-kurmali-saat)

bunun damalı kısmı bence de güzel. takvim biraz kaymış ama eğer açmayı başarabilirsem, güzel bir temizlikle toparlanır gibi.

Valla senden aldığım gazla başlıyorum çalışmaya.

Su link'teki gibi bi Set iş görür mü acaba ? 
    https://www.hepsiburada.com/standmarket-saat-tamir-seti-no-3-p-HBV00000UCJAV?magaza=standmarket&wt_gl=cpc.6822.shop.yapi-market-mekanik-el-aletleri-ssc&gclid=CjwKCAjwr7X4BRA4EiwAUXjbt42T6s0s3GKl_Z4D0Mt0t1NpYXqxKOnNnRQizJJUGw1IY9FUYd2_ihoC4SwQAvD_BwE

Şimdi, baştan şunu söyleyeyim de, birara Saatçi'lerin yanında bulundum. bildiğin sohbet muhabbet. Doğrudan bir  tecrübem yok. biraz da Saatler hakkında Okudum, seyrettim. Ama, küçükken hediye edilen Seiko marka bi saat'i de.. neyse bunu anlatmayım. ^^`

Adamın sol elinin içinde saati ters çevirip, işaret ve başparmağı ile kordon'u gerip, orta ve yüzük parmağı ile Saatin kasasını tutuşu bile, refleks hâlini almıştı. Hatta, yakın zamanda, yine bir ziyaret etmiştim, saat 16'dan 19'a kadar BirÇok saat açıp kapatmıştı. ^^D` ( ki bu, Corona sebebiyle saatlere bakamamış, seriye bağlamıştı. bi yandan da sıradan müşterilere bakıp, pil,kordon,Pim değiştirmiş, Saat cam'ı değiştirip, kadrandaki dökülen 5dk'lık işaretleri ve Akrep-Yelkovan-Saniye kolunu yerine takmıştı. bi yandan da benle konuşuyor. ^^D` aynı anda birkaç saate baktı. gerçi o çekirdekten yetişmişti. otomatik de vardı, ama onun parçası gelmedi o gün öyle kaldı.) 

Bence biraz uğraştırıcı olur, uğraşacaksan da, Zaman  ve  Kesinlikle bir Masa ayır. masa'ya da saat'in parçalarıyla Kontrast oluşturacak şekilde, büyük Beyaz bi Kâğıt yada benzeri birşey de ser, onun üzerinde çalış. 

bu dediğim saatçinin masasının üzeri de, kalın bir cam'la kaplıydı(altı beyaz'dı), kenarlarında da malzemelerin düşmesini engelleyecek şeklinde taş'lanmış cam'dan şerit çıkıntılar vardı. masa, çekmeceli ve tahtadan'dı. üzerinde de Florasan(s)'lı aydınlatma vardı, kimi saatleri bu masanın tahtadan Çekmecesi üzerinde, saat'in Kapağına müdahale ediyordu.

Dediğin gibi bu CorteBert markası güzel'miş, özellikle, dediğin gibi, o Damalı Flama da Saat'e ayrı bir Hava veriyor bence de, kesinlikle. hatta link'teki modellere de baktım, Bombe'li ön cam'ı olan modelleri de ayrı güzel. 

(sendeki saat Bende ilk önce, Lastik Tekerlekli araçların yarışlarının son turlarındaki An'ı ^^D` anımsatmıştı, DemirYolları menşei'li cıktı, o da ayrı güzel. (hattâ, bu yazdıklarından, İWC diye, İspanya mı yoksa Portekizli mi ne olcaktı , bir markanın saat fuarı için hazırladığı DemirYollarını temel alan Reklâm Filmi aklıma geldi, büyüleyiciydi.) Ama o CorteBert otomatik mi ,bilemedim.)

Bunların takvim kısımları, ki ben citizen'de gördüm, esnek, kağıt, yada sert plastik gibi. değişik dişlileri ve dilleri var, büyük ihtimalle takılma yada atlama yapmış. dediğin gibi bi bakmak lâzım.

Link'tekine (Set'e) kabaca göz attım, malzemelerin Neyden yapılı olduğunu Pek göremedim (ilk çevirişte ağzı-burnu yamulmasın, sonra soğutur seni.), ama malzeme listesi olarak İş görür gibi geldi.  

RitmFarbRacourci tarafından 14/Tem/20 18:14 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 1613 Toplam Mesaj: 15
saat tamir temizlik