SGK 3600 Günden Emeklilik

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek

Merhaba beyler.

Babam 54 yaşında, sigorta başlangıç tarihi 1989. 1994-2000 yılları arasında bağkur 840 gün hizmet vermiş. 540 gün askerlik yapmış. An itibariyle 1400 günde SGK hizmeti var.

Yani toplamda ( SGK + Bağkur + Askerlik ) = 2780 günü var.

3600 günden emekli olabilmesi için bi 820 gün daha lazım. 1994-2000 yılları arasındaki 7 yıllık süre zarfında 840 günlük bağkur, tarım bağkurudur. Bu 7 yıldaki 840 günlük süreyi geriye dönük borçlanarak daha fazla gün alabilir miyiz. Özellikle bu hizmetleri nasıl birleştirip geriye dönük borçlanabiliriz, izlememiz gereken yollar nelerdir bilmiyoruz. Bu tarz derin SGK konularında bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa çok makbule geçer.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

www.alo170.gov.tr

Kurtlar tasma takmaz....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek
    LaNCeLoT bunu yazdı

www.alo170.gov.tr

Eyvallah hocam çok sağol bi arayalım bakalım. Sonuçlar hakkında geri dönüt yaparım net bi bilgi elde edip edemediğimiz hakkında..

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek

Şöyle bi tablo var hocam dün gözüme çarpmıştı belki iş görür

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek
    StruggleR bunu yazdı

Merhaba beyler.

Babam 54 yaşında, sigorta başlangıç tarihi 1989. 1994-2000 yılları arasında bağkur 840 gün hizmet vermiş. 540 gün askerlik yapmış. An itibariyle 1400 günde SGK hizmeti var.

3600 günden emekli olabilmesi için bi 820 gün daha lazım. 1994-2000 yılları arasındaki 7 yıllık süre zarfında 840 günlük bağkur, tarım bağkurudur. Bu 7 yıldaki 840 günlük süreyi geriye dönük borçlanarak daha fazla gün alabilir miyiz. Özellikle bu hizmetleri nasıl birleştirip geriye dönük borçlanabiliriz, izlememiz gereken yollar nelerdir bilmiyoruz. Bu tarz derin SGK konularında bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa çok makbule geçer.

Bağkur için ancak geçerli olan 840 günü kullanabilirsiniz. En son yaptıkları yeniden yapılanma hikayesinde başvursaydınız aradaki 6 yılı komple borçlanabilirdiniz ama o şansı artık aldılar, üzülerek söylüyorum fırsatı orada kaçırmışsınız. Bununla birlikte başka şeyler var, iş göremezlik raporu filan fark çok büyük değil, biraz peşinde koşarsan bunu halledebilirsin gibi geliyor. Son olarak tüm bu yatırılmış olan primleri toplu alabilme şansınızda var eğer emekli yapamıyorsan, şartları uyuyor gördüğüm kadarıyla.

Bilmem kaç bin (artık bilmiyorum) özgün makale referansı ile makale yazarlığı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek
    zeyrekli bunu yazdı
    StruggleR bunu yazdı

Merhaba beyler.

Bağkur için ancak geçerli olan 840 günü kullanabilirsiniz. En son yaptıkları yeniden yapılanma hikayesinde başvursaydınız aradaki 6 yılı komple borçlanabilirdiniz ama o şansı artık aldılar, üzülerek söylüyorum fırsatı orada kaçırmışsınız. Bununla birlikte başka şeyler var, iş göremezlik raporu filan fark çok büyük değil, biraz peşinde koşarsan bunu halledebilirsin gibi geliyor. Son olarak tüm bu yatırılmış olan primleri toplu alabilme şansınızda var eğer emekli yapamıyorsan, şartları uyuyor gördüğüm kadarıyla.

Hocam gerçekten çok faydalı şeyler söylemişsin teşekkür ederim ama yeniden yapılandırmayı kaçırmışsınız demişsin. Ama biz kaçırmadığımızı düşünerek bu işin üzerine olmaya başladık. Çünkü şöyle;

18 Ağustos 2016'da kabul edilipte 19 Ağustos 2016'da yürürlüğe giren 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırmasına İlişkin Kanunun başvuru süresi 31 Ekim 2016'ya kadar diye geçiyor. Eğer ondan bahsediyorsanız bizde şu sıralar onun için uğraşıyoruz ve hala kaçırmış olmuyoruz anlaşılan. Ama izlenmesi gereken yolları öğrenip geriye dönük ödeme yaparsak 3600 günden emeklilik için; 55 yaş + 3600 gün prim +  en az 15 yıl sigortalılık süresi yaştan dolayı 2017 başında tamamlanmış oluyor zannedersem.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek

Dostum sadece benim söylediğime bakma tabii araştırman gerek, bu konuda en olmaz denilenler oluyor. Babanın Bağkur' u 2000 öncesinde başladığı için arayı ödeme olanağı var, 2000 sonrasında iş sıkıntılı. Bununla birlikte o arayı ödemek için gerekli yapılandırmayı 2015 sonu- 2016 başı itibariyle yaptılar ve o zaman arayı tespit ettirmeyenler için önünü tıkadılar diye biliyorum, üzgünüm demem bundandı. Sürekli yeniden yapılandırma, torba yasa çıkıp duruyor ve bunlar arasındaki boşluklar değerlendirilerek epey şey yakalayabilirsin diye düşünüyorum.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek
    zeyrekli bunu yazdı

Dostum sadece benim söylediğime bakma tabii araştırman gerek, bu konuda en olmaz denilenler oluyor. Babanın Bağkur' u 2000 öncesinde başladığı için arayı ödeme olanağı var, 2000 sonrasında iş sıkıntılı. Bununla birlikte o arayı ödemek için gerekli yapılandırmayı 2015 sonu- 2016 başı itibariyle yaptılar ve o zaman arayı tespit ettirmeyenler için önünü tıkadılar diye biliyorum, üzgünüm demem bundandı. Sürekli yeniden yapılandırma, torba yasa çıkıp duruyor ve bunlar arasındaki boşluklar değerlendirilerek epey şey yakalayabilirsin diye düşünüyorum.

Hocam çok teşekkür ederim. Bakalım 170'i filan arayıp soruşturacağız. SGK'ya 4982 sayılı kanun gereğince bi bilgi dilekçesi yazdık. SGK ile ilgili uzmanların yer aldığı ve ücretsiz yardımcı olan bir topluluğun sitesine de yazdık. Dediğin şekilde güzel bir biçimde araştırıp lehe olan hükümlerden yararlanmanın yoluna bakacağız.

Tekrardan ilgi ve yardımların için çok teşekkür ederim..

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeyrekli
    zeyrekli's avatar
    Erkek
    StruggleR bunu yazdı
    zeyrekli bunu yazdı

Hocam çok teşekkür ederim. Bakalım 170'i filan arayıp soruşturacağız. SGK'ya 4982 sayılı kanun gereğince bi bilgi dilekçesi yazdık. SGK ile ilgili uzmanların yer aldığı ve ücretsiz yardımcı olan bir topluluğun sitesine de yazdık. Dediğin şekilde güzel bir biçimde araştırıp lehe olan hükümlerden yararlanmanın yoluna bakacağız.

Estağfurullah Üstad, herhangi birşey yapmadım bile. Ama bu konuda her kafadan bir ses duyacaksın buna emin ol, dolayısıyla hiç üşenme doğrudan kendin SGK' ya git ve onları usandır, bu işin her aşamasından 3-5 para koparmaya çalışan çok adam var, zira çok fazla karışıklık var. En iyisi bizzat gidip uğraşmandır.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    StruggleR
    StruggleR's avatar
    Erkek
    zeyrekli bunu yazdı
    StruggleR bunu yazdı
    zeyrekli bunu yazdı

Estağfurullah Üstad, herhangi birşey yapmadım bile. Ama bu konuda her kafadan bir ses duyacaksın buna emin ol, dolayısıyla hiç üşenme doğrudan kendin SGK' ya git ve onları usandır, bu işin her aşamasından 3-5 para koparmaya çalışan çok adam var, zira çok fazla karışıklık var. En iyisi bizzat gidip uğraşmandır.

Olsun en azından bir yol göstermek çok şeydir. Hocam çok haklısın para koparmaya çalışan çok oluyor adam şu kadar para alır uğraşırım az ama sonucu ne olur bilmiyorum diyor. Bakalım dediğin gibi SGK'nın üzerine olacağız.

Toplam Hit: 1763 Toplam Mesaj: 10
sgk prim