folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Seker Hastaligi Nedir?Basit Olarak Anlatim

Seker Hastaligi Nedir?Basit Olarak Anlatim

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek

Yaklaşık 1,5 yıldır diabet hastasıyım.

Şeker hastalığı, vücutta insülin hormonunun üretilememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Pankreas isimli organın işlevini kısmen ya da tamamen yitirmesi sonucunda vücutta, olması gerekenden daha az insülün hormonu üretilir. İnsülin hormonu kabaca anlatılacak olursa, hücrelere yaşamsal  enerji sağlayan unsurların giriş anahtarıdır. Yani şeker (dolayısıyla enerji) hücrelere girip vücudun normal çalışma sistemine yardımcı olması gerekiyorken, insülin azlığı nedeniyle hücrelerin yeteri kadar enerji sağlayacak besini alamaması, bu hastalığın tanımıdır aslında. Halsizlikle birlikte vücutta kılcal damarların en bol olduğu yerlerde dolaşım sıkıntısına kadar varan olumsuz etkilerden bahsetmek mümkündür. S.kin kalkmaması da dolaşımdaki olumsuzluklardan kaynaklanan bir sorundur. Hepimiz biliriz ki cinsel organ, içinde bol miktarda bulunan kan damarlarına kan dolması ile erekte olur.

Şeker hastalığı kontrol altında tutulamaz mı?

Elbette tutlabilir. Bilim dünyasında tartışmalar hala devam ederken, genel başlangıç tedavisi, pankreası uyararak insülin salgılamasını sağlayan oral (ağızdan alınan) ilaçlarla sağlanması yönündedir. Bazı bilim adamları, direk vücuda insülin enjekte edilmesi ile tedaviye başlanması gerektiği konusunda ısrar etmektedirler. Hastalığın ilerlediği (pankreasın işlevini kaybettiği) durumlarda artık tek tedavi yolu, vücuda iğneyle insülin enjekte etmek şeklinde olur. Bu uygulama genellikle günde 3 kez yemeklerden önce enjeksiyon uygulaması demektir.

Korunma yolları yukarda yazılmış. Bol spor, bol yeşil sebze, obeziteden kaçış, düzenli yaşam, sıkıntı ve stres etkisinde uzun süre kalmamak.. Diabet hastalarının özellikle alkol ve sigaradan uzak kalmaları da gerekiyor.

Yazılı olmayan genel kural şudur.

Mümkün olduğunca az ye = Mümkün olduğunca çok rahat et. Çünkü şeker, hemen hemen aldığımız her gıdada var ve ne kadar şeker alırsanız, o kadar çok insüline ihtiyacınız vardır. Pankreasınız da o kadar çok çalışmak ve insülin üretmek zorunda kalır.

@u235 umarım yaptığım eklemeye kızmazsın. Şekerle ilgili bi konu gördüğümde dayanamıyorum. :)

Fakirler Ölsün...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    kazasker1 bunu yazdı

Yaklaşık 1,5 yıldır diabet hastasıyım.

Şeker hastalığı, vücutta insülin hormonunun üretilememesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Pankreas isimli organın işlevini kısmen ya da tamamen yitirmesi sonucunda vücutta, olması gerekenden daha az insülün hormonu üretilir. İnsülin hormonu kabaca anlatılacak olursa, hücrelere yaşamsal  enerji sağlayan unsurların giriş anahtarıdır. Yani şeker (dolayısıyla enerji) hücrelere girip vücudun normal çalışma sistemine yardımcı olması gerekiyorken, insülin azlığı nedeniyle hücrelerin yeteri kadar enerji sağlayacak besini alamaması, bu hastalığın tanımıdır aslında. Halsizlikle birlikte vücutta kılcal damarların en bol olduğu yerlerde dolaşım sıkıntısına kadar varan olumsuz etkilerden bahsetmek mümkündür. S.kin kalkmaması da dolaşımdaki olumsuzluklardan kaynaklanan bir sorundur. Hepimiz biliriz ki cinsel organ, içinde bol miktarda bulunan kan damarlarına kan dolması ile erekte olur.

Şeker hastalığı kontrol altında tutulamaz mı?

Elbette tutlabilir. Bilim dünyasında tartışmalar hala devam ederken, genel başlangıç tedavisi, pankreası uyararak insülin salgılamasını sağlayan oral (ağızdan alınan) ilaçlarla sağlanması yönündedir. Bazı bilim adamları, direk vücuda insülin enjekte edilmesi ile tedaviye başlanması gerektiği konusunda ısrar etmektedirler. Hastalığın ilerlediği (pankreasın işlevini kaybettiği) durumlarda artık tek tedavi yolu, vücuda iğneyle insülin enjekte etmek şeklinde olur. Bu uygulama genellikle günde 3 kez yemeklerden önce enjeksiyon uygulaması demektir.

Korunma yolları yukarda yazılmış. Bol spor, bol yeşil sebze, obeziteden kaçış, düzenli yaşam, sıkıntı ve stres etkisinde uzun süre kalmamak.. Diabet hastalarının özellikle alkol ve sigaradan uzak kalmaları da gerekiyor.

Yazılı olmayan genel kural şudur.

Mümkün olduğunca az ye = Mümkün olduğunca çok rahat et. Çünkü şeker, hemen hemen aldığımız her gıdada var ve ne kadar şeker alırsanız, o kadar çok insüline ihtiyacınız vardır. Pankreasınız da o kadar çok çalışmak ve insülin üretmek zorunda kalır.

@u235 umarım yaptığım eklemeye kızmazsın. Şekerle ilgili bi konu gördüğümde dayanamıyorum. :)

tesekkurler eklemen icin hocam )

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

3 yıl oldu diyabetli olduğumu öğreneli. Oto immun bir hastalık. Bağışıklık sistemi vücutta üretilen insülini virüs oalrak görüyor ve ona karşı savaşıyor haliyle pankreasın da içine ediyor.

Bundan sonrası ise insülin tedavisi şeklinde gelişiyor. Ailede olmasına gerek yok ama ailede varsa risk oranı biraz daha fazla oluyor. Spor filan iyi şeylerde senin genlerinde varsa bu hastalık 10 yaşında çıkmaz 30 yaşında çıkar ama elbet bir gün çıkar.

Körlük, böbrek yetmezliği, uzuvların kesilmesi filan çok ileri derece ve kontrol altında olamyan hastaalar içindir ki normal bir insanda bok gibi yaşayıp yediğine içtiğine dikkat etmezse aynı komplikasyonlar karşılaşabilir ynai herkes için geçerli şeyler bunlar.

Kontorol altındaki bir diyabet hastasının yaşayacağı en büyük problem (en büyük diyorum) diş problemleri ve ayak problemleridir. Ve unutmamak gerek gerçekten düzenli beslenip, sporunu filan eksik etmez ise normal bir insandan çok daha sağlıklı ve uzun yaşayacaktır.

Ama tabi bana kalırsa atın ölümü arpadan olsun diyorum. İstediğim gibi beslenemedikten sonra 100 yıl yaşasam nolur.

Diyabet li oldugunuzu öğrendikten sonra o neden ben dönemini ne kadar çabuk atlatırsanız o akdar iyi. Yaşamınızı diyabete değilde diyabeti yaşamınıza uydurursanız hiç bir sorun kalmaz. Ben şuan sanki hiç şeker hastası değil mişim gibi o eski halimden hiç bir farkım yok. Bi yerden sonra öyle bir alışıyorsunuz ki sankih hayatınızda hiçbir şey değişmemiş gibi.

Ama tek bir şey var o da bir anda başınızı alıp gidemiyorsunuz uzaklara:D İnsülin bağımlılıgı da böyle bir şey. O olmadan bir hiçsiniz.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek

Madem bu kadar şeker hastası var hemen formülü veriyorum agalar açın defterlerinizi ;

Malzemeler ;

Mürrüsâfi

Çörek Otu

Çörek Otu Yağı

Tere Tohumu

Nar Tohumu

Lahana Havucu

HıtHıt

Yapılışını anlatıyorum ;

Öğütülmüş az bir miktar mürrüsâfi ile biraz çörek otu, biraz çörek otu yağı, bir yemek kaşığı tere tohumu, biraz öğütülmüş nar tohumu bir de kuruduktan sonra öğütülmüş az bir miktar lahana havucu ve bir küçük kaşık hıthıt (şeytan tersi) toplanır, bunların hepsi iyice yoğurulur, sonra bu terkipten küçük bir kaşık aç karnına az bir miktar yoğurtla birlikte alınır.

Biîznillâh şifâ hasıl olur arkadaşlar denerseniz sonuçlarını yazınız.

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    Zeytun-i bunu yazdı

Madem bu kadar şeker hastası var hemen formülü veriyorum agalar açın defterlerinizi ;

Malzemeler ;

Mürrüsâfi

Çörek Otu

Çörek Otu Yağı

Tere Tohumu

Nar Tohumu

Lahana Havucu

HıtHıt

Yapılışını anlatıyorum ;

Öğütülmüş az bir miktar mürrüsâfi ile biraz çörek otu, biraz çörek otu yağı, bir yemek kaşığı tere tohumu, biraz öğütülmüş nar tohumu bir de kuruduktan sonra öğütülmüş az bir miktar lahana havucu ve bir küçük kaşık hıthıt (şeytan tersi) toplanır, bunların hepsi iyice yoğurulur, sonra bu terkipten küçük bir kaşık aç karnına az bir miktar yoğurtla birlikte alınır.

abü o bismillah değilmiydi  ? o.O

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Zeytun-i
    Zeytun-i's avatar
    Erkek
    BarisYigit bunu yazdı
    Zeytun-i bunu yazdı

Malzemeler ;

Mürrüsâfi

Çörek Otu

Çörek Otu Yağı

Tere Tohumu

Nar Tohumu

Lahana Havucu

HıtHıt

Yapılışını anlatıyorum ;

abü o bismillah değilmiydi  ? o.O

Info

https://www.uvvam.com | Dünya Su Sporcuları Platformu | https://www.instagram.com/uvvam/
Toplam Hit: 1947 Toplam Mesaj: 17