folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Seçimler Hakkında

Seçimler Hakkında

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meczup
    1049
    1049's avatar
    Homo

Beyler şunu merak ediyorum. Herhangi bir dönemde yapılan bir seçimde mutlak bütünlüğü bozulmadan halkın tamamı boş ya da geçersiz oy atarsa bu durumda ortaya nasıl bir hükümet çıkar? Eski hükümet yeniden kurularak devam mı eder yoksa seçim tekrarlanır mı? Eğer tekrarlanırsa ve tekrardan halkın tamamı boş ya da geçersiz oy atarsa bu durumda neler olur?

dudaklarına değen yağmur bir parça rujundan çalar. dudaklarına değen yağmur bile, bir parça rujundan çalar. benim değemediğim o dudaklarına değen yağmur, bir parça rujundan çalar. // bi gün buralarda yeni bir ağaç yeşerecek ve biz gölgesinde mürekkepler tüketeceğiz //
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    y10
    y10's avatar
    Erkek

hukuk fakültesi ögrencisi olarak yeterli cogunlugun saglanamadıgı durumları biliyorum ancak kimsenin oy kullanmadıgı durum ile ilegili bir düzenlemeyle karşılaşmadım , sen yazınca şimdi tekrar kısa bir araştırma yaptım google ve mevzuatta ordada bulamadım ama bunu düşünmüşlerdir mutlaka , muhtemelen ben bulamadım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AllahinOglu
    AllahinOglu's avatar
    Erkek

böyle birşey hiçbir zaman olmazda

her ülkede değişio bu hoca misal ingiltere böyle birşey olursa kraliçe eşit oyu alanlar arasında koalisyon hükümeti kurulmasını istiyomuş yada kendisi seçiyor

türkiyedede böyle muhtemelen cumhurbaşkanı koalisyon oluşturulmasını talep edio

ya da iktidarda olan parti iktidarda kalmayı sürdürüo diğer bir seçimlere kadar

karışık işler hoca sen yorma kafanı bu işlere senin yerine washington london tel aviv üçlüsü halledio bu işleri :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

En güzeli baraj diye bir şey olmayacak. istikrar ve hükümet kurma sıkıntısında tam yetki cumhurbaşkanında olacak. cumhurbaşkanını halk seçicek böylelikle koalisyon hükümeti kurma konusunda doğrudan halktan alacak yetkiyi.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

seçimlere katılım oranına göre hükumet başa geliyor. %60 oy kullanmışsa mesela, halk olarak ele alnınan kitle %60'lık kitledir. %60'lık dilim, %100'müş gibi ele alınır ve ona göre hesaplanır.

ayrıca kimse gidip oy atmazsa devletin meşruluğu yok demektir. mesela yunanistanda geçen seçimde %40 gibi bi oran oy kullanmadı. kullanmama oranı da gittikçe artıyor. 

yaşasın anarşizm. eheheh. 

Tüm 19. Yüzyil boyunca temsili demokrasi anarsizmin siddetli elestrilerine ugradi. Bakunin’e göre halk yönetimi eger kurumsallasirsa, kacinilmaz olarak sivil topluma yabancilasir ve daha incelikli bir sinif egemenligine dönüsür. 
    Böylece, parlamenter cumhuriyet “sanal halk meclisleride-ki sanal temsilcilerinde ifadesini bulan sanal halk idaresi”nin sanal devletidir. Parlamentarizme bu bakis acisindan yola cikan anarsistler I. Enternasyonel’de “politikayi ret” siarini yükselttiler: Madem ki parlamentarizm devletin gercek yüzünü -sömürücü yüzünü- gizliyordu, öyleyse emekcilerin tüm legal politik etkinlikleri devrimci hareketi zayiflatacak uzlasmaci hareketler olmaktan ileri gidemezdi.
    Bakunin, Marx ve Engels’i “oportünizm” ve “reformizm”le sucluyordu. “Burjuva radikal sosyalistleri” dedigi Marx ve Engels’le aralarindaki en önemli farki aciklarken söyle diyordu Bakunin: “… Onlar politika ve devletten yararlanmak, bu ikisini reforme etmek, dönüstürmek istiyorlar… Bizim biricik kabulümüz ise, egemenligi ve onun zorunlu tezahürü olan politikayi kökünden yok etmektir.”

- M.A. Bakunin, Secilmis yapitlar. Mosk., 1919, c.l, s.68)

anarsistherif tarafından 02/Oca/14 16:54 tarihinde düzenlenmiştir

=)
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı

En güzeli baraj diye bir şey olmayacak. istikrar ve hükümet kurma sıkıntısında tam yetki cumhurbaşkanında olacak. cumhurbaşkanını halk seçicek böylelikle koalisyon hükümeti kurma konusunda doğrudan halktan alacak yetkiyi.

Senin dediğin sisteme BAŞKANLIK sistemi diyorlar...

Başbakan, Türkiye ye başkanlık sistemini getirelim dediğinde, bir kısım vatandaşlar hoplayıp zıpladılar...

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek
    SerYolcu bunu yazdı
    kuytul bunu yazdı

Başbakan, Türkiye ye başkanlık sistemini getirelim dediğinde, bir kısım vatandaşlar hoplayıp zıpladılar...

başkanlık sistemiyle benim söylediğim aynı değil. benim dediğim parlamenter mecliste uygulanabilecek bir sistem. ayrıca şu an anayasa değişikliğiyle kolayca uygulanabilir.

önemli olan demokrasideki temsiliyet gücünü artırmak. meclisin çok sesliliğidir. uzlaşma zorunda kalmaktır. partilerin birlikte çalışmaya zorlanması görevi de halkın seçtiği cumhurbaşkanında olmalıdır. o zaman istikrar için baraj olmalı düşüncesi çürür.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek
    kuytul bunu yazdı
    SerYolcu bunu yazdı
    kuytul bunu yazdı

başkanlık sistemiyle benim söylediğim aynı değil. benim dediğim parlamenter mecliste uygulanabilecek bir sistem. ayrıca şu an anayasa değişikliğiyle kolayca uygulanabilir.

önemli olan demokrasideki temsiliyet gücünü artırmak. meclisin çok sesliliğidir. uzlaşma zorunda kalmaktır. partilerin birlikte çalışmaya zorlanması görevi de halkın seçtiği cumhurbaşkanında olmalıdır. o zaman istikrar için baraj olmalı düşüncesi çürür.

hocam ne yaparsan yap tutmaz bu ülkede. Müzakere yeteneği sıfır. Müzakereden anladığımız bir tarafın tamamen kazanması.

Düşünsene herkes 83 darbe anayasasından rahatsız ama 4 partide oturup bir anayasa hazırlayamıyor. Aptallık ötesi.

Böyle işler bizde tutmaz. Eğitim düzeyine bak ; %28-30 civarı lise mezunu, %10 üniversite mezunu, 250 küsür bin yüksek öğrenim bitirmiş.

Finlandiya'da durum ne ? 93% lise mezunu oranı. 

Yani ne yaparsan yap, demokrasi için cahilliği yok etmek şarttır. Üniversiteden mezun olan gençliği de görüyoruz zaten. Demorkasiden önce  atılması gereken adımlar var. Başka türlü ne yaparsan yap, demokrasi mayası tutmaz Türkiye'de

Ayro tarafından 02/Oca/14 17:22 tarihinde düzenlenmiştir
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Janitschar
    Janitschar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

en güzeli padişahlık,

her seçim arası memlekette bir şeyler oluyor...

Dolar almış başını giderken kimse Oyun Bilgisayarı toplayacak adamın durumunu düşünmüyor...

bulalım şöyle boğazından haram lokma geçmemiş IV.Murad tarzı bi adam,padişah ilan edelim...o da assın kessin

bu millet çok şımardı...acil disipline ihtiyacı var

deniz tosbasının ayağına taş bağlayan adamın hakkında anca IV.MUrad tarzı biri gelir...

TİZ YAĞLIII KAZIĞA OTURTULA ! gider zevkle izler alkışlarım... 

Acaip derecede agresifim !
Toplam Hit: 729 Toplam Mesaj: 9