Sayısal Elektronik Ödevi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

Merhabalar.

Başlıktada belirttiğim gibi sayısal elektronik dersinden ödevimiz var.çok fonksiyonlu sayıcı.Sayıcı nasıl olacak kişi bilgisayarından başlangıç bitiş değer girecek ve ileri-geri saymasını belirtecek ve devremiz 7 segmentli 3 display de saydırma işlemi yapacak.Bunun içinde sanırım 9 flip flop gerekli.Saydırma kısmı vs. basit yapılır.C den port dinleme olayını vs. bilmiyorum.Kodu bulur birşekilde öğrenir dinletirim ancak bilen arkadaşlardan ricam ben bu portu laptopa nasıl bağlayacağım almam gereken malzemeler neler ve porttan gelen sinyali nasıl ayarlayacağım çok kısa bir bilgi verirse memnun olurum teşekkürler..

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

laptop kullanacaksan mecburen converter kullanman lazım.. usb den paralel port dönüştürücü

http://www.webdenal.com/s-link-sl-25f-0-30-metre-usbden-paralel-porta-cevi_88561.html

bunun seri port için olanı da var. ama paralel port daha kolay olur. her hangi bir entegre/pic kullanmana gerek kalmaz.

0-999 sayıcı yapacaksınız anladığım kadarıyla. o halde bilgisayardan 10 bitlik bir veri yollaman gerek. paralel portta 25 pin var, ama bunların kaçı

output hatırlamıyorum bakman lazım. bilgisayar ile paralel porta (h378 referans noktası) 10 bitlik veriyi yollayacaksın, paralel porttan aldığın bu

veriler hangi  değer olduğunu gösterecek ..

der iken aklıma geldi buna ne gerek var diye :) 

sonuçta sen direk 150 diye yazıp göndermeyeceksin.. sadece iki veri yeterli olacak. iki buton gibi düşn. yukarı butonu ve aşağı butonu. o yüzden 2

pin yeterli olacaktır. normal 0-999 butonla sayıcı devresini bul. butonun birisini paralel portun bi ucuna diğer butonunda bir ucunu diğer porta

bağlarsan iş çözülür..

seri portu kullanırsan gelen seri veriyi çevirmen gerekecek. 

direk usb yi kullanmak istiyorsan da işin içine pic giriyor (18f2550,4550 gibi ..) ya da atmel e bakabilirsin.. ama dediğim gibi en kolay yol paralel

port kontrolü olması.

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

Hocam çok teşekkür ederim elinize sağlık. Sayıcı 111 den 777 ye kadar sayacak bilgisayardan aldığımız değerle ileri geri kaçar kaçar sayacağını programla belirleyeceğiz.Proje bu . Acaba bu usb port çevirici nasıl çalışıyor direk c kodunu yazıp derlesek 

#include <stdio.h>
    #include <dos.h>

#define DATA 0x0378

int main()
    {
        int deger = 25;

outp(DATA, deger);

printf("\n%X nolu adrese %d degeri yazildi.", DATA, deger);

return 0;
    }
    gibi direk çalışıyomu yoksa o usb yi tanıtmak vs. gerekiyormu ?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iQsuz
    iQsuz's avatar
    Erkek

@unbalanced 

bi bokuda bilme aga:)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben hiç bir çevirici kullanmadım hocam ama hatırladığım kadarıyla çeviriciyi taktığında ve sürücüsünü yüklediğinde sisteme sanal bir port oluşturuyor. işte o yüzden yazdığn o referans noktasını (paralel port için h378) direk kullanabiliyorsun. o yüzden usb kontrolüne gerek duymuyorsun. usb olayı baya farklı bir şey. cihazın ve bilgilsayarın handshake (el sıkışması) gerekiyor bunun için de vid,pid ler gerekiyor v.s. v.s. o yüzden çeviricilerde böyle şeyler yok. kısacası çeviriciyi aynen paralel port gibi kullanabilirsin ama driver ile sanal bir paralel/seri port  oluşması gerekiyor. 

ek bilgi olarak da o bahsettiğim h378 in ayarını bios dan da değiştirebiliyorsun bi sıkıntı çıkarsa oraya bakabilirsin ama çevirici takıldığı için öyle bi ayar olmayabilir..

@iQsuz , bu konular benim "aşırı" ilgili alanım hocam seviyorum böyle şeyleri :)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RDxMaster
    RDxMaster's avatar
    Erkek

sağolasın hocam teşekkür ederim bilgiler için.Bunu alayım illaki bir şekilde çalıştırırım.Ucuna devreyi bağlar c kodunu çalıştırırım inşallah :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

sıkıntı olmaz hocam 

http://forum.donanimhaber.com/m_46503748/tm.htm

bu ürün işini görür 

http://www.bimel.com.tr/urun/dc-usb-pm1

http://www.pcfixup.ca/2010/03/connecting-parallel-port-printers-to.html

dediğim gibi bu cihazı taktıktan sonra sanal bir lpt oluşacak, aygıt yöneticisinden görebilirsin bağlantı noktaları (com ve lpt) başlığı altında. oradan da h378 değerini görebilirsin (G/Ç ya da I/O gibi bir şey olacak özelliklerindeki detaylarda)

ancak usb cihaza bağlı olarak bu değer değişik olabilir hocam. eğer öyle olursa C kodunda h378 değil de orada yazan değer mesela EC00 ise sen de HEC00 i kullanman gerek.. 

Toplam Hit: 931 Toplam Mesaj: 7