folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder "Şey" Kelimesiyle İlgili

"Şey" Kelimesiyle İlgili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

sa. önce yönetime şunu söyleyim; bu konuya en yakın kategori diye derin konular başlığını seçtim ama hiçbir bağlantısıda olmayabilir. tam "genel" kategorisiyle ilgili konu ama genel kategorisi HALA kapalı, neden HALA kapalı anlamış değilim.

konuya gelince; arkadaşlar bu "şey" kelimesini herŞEYde kullanmıyoz mu. tam olarak karşılığı nedir bilemiyorum (: ben çocuktum çay ocağında çalışırken ocakçı abi ve patron arasında bu laf çoook geçerdi. işin ilginç yanı ocakçı abi ve patron gayet rahat anlaşabiliyorlardı (: kabataslak örnek vereyim; ocakçı abinin mesaisi bitiyor diyelim, patrona diyorki; ocağı göstererek "şeyi şey yaparsın" aslında diyorki ben çıkınca ocağı yani tüpü kapartırsın diyo patronda tamam diyo ve ocakçı abi çıkıyo patron tüpü ocağı kapatıyo öyle dükkanı kapatıyo. yani anlaşıyorlar (: şimdi düşününce; iş hayatı bi yana normal günlük hayattada arkadaşlarla bu lafı çok kullanırız ve hemen hemen herŞEYde anlaşırız (:

şimdi; bu kelimeyi türkçemize kim nasıl kattı? bu kelimenin tam olarak karşılığı nedir? diğer dillerde benzer kelime var mı?

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Kontrol etmedim ama bu Şey kelimesi Arapça heralde. Canlı,Cansız,Soyut,Somut her kelimenin yerini tutuyor. Thing(ing), Ding(alm ^^D`), fr(?)  . Biz doğrudan almışız kelimeyi. Şimdi Afrika dilleri, Rusça, Çin, Japonya'da benzer bir kelime var mıdır, bunu merak ettim. yada ne bileyim, Güney Amerika Yerli dilleri olan, Aztek, Maya, bir tane daha vardı onu hatırlayamadım. Yada ne bileyim, Tayvan, yada Pasifik Adalarındaki Kabilelerde aynı kelime var mıdır?

-0-

Konu dışı, geçen gökyüzüne baktığımda iplik gibi dizilen 3 yıldız, Orion TakımYıldızındanmış. Bir tanede çok belirgin ,tek bir yıldız vardı, bağımsız şekilde duran(gerçi hepsi bağımsız ^^D`). O da Sirius yıldızıymış. "SkyViev Lite" uygulamasıyla görünüyor. 

Kuzey Yıldız'ı, bu yukarıdaki yıldızlardan Daha sönük kalıyor, ilginç. ben daha Parlaktır diye düşünmüştüm. Tava da öyle çok belirgin değil. O.o,`

RitmFarbRacourci tarafından 16/Oca/20 00:18 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

Kontrol etmedim ama bu Şey kelimesi Arapça heralde. Canlı,Cansız,Soyut,Somut her kelimenin yerini tutuyor. Thing(ing), Ding(alm ^^D`), fr(?)  . Biz doğrudan almışız kelimeyi. Şimdi Afrika dilleri, Rusça, Çin, Japonya'da benzer bir kelime var mıdır, bunu merak ettim. yada ne bileyim, Güney Amerika Yerli dilleri olan, Aztek, Maya, bir tane daha vardı onu hatırlayamadım. Yada ne bileyim, Tayvan, yada Pasifik Adalarındaki Kabilelerde aynı kelime var mıdır?

-0-

Konu dışı, geçen gökyüzüne baktığımda iplik gibi dizilen 3 yıldız, Orion TakımYıldızındanmış. Bir tanede çok belirgin ,tek bir yıldız vardı, bağımsız şekilde duran(gerçi hepsi bağımsız ^^D`). O da Sirius yıldızıymış. "SkyViev Lite" uygulamasıyla görünüyor. 

Kuzey Yıldız'ı, bu yukarıdaki yıldızlardan Daha sönük kalıyor, ilginç. ben daha Parlaktır diye düşünmüştüm. Tava da öyle çok belirgin değil. O.o,`

evet her kelimenin yerini tutabiliyor işte bende merak ettim (: bu dediğin yerlerde yaşayan mürid yok mu onlar bilebilir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

aslında arapça kökenlidir. Tanımlanan ve dildeki nesneleri karşılayan bir kelimedir (bizim için). Ancak bu kelimeyi ne kadar kullanırsanız dile hakimiyetiniz o az demektir. Türkçe konuşurken zengin tanımlama kullanmak yerine eğer "şey" kelimesini kullanıyorsanız bu sizin Türkçeyi iyi bilmediğinizi gününüzü 200 -250 kelime ile bitirdiğinizi de gösterir.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek
    Baturay_Turkmen bunu yazdı

aslında arapça kökenlidir. Tanımlanan ve dildeki nesneleri karşılayan bir kelimedir (bizim için). Ancak bu kelimeyi ne kadar kullanırsanız dile hakimiyetiniz o az demektir. Türkçe konuşurken zengin tanımlama kullanmak yerine eğer "şey" kelimesini kullanıyorsanız bu sizin Türkçeyi iyi bilmediğinizi gününüzü 200 -250 kelime ile bitirdiğinizi de gösterir.

doğru dedin hocam (((:

Toplam Hit: 734 Toplam Mesaj: 5
şey kelimesi