folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Samsung Evo 1 TB SSD Alinir Mi?

Samsung Evo 1 TB SSD Alinir Mi?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@ilteris evet hocam uzunluk. Ben 22 cm ve 2 cm diye bir seyler gördüm 

1x M.2 (M-Key, PCIe 3.0 x4 & SATA6G with max. 32 Gbit/s, horizontal, sizes 2242 to 22110)
    1x M.2 (M-Key, PCIe 3.0 x2 & SATA6G mit max. 20 Gbit/s, horizontal, sizes 2242 to 2280)

su sekilde ama tam emin degilim. O yüzden sana da sordum nerede gördün diye. Hani resim vs varsa net bakmak icin

@cukurova bende WD'nin zaten 1 TB harddiski var ancak hic memnun degilim. Bir sekilde hasar gördü, bazi dosylarimi alamiyorum icinde, ayrica cok hantal ve cok riskli geliyor... Evet genelde arsiv amacli. Aslinda NAS kurmak istedim ama ben arsivci degilim. Sadece lazim olanlar oluyor indiriyorum upload edecegim bazen yer sikintisi olabiliyor vs.

Acaba SATA SSD disklere nasildir.

22110 dediğinin m.2 uzunluğu 110mm 

2280 ise uzunluk olarak 80mm 

2242 de uyumlu imiş

Yani özet olarak 42mm - 80mm - 110mm uzunluklarındaki malzemeyi kullanabilirsin. 

110luk için with heatsink demiş, anakart üzerinde 1 adet yuva görünüyor altlı üstlü olarak mı yapmıslar yoksa soldaki kapak altında mı bir yuva daha var bakmak lazım. 

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

simdi anladim hocam. sanirim basindaki 22 de 2.2 cm demek.. O zaman bu diskin uymasi gerekiyor degil mi? Cünkü söyledigim diskin boyutlari 8.02 cm

Hatirladigim kadariyla bir slot alüminyum sogutucunun altindaydi, onu söküp öyle takma olayi vardi ama zorlandim diye diger slota taktim diye hatirliyorum. Hatta kardesimin bilgisayarinda da öyle bi sey vardi sanirim sigmamisti, ben de bu neden böyle kücük demistim ama diger girisi görüp ona takmistim..

Sanirim almadan önce gidip bi bakmak lazim

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Olur olur problem çıkmaz. Takacağın yerde bir büyük vida var yine o büyük vidanın da tepesine girmiş küçük vida var, sen o böyük vidayı ellemeyeceksin tepesindeki küçük vidayı çıkarıp ssd yi takıp tekrar küük vidayı büyük vidaya takıp ssd yi sabitleyeceksin. Çok fazla sıkmaya gerek yok biraz sıkışınca bırak. 

Aynen o aluminyum blok altına da takabilirsin fakat sıkıştırma vidası muhtemelen direk 100 luğa göre olduğundan bu aldığını oraya değil 2. ye takabilirsin. Eğer varsa 80 e göre delik o büyük vidayı çıkarıp 80 hizasına takarsın o şekilde kullanabilirisn.

Ek bilgi: Ssd yi ilk yakarken slota paralel 0 açı ile değil de ortalama 40 derecelik bi açı ile takıp hafif ittireceksin sonra aşağıya indirip sabitleyeceksin.

dcpromo tarafından 15/Eyl/20 11:57 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

anladim hocam evet sanirim o vidanin yerini degistirmek gerekiyor.. Gelmesi 2-3 hafta sürüyor diskin de. Acaba simdiden mi alsam. Olmazsa geri iadesi cok zor degil.

Detaylar icin tesekkürler hocam :) 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cukurova
    cukurova's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

@cukurova bende WD'nin zaten 1 TB harddiski var ancak hic memnun degilim. Bir sekilde hasar gördü, bazi dosylarimi alamiyorum icinde, ayrica cok hantal ve cok riskli geliyor... Evet genelde arsiv amacli. Aslinda NAS kurmak istedim ama ben arsivci degilim. Sadece lazim olanlar oluyor indiriyorum upload edecegim bazen yer sikintisi olabiliyor vs.

SATA SSD de alabilirsin fakat hızı  M2 NVMe arabirimine göre yavaştır, sata 3 arabirim standart maksimum hızı 6 gb/s olması lazım. Buda arşiv için yeterli aslında.

Yavaşlık konusunda mekanik disklerde haklısın, ssd yetişemezler ama güvenlik konusunda her ikiside aynı. Bu birazda şans işi, hatta mekanik disklerden %100 veri kurtarmak, ssd göre çok daha kolay ve ucuzdur. SSD arızalanırsa genellikle herşey gidiyor ve düşük kurtarmak mümkün olabilse bile veri kurtarma şirketleri mekanik hdd göre x2 fiyat istiyorlar.

Özellikle seagate'in nas'lar serileri (7/24 çalışmak için) geliştirdiği 3.5 inç SATA hdd ler arşivleme konusunda beğeniyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    cukurova bunu yazdı
    unbalanced bunu yazdı

SATA SSD de alabilirsin fakat hızı  M2 NVMe arabirimine göre yavaştır, sata 3 arabirim standart maksimum hızı 6 gb/s olması lazım. Buda arşiv için yeterli aslında.

Yavaşlık konusunda mekanik disklerde haklısın, ssd yetişemezler ama güvenlik konusunda her ikiside aynı. Bu birazda şans işi, hatta mekanik disklerden %100 veri kurtarmak, ssd göre çok daha kolay ve ucuzdur. SSD arızalanırsa genellikle herşey gidiyor ve düşük kurtarmak mümkün olabilse bile veri kurtarma şirketleri mekanik hdd göre x2 fiyat istiyorlar.

Özellikle seagate'in nas'lar serileri (7/24 çalışmak için) geliştirdiği 3.5 inç SATA hdd ler arşivleme konusunda beğeniyorum.

windows kurulu olmayacagi icin sorun degil cok hizli olmasina gerek yok ama güven vermedi bana manyetik diskler. Bendeki WD passport.. takinca daha önce tak tak diye disk kafa vuruyordu.. Bu aralar öyle sorun yok ama yine bazi dosyalari kopyalayamiyorum.. SSD yi daha güvenli diyecegim ama, onda da bir sikinti oldugunda hepsi gidiyor.. macbook'un ssd'si bozuldu, yeni disk aldim hic bi sey de kurtaramadim

Toplam Hit: 1598 Toplam Mesaj: 17
ssd asus strix x470 samsung evo