folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Sigortanın Asgari Ücret Üzerinden Yatırılması Meselesi

Sigortanın Asgari Ücret Üzerinden Yatırılması Meselesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    buruksu bunu yazdı

Asgari ücretin SSK pirimi ne kadar...?

Yada

5000 TL maaş alan birinin SSK pirimi ne kadar...?

Yani işveren sonuçta gerçek maaş üzerinden yatırmış olsa ne kadar yük binecek merak ettim

Net maaş x 1.9 yaparsan adamin ortalama maliyeti çıkıyor. Vergisi, sgksi, agisi vs. 

böyle bir hesap yok arkadaşlar nereden çıkarıyorsunuz bunları. 5.000 tl net mi brüt mü önce bunu bilmemiz lazım. agi dahil mi hariç mi diğer soru bu. şimdi hesaplamaya geçelim fakat net ise vergi dilimine gireceğinden brüt değişecek. 5000 net + agi için örnek tablo koyuyorum

https://i.paste.pics/6X4RX.png

Bilmiyorum işveren olarak yer ay veriyorum bunlardan,

5000TL x 1.9 yaparsan 9500TL elde edersen.

Şimdi usulca verdiğin tablonun en sağına bir göz atar mısın ortalaması neymiş?

iş veren olarak bilmen kadarını biliyorsun hiç bilmemenden çok şükür iyi. bordro işi çok kapsamlıdır. burda bayram mesaileri normal mesailer yada devamsızlıklar ihmal edilmiştir. ayrıca devletin verdiği sigorta teşvikleri ödeyeceğiniz rakamı ciddi düşürür. burda işin uzmanlık kısmı devreye giriyor. şirketler nakit akış tablolarını hazırlarken kuruş hesabı yaparlar burda. 1.9 ile çarpmak sizin yeterli olabilir ama büyük bir şirkette çalışıyorsanız mali işler departmanına böyle raporlarsanız muhtemelen son gününüz olacaktır.

Hocam yanlış adamla tartışıyorsun,

Sana tüm kanunlarden sgk hesaplamayı detaylı detaylı anlatabilirim,

Teknopark ofisimiz var, tübitak projeleri yapıyoruz, arge merkezlerine arge hizmeti veriyoruz, merkez, şube var. Lise stajyerleri, yarı zamanlı üniv öğrencileri var. Hepsinin sgk, gelir vergisi durumları farklı.

Kuruşu kuruşuna hesaplamak istersen hesaplarız, ki hesaplıyoruz beyan ediyoruz.

Ben işveren olarak oturup tüm kanunları 2 defa okudum, muhasebecilerden dinledim, avukatlardan dinledim. Kurslara gittim.

Çünkü 7 sene önce çalıştığım şirkette program 11tl eksik hesaplamış diye 2bin tl ceza gelmişti, işverensen işini kendin bileceksin kural bu.

Net maaş üzerinden işverene maliyet hesaplıyorsanız ortalama 1.9 ile çarpın geçin, üç aşağı beş yukarı doğru çıkacak.

Sen tek tek hesapla hocam belki 1.85 bulursun :)

hocam bende mali müşavirim. kamu gözetim kurumunda bağımsız denetçiyim.

kolay gelsin.

Tamam ben de neden anlatamıyorum diyorum,

Eski mali müşavirimi bu saydığım şeyleri bilmediği için değiştirdim.

Mesela teknoparkta 24gün çalışıp, bunun 14gününü tübitak projesinde, 1 gününü dışarıda geçiren adamın sgk'sını yanlış hesaplamıştı.

Mali müşavir olman bir anlam ifade etmiyor. Bünyede mali müşavirimiz var, vergi denetmenimiz var, dışarıda mali müşavirimiz var. Hepsini de denetleyen farklı bir şirketle anlaşmalıyız. Buna rağmen kaçaklar oluyor.

Bu hesapları yapan programları oturup yazmışlığımız var. Sidik yarıştırmanın alemi yok.

Ben 1.9'la çarpıyorum, sen tek tek hesapla hocam.

Kaan tarafından 10/Eki/19 01:21 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xylgn_
    xylgn_'s avatar
    Homo
    Kaan bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    xylgn_ bunu yazdı
    Kaan bunu yazdı
    buruksu bunu yazdı

Asgari ücretin SSK pirimi ne kadar...?

Yada

5000 TL maaş alan birinin SSK pirimi ne kadar...?

Yani işveren sonuçta gerçek maaş üzerinden yatırmış olsa ne kadar yük binecek merak ettim

Net maaş x 1.9 yaparsan adamin ortalama maliyeti çıkıyor. Vergisi, sgksi, agisi vs. 

böyle bir hesap yok arkadaşlar nereden çıkarıyorsunuz bunları. 5.000 tl net mi brüt mü önce bunu bilmemiz lazım. agi dahil mi hariç mi diğer soru bu. şimdi hesaplamaya geçelim fakat net ise vergi dilimine gireceğinden brüt değişecek. 5000 net + agi için örnek tablo koyuyorum

https://i.paste.pics/6X4RX.png

Bilmiyorum işveren olarak yer ay veriyorum bunlardan,

5000TL x 1.9 yaparsan 9500TL elde edersen.

Şimdi usulca verdiğin tablonun en sağına bir göz atar mısın ortalaması neymiş?

iş veren olarak bilmen kadarını biliyorsun hiç bilmemenden çok şükür iyi. bordro işi çok kapsamlıdır. burda bayram mesaileri normal mesailer yada devamsızlıklar ihmal edilmiştir. ayrıca devletin verdiği sigorta teşvikleri ödeyeceğiniz rakamı ciddi düşürür. burda işin uzmanlık kısmı devreye giriyor. şirketler nakit akış tablolarını hazırlarken kuruş hesabı yaparlar burda. 1.9 ile çarpmak sizin yeterli olabilir ama büyük bir şirkette çalışıyorsanız mali işler departmanına böyle raporlarsanız muhtemelen son gününüz olacaktır.

Hocam yanlış adamla tartışıyorsun,

Sana tüm kanunlarden sgk hesaplamayı detaylı detaylı anlatabilirim,

Teknopark ofisimiz var, tübitak projeleri yapıyoruz, arge merkezlerine arge hizmeti veriyoruz, merkez, şube var. Lise stajyerleri, yarı zamanlı üniv öğrencileri var. Hepsinin sgk, gelir vergisi durumları farklı.

Kuruşu kuruşuna hesaplamak istersen hesaplarız, ki hesaplıyoruz beyan ediyoruz.

Ben işveren olarak oturup tüm kanunları 2 defa okudum, muhasebecilerden dinledim, avukatlardan dinledim. Kurslara gittim.

Çünkü 7 sene önce çalıştığım şirkette program 11tl eksik hesaplamış diye 2bin tl ceza gelmişti, işverensen işini kendin bileceksin kural bu.

Net maaş üzerinden işverene maliyet hesaplıyorsanız ortalama 1.9 ile çarpın geçin, üç aşağı beş yukarı doğru çıkacak.

Sen tek tek hesapla hocam belki 1.85 bulursun :)

hocam bende mali müşavirim. kamu gözetim kurumunda bağımsız denetçiyim.

kolay gelsin.

Tamam ben de neden anlatamıyorum diyorum,

Eski mali müşavirimi bu saydığım şeyleri bilmediği için değiştirdim.

Mesela teknoparkta 24gün çalışıp, bunun 14gününü tübitak projesinde, 1 gününü dışarıda geçiren adamın sgk'sını yanlış hesaplamıştı.

Mali müşavir olman bir anlam ifade etmiyor. Bünyede mali müşavirimiz var, vergi denetmenimiz var, dışarıda mali müşavirimiz var. Hepsini de denetleyen farklı bir şirketle anlaşmalıyız. Buna rağmen kaçaklar oluyor.

Bu hesapları yapan programları oturup yazmışlığımız var. Sidik yarıştırmanın alemi yok.

Ben 1.9'la çarpıyorum, sen tek tek hesapla hocam.

hocam sidik yarıştırmıyorum. esasında sana da bir şey demedim. ben sadece doğrusunu yazdım. sen nasıl yapıyorsan yap. isteyen 7 ile çarpsın isteyen 3 ile. doğru bir tanedir. o da yazdığım. bu gerçeği değiştirmez. ben 9 yıldır bu işi yapıyorum. sizin kadar olmasa bende bir şeyler biliyorum işte mutlu olayım diye bağımsız denetçi yaptılar sağolsunlar. sidik yarıştırıcak olsam zaten hiç cevap dahi yazmazdım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek
    Kaan bunu yazdı

Güzel bir bilgi. Demek ki bu söylediğim mevzu açığa çıkarsa 11 tl için 2bin ceza kesenler kimbilir ne yapar. Cezayı kesen kimdi ?

italyan tarafından 10/Eki/19 06:09 tarihinde düzenlenmiştir

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
Toplam Hit: 3646 Toplam Mesaj: 34
iş güç sigorta primi sömürü düzeni emek