folder Tahribat.com Forumları
linefolder Grafik - Animasyon - Flash - 3D Modelleme
linefolder Shutterstock'dan Parayla Satın Alınan Bir Görselin Başka Bir Firma İçin Kullanılması

Shutterstock'dan Parayla Satın Alınan Bir Görselin Başka Bir Firma İçin Kullanılması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek

Bir ajansın sahip olduğu shutterstock hesabından bir görseli, tasarımcı arkadaş ajansla ilgili olmayan bir şirkete ait bir sosyal sorumluluk projesinin bir görselinde reklam amaçlı kullanmak istiyor (bu görsel dijital olarak tek kare resimden oluşan ve kapalı devre TV den gösterilecek bir reklamda dönecek). Lisanslama hakkında hiç bilgi sahibi değilim, acaba satın alınmış bu görseli reklamlarda kullanmak ajansa/şirkete vs. bir telif hakkı sorunu çıkartır mı?

RockZs tarafından 26/Ara/16 16:15 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

hocam zaten extended lisans almadığınız için ajans bile güme gider :D kullansın hiçbişey olmaz.

çünkü shutterstock diyor ki, benden imajları alabilirsiniz ancak "basılı işlerde" kullanamazsınız diyor. dijital işlerde kullanın sorun yok, basılı işler için extended lisans gerek. 

Daniel-Koo tarafından 26/Ara/16 15:29 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

hocam zaten extended lisans almadığınız için ajans bile güme gider :D kullansın hiçbişey olmaz.

çünkü shutterstock diyor ki, benden imajları alabilirsiniz ancak "basılı işlerde" kullanamazsınız diyor. dijital işlerde kullanın sorun yok, basılı işler için extended lisans gerek. 

bilgi için sağol fakat emin olmak gerekiyor. belki ilgili görseli şirkete satın aldırabiliriz ama uğraşmak lazım o şekilde de.

Ek: Söylemesem olmaz, resim-şarkı-film gibi kolay dağılabilir ögelerin telif hakkı ile korunmasına karşıyım. Kullanıcı "internette buldum, kullandım" diyebilmeli.

RockZs tarafından 26/Ara/16 15:42 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek

digital olarak istediğin gibi kullan hocam sıkıntı olmaz lisans anlaşmasına bakarsanız shutterstock bunu belirtmekte zaten

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

One onedemek oyle parasini verdim aldim ve basamayacakmiyim yeniden baski icin esek yukuyle parami harciycaz?

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ömer Kerem
    MuTReFT
    MuTReFT's avatar
    Erkek

olmaz lakin şöyle bir ihtimal daha var, yarın bir gün şikayet olursa, sana gelip görseli aldığın hesabı sorabilirler bu durumda, lisanslı hesaptan aldığını kanıtlaman gerekebilir.

Mecburi not: Cahilliğin verdiği CESARET ile ettiği lafın nereye gideceğini hesap edemeyen, düşünemeyen, fikir yoksunu mahlukatlara CEVAP vermiyorum.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RockZs
    RockZs's avatar
    Erkek
    MuTReFT bunu yazdı

olmaz lakin şöyle bir ihtimal daha var, yarın bir gün şikayet olursa, sana gelip görseli aldığın hesabı sorabilirler bu durumda, lisanslı hesaptan aldığını kanıtlaman gerekebilir.

benim de aklıma takılan husus bu, sağol. belki göstermelik bir fatura kestirebiliriz, bu şekilde de bir sorun olursa bu fiyata iş yaptırdık der, işin içinden çıkarız.

Toplam Hit: 814 Toplam Mesaj: 7
license