folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Sabit Fikirlimi Esnek Fikirlimi Olmak Lazım

Sabit Fikirlimi Esnek Fikirlimi Olmak Lazım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Ayrıca sabit fikirli insanlarla hiçbir zaman tartışıp kendimi yormam çünkü boş insanlardır birçoğu.

Dünyanın en iyi ülkesi Türkiye başka ülkelerde yaşanmaz.İslam süper diğer diller çok kötü,avrupalılar kötü,Çinlilerin hepsi böcek yer,intel amd den herzman daha iyidir vs vs diyen adamlara he tamam kardeş der geçerim.

dediklerine aynen katılmakla beraber söylediklerinde şöyle bir çıkarımda olmuyormu:

çok esnek olmakta benliğinden ödün vermek demek değil mi?

Senin benliğin senin fikirlerindir.Fikirlerinde değişmesi değil değişmemesi mantıksızdır.

Mesela sayıp sövdüğünüz koyu akplilerin hepsi sabit fikirlidir.Tayyip götlerinden donlarını alsa yine tayyip derler.

her fikire açık olmakla her fikiri kolayca benimsemek aynı şey değildir.

tayyip örneğine gelince siyasete kaymasın ama sen örnek verdin diye söylüyorum.

tayyibi destekleyen kişilere sabit fikirli diyenler de aslında diğer konuda sabit fikirlilier öyleyse.

yani ben elimdeki kaleme siyah diyorum sen gelip o beyaz diyorsun.  her iki kişide sabit fikirlidir

taki kalemin beyaz olduğu ortaya çıkarsa kesin ve şüphe götürmez bir şekilde ve ben hala siyah diyorsam ben salağım

ama eğer şüphe varsa ve sen hala kesin  beyaz diyorsan sen salaksın.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acikistihbarat
    acikistihbarat's avatar
    Erkek

fikirler her zaman varolan şeyler değildir, insanlar tarafından üretilir. insanlar da bu fikirleri üretirken birçok faktörden etkilenir. en çok etkileyen faktörler çevresel ve iktisadi faktörlerdir.iktisadi faktörler toplumu ve değer yargılarını etkilediğinden toplumun düşünce yapısını da değiştirir. bu değişim hiç duraksamaz hep devam eder çünkü evrende sabit olan bişey yok gibidir. hani derler ya değişmeyen tek şey değişimin kendisidir diye.aynı bu şekilde düşünmek lazım. fikirleri ihtiyaçlarımızdan dolayı üretiriz ve ihtiyaçlarımız da sürekli değişir. kalkıpta çok eski çağlardaki ihtiyaçlarımız için üretilmiş fikirleri günümüze uygulamaya kalkarsak çok saçma görünür ve kimse kabul etmez. bu yüzden fikirler şartların bir ürünüdür ve ihtiyaçlarımıza uygun ise çoğunluk tarafından benimsenir.

ama bunların başında meşhur bi söz vardır bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın diye. bilgi farkındalıktır yani kendini ve çevresini tanımayan dünü ve bugünü anlamayan geleceği de anlamaz. anlamak için de sorgulamak gerekir. ne yazık ki ülkemizde sorgulayıcı eğitim sistemi değil ezberci eğitim sistemi uygulanıyor. bu sistemden mezun olan gençler ne kadar fikir üretebilir ki ? işte en önemli nokta da burası. biz fikir üretmiyorsak kullandığımız fikirleri kim üretiyor ? cevap, onları ithal ediyoruz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

Ayrıca sabit fikirli insanlarla hiçbir zaman tartışıp kendimi yormam çünkü boş insanlardır birçoğu.

Dünyanın en iyi ülkesi Türkiye başka ülkelerde yaşanmaz.İslam süper diğer diller çok kötü,avrupalılar kötü,Çinlilerin hepsi böcek yer,intel amd den herzman daha iyidir vs vs diyen adamlara he tamam kardeş der geçerim.

dediklerine aynen katılmakla beraber söylediklerinde şöyle bir çıkarımda olmuyormu:

Senin benliğin senin fikirlerindir.Fikirlerinde değişmesi değil değişmemesi mantıksızdır.

Mesela sayıp sövdüğünüz koyu akplilerin hepsi sabit fikirlidir.Tayyip götlerinden donlarını alsa yine tayyip derler.

tayyibi destekleyen kişilere sabit fikirli diyenler de aslında diğer konuda sabit fikirlilier öyleyse.

yani ben elimdeki kaleme siyah diyorum sen gelip o beyaz diyorsun.  her iki kişide sabit fikirlidir

taki kalemin beyaz olduğu ortaya çıkarsa kesin ve şüphe götürmez bir şekilde ve ben hala siyah diyorsam ben salağım

dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.Ne alaka?

Esnek fikirli olmak demek her fikri benimsemek demek mi ?

Ayrıca siyaset konusunu kapatalımda chpnin gidişatını beğenmeyen kılıçdaroğlunu sevmeyen milyonlarca solcu var.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı

dam üstünde saksağan vur beline kazmayı.Ne alaka?

Esnek fikirli olmak demek her fikri benimsemek demek mi ?

Ayrıca siyaset konusunu kapatalımda chpnin gidişatını beğenmeyen kılıçdaroğlunu sevmeyen milyonlarca solcu var.

şu alaka : yani kendi fikrini çok koyu savunup hiç vazgeçmeyip karşı tarafa niye vazgeçmiyor sabit fikirli diyorlar :)

zaten siyasi örnek verdin diye oradan giitim. aslında hemen hemen aynı şeyi söyledik. sadece ince bir ayrıntı verdim ekleme yaptım sana o kadar

tayyipti kemaldi derken işler garip yere gidecek :))

yani bir komşumuz vardı gece ders çalışırdım sabaha kadar sınav zamanları.

anneme şöyle dermiş senbin kızda hiç uyumuyor hep ayakta

dedimki benim bütün gece uyumadığımı görende ayaktadır :))) bu örnekte nasıl bir ironi varsa işte

bu sabit fikir zıtlaşmasındada aynı ironi var onu demek istedim.

Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük. (Mevlana)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

duruma göre değişir.

goo.gl/qBNZmW
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

en guzel ornek memurluk, askerlik ve polislik. dunya bu adamlardan ibaret olsaydi bugun ne iphone olurdu ne 3d yazici.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek

bilimsel olarak, travma durumları harici 30 yaşa kadar esnek, 30dan sonra sabit fikirlisin. Oluşturduğun kişilik 30 yaşında sabitleşir.

Canlıların hayatta kalmasını sağlayan şey adaptasyonsa, bence esnek olmak gerek. Çelişkili esneklik hatta. Nedir çelişkili esneklik?

"Ben herşeyi sorgularım" diye bir cümleyi referans alalım, ben herşeyi sorguluyorsam herşeyi sorgulamamı da sorgularım, yani yeri gelir sabit yeri gelir esnek olurum. Esnekliğin tanımında böylece yeri geldiğinde sabit olmakta olmuş oluyor.

Özet : Takıl

Toplam Hit: 2200 Toplam Mesaj: 28