Schrodingerin Kedisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    Schrodinger kimdir?
    bu kedi niye bu kadar unludur?
    Bu kedi olu mudur dirimidir yoksa hem olu hem diri midir?
    Alev Alatli kitabina neden bu ismi vermistir :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    phiber
    phiber's avatar
    Erkek
    Erwin Schrodinger bana son derece İLGİNÇ gelen Quantumcu'dur.Kendisine onu bilen çoğu kişi gibi hürmetim,saygım sonsuzdur.

"Schrodinger'in kedisi" dediğimiz olgu ise öncelikle bir zihinsel deneydir.Bunu belirtmek gerekir...

Schrodinger Quantum Fiziği ile "normal" boyuttaki dünyanın fiziği arasındaki geçiş sorununu anlatabilmek için bu zihinsel deneyi tasarlamıştır.

Bu deneyde bir kedi,dolu bir tabanca,fotona duyarlı bir tetik ve bir foton kaynağı kullanılır.

Düzenek şöyle kurulur;

Tetik mekanizmasına bir foton çarptığında tabanca ateş almakta ve karşısında duran kediyi öldürmektedir.

Buraya kadar herşey gayet açık ama gelin görün ki foton seviyesindeki büyüklüklerde geçerli olan Quantum Fiziğine göre parçacıklar quantum haline sahiptir keza bu da şu demektir ki her foton bir olasılık çiftiyle donatılmıştır.

Yani aynı foton tetiğe hem çarpar,hem çarpmaz.Bu durumda, bu quantum çiftinin tetik vasıtasıyla kediye yansıması kafamızı karıştıran bir sonuç verir.

Namlunun ucundaki kedi aynı anda hem ölü, hem diri olmak durumundadır.

Hatta bazı kesimlerde denir ki;aslında normal ölçekli dünyamızda olasılık çiftleri halinde gerçeklik katmanlar halinde birbirinin içinde yaşanmaktadır.

Değişik olasılıklar aynı anda.Yani bir gerçekliğe göre de kedi ölüdür.

Gerçekten insana hem "Vay anasını" dedirten ve bi o kadar da kafasını allak bullak eden bir deney görümlü PARADOXtur kendileri...

Alev Alatlı'nın ise kabus ve rüya diye ikiye ayrılan ve aynı ismi taşıyan kitabının bu ismi seçmesinin nedeni olarak da bana göre:kitapta günümüz türkiye'sinin gelecekte holografik görüntüler eşliğinde resmedilmeye çalışılmasını gösterebiliriz...

We come from the net
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    acizmendi
    acizmendi's avatar
    Erkek
    phiber kitabi bir sekilde aciklamis.
    merak ettigim daha once ic bir fikri olmayan kisiler bunu okuyunca anladilar mi?
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad_scientist
    Mad_scientist's avatar
    Erkek
    Arkadaşlar schrodingerin kedisi ve Quantum hakkında daha fazlası için basit anlatımıyla "Alice Kuantum Diyarında" adlı kitabı tavsiye edebilirim.

Ya göründüğün gibi ol ya da yok ol!!!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Hıı hatta bi ara quantum marka hd ler vardı.

fakat çok dandik disklerdi hepside..

hatta quantumun ürettiği lct serisindeki tüm hdd lerin boardlarındaki bir chip yanıyodu :)

garantiside yoktu...

ondan sevmem ben quantumu :)))))))

muhahahahahahha

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cronos23
    cronos23's avatar
    Erkek
    ARKADAŞ YETERİNCE AÇIKLAMIŞ BEN BU OLAYI FİZİK BÖLÜMÜNDE OKURKEN DUYMUŞTUM.AMA BANA PEK ENTERESAN GELMEDİ.GERÇİ OLAYI PEK İNCELEME VE DETAYLI ARAŞTIRMA FIRSATIM OLMADI AMA.TABİ QUANTUM FİZİĞİ DEDİĞİMİZ ŞEY DEB-İ DERYA Bİ OLAY. BENCE MERAK EDİLEN OLAYDA DENEK OLARAK NEDEN KEDİ KULLANILDIĞI???ACABNA KEDİLERİN 9 CANLI OLMASI ESPRİSİMİ.HANİ OLURDA FOTONLARDAN İKİSİDE TETİĞE ÇAKARSA.ÖLÜM OLAYI..İŞİ GARANTİLEME BABINDA Bİ OLAYMIDIR NEDİR.

gözlerim uzakları arıyor gelecek olandan habersiz..........
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    phiber
    phiber's avatar
    Erkek
    schrodingerin kedisi,pavlov'un köpeği,darwin'in kurbağası diye gider hayvanların hali :)

We come from the net
Toplam Hit: 2616 Toplam Mesaj: 7