folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Solaris Server Yönetimi(İleri Düzey Müdahaleler)

Solaris Server Yönetimi(İleri Düzey Müdahaleler)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

İşletim sistemleri dersiyle ilgili olarak 6'şar kişilik gruplara konular paylaştırıldı.

MacOS , GNU/Linux, Suse, Solaris, Windows vs olarak. Konumuzla ilgili istenen araştırmaları yapıp, üniversitemizde

kendi aramızda mini-konferanslar düzenliyoruz. Bizden istenen en az 2 bilgisayarı ağa dahil ederek, bunlar üzerinde gelişmiş yetkilendirmeler yapmak.

Şöyle ki;

Herhangi bir programın ve/veya kullanıcının, sahip olacağı ram miktarı,  işlemcinin ne kadarını kullanabileceği ve diskin ne kadarına erişebileceğini ayarlamamız.

Uzak bağlantı vb aklınıza ne gelirse elimizden geldiğince katılımcıları bilinçlendirmeye çalışacağız.

Tahmin edeceğiniz gibi benim ve arkadaş grubumun anlatması istenen konu Solaris.

Açıkçası çok fazla Türkçe dökümana erişebildim denemez. Eriştiklerimde Solaris hakkında genel bilgiler içeriyor.

Bilgili arkadaşlardan hangi işletim sisteminde olursa olsun küçük veya büyük yönlendirmelerde bulunmalarını rica ediyorum.

En azından bu konuyla ilgili anahtar kelimelere ulaşırsam, üzerine giderek Solaris ortamına nasıl uyduracağımı veya bu işler Solaris ortamında nasıl yapılır şeklinde

ilgili İngilizce dökümanlara ulaşabilirm diye düşünüyorum. 

İzmirde bildiğiniz şirket vb varsa Solaris hakkında yardım alınabilecek  o da oldukça işe yarar.

Daha öncedende dediğim gibi arkadaşlar eğer en ufak bir bilginiz varsa bu tarz yetkilendirmelerle ilgili, bildikleriniz hangi ortamı kapsıyor olursa olsun,

ipuçları ve erişebileceğim kaynakları paylaşmanızı rica ediyorum. 

Not: online.asp'ye girince Solaris'ten Windows Xp olarak gözüküyor, çok ayıp çok:))

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Haci ben solarisle girdigimde vista olarak goruyor :) Neyse haci Solaris 9 ve 10 tecrubem vardir.Solaris 10 uzerinde Oracle 10G ve 11G calistiriyorum ve evimde kendi olusturdugum aga dahil olarak kullaniyorum.Yani son 1-2 yillik surecte oldukca fazla kurcalama sansi buldum solaris'i.

Odeviniz

"  Herhangi bir programın ve/veya kullanıcının, sahip olacağı ram miktarı,  işlemcinin ne kadarını kullanabileceği ve diskin ne kadarına erişebileceğini ayarlamamız.

Uzak bağlantı vb aklınıza ne gelirse elimizden geldiğince katılımcıları bilinçlendirmeye çalışacağız.  "

bundan ibaretse cokta zor degil.Turkiye Solarisle ilgili adam akilli bilgil bulabilecegin enderunix vardir , mail listelerinde ve makalelerinde oldukca faydali yazilara rastlayabilirsin.Elimden geldigince yardimci olayim haci. 

Ayrica  Docter Quentin'in Solaris 9 ile ilgili guzel birde kitabi var e-book olarakta piyasada bulabilirsin.

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

İçimden senin cevap vereceğin geçiyodu zaten Solaris konusunda:)

Msn'de yakalayamamıştım seni sormak için:)

Linux deneyimim olduğu için çok yabancılık çekmiyorum şu an için solarise.

Dediğim gibi aslıdna bir kaç anahtar kelime yakalasam onun üzerinden bi sonuca gitmeyi düşünüyorum.

Ne olarak geçer tam bi fikrim de yok, daha önce böyle bir uğraşta bulunmadığım için.

Mesela managing ram, managing cpu veya disk permissions şeklinde araştırmalar yapsam, doğru yoldan mı gitmiş olurum?

İlgilendiğin için ayrıca çok teşekkür ederim :) 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek

Şimdi Solarisin kendine has bazı aracları olsada genel mantık unix,system V arası birşey oldugunda bunlarada bakabilirsin.Solarisin kesinlikle LDAP server'ını ve yönetimini tanıtmanını öneririm inanılmaz başarılıdır.Kullanıcının sahip oldugu ram cpu felan gibi şeyleri bazen programların kendi ayarlarından bazende kernel modülleriyle yapıyorsun sanırım solariste rlimit opsiyonu olucaktı bir bakarsın.Solaris  hakkında Sun'ın kendi kitapları var bayada iyidir.OpenSolaris projesine ve onun hakkında yazılanlara bakabilirsin.Son olarak Resource management olayı için

http://www.c0t0d0s0.org/archives/4204-Less-known-Solaris-Features-Resource-Management-Part-1-Introduction.html

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

Çok sağol sandman, hemen inceliyorum verdiğin kaynağı.

Aslında Sun'ın sağladığı tüm dökümantasyonu çektim diyebilirim ama şöyle komik bir olay var ki

bize hazırlanmak için 2-3 hafta kadar zaman verildi.

Tüm dökümanları incelemeye, uygulamaya yetecek kadar vaktimiz yok.

Bu sürede nasıl hazırlanırız, anlatım sırasında sorulara anlık cevaplar verebilecek kadar bilgiye

nasıl sahip oluruz, ne kadar verimli olur kafama o takılıyor.

Sayenizde işin bi ucundan tuttuk gerçi, gerisi gelir artık :)

Aklıma gelmişken reseller, dedicated server vb işlere bulaşan arkadaşlara da taş atayım :)

Onlar hangi araçları kullanarak müşterilerine yetki veriyorlar.

Bandwidth olsun, disk alanı olsun..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    All hail to Tux
    sandman
    sandman's avatar
    Erkek
    Mc_cO_By bunu yazdı:
    -----------------------------

Çok sağol sandman, hemen inceliyorum verdiğin kaynağı.

Aslında Sun'ın sağladığı tüm dökümantasyonu çektim diyebilirim ama şöyle komik bir olay var ki

bize hazırlanmak için 2-3 hafta kadar zaman verildi.

Tüm dökümanları incelemeye, uygulamaya yetecek kadar vaktimiz yok.

Bu sürede nasıl hazırlanırız, anlatım sırasında sorulara anlık cevaplar verebilecek kadar bilgiye

nasıl sahip oluruz, ne kadar verimli olur kafama o takılıyor.

Sayenizde işin bi ucundan tuttuk gerçi, gerisi gelir artık :)

Aklıma gelmişken reseller, dedicated server vb işlere bulaşan arkadaşlara da taş atayım :)

Onlar hangi araçları kullanarak müşterilerine yetki veriyorlar.

Bandwidth olsun, disk alanı olsun..

-----------------------------
    Sorucakları sorular bellidir her hocanın bir takıntısı olur onu sorar kimisi yetkilendirme kimisi servisleri kimiside basit kullanıcı sorularını sorar.Bunun haricinde ögrencilerde gelicek sorularda kimse solarisi bilmiyorsa çok ileri birşey degildir.Bu yönetim programları(Cpanel,plesk,ISPConfig) felan hepsi disk ve bandwidthler az çok aynı şekilde yönetiyor disk için quota bandwithd içinde mod_bandwithd'den tut Squidle bile ayarlayabilirsin

Mühendis kahveyi projeye dönüştüren bir insan evladıdır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

Bizimkinin takıntısı bellek yönetimi:))

Durup durup, "iyi ama bellek yönetimini nasıl yapıyor bu işletim sistemi yahu" diye soruyor:)

O noktada takılmış sanırım:))

Verdiğin kaynak tam olarak istediklerimi içeriyor gibi duruyor. Fazlası var eksiği yok yani:)

Vaktini ayırdığın için çok teşekkür ediyorum.

Resource Management olayını araştırırken rastladım, Sun'ın şöyle bir çözümü varmış en basitinden:

License
    Starting at
    Solaris Resource Manager 1.2 for Solaris SPARC® Platforms, RTU License for 1 System w/1-4 CPU Capacity
    List Price: $2,500.00 U.S.
    Solaris Resource Manager 1.2 for Solaris SPARC Platforms, RTU License for 1 Server w/1-32 CPU Capacity
    List Price: $10,000.00 U.S.
    Solaris Resource Manager 1.2 for Solaris SPARC Platforms, RTU License for 1 Sun Fire 15K Server
    List Price: $32,500.00 U.S.

Karar verdim bu 3 hafta harçlıklarımı biriktiriyorum, belki 10 dk'lık kullanım hakkını satarlar bana :))

Utanmadan Starting at demiş adamlar birde:))

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek
    öncelikle solaris beleştir. kendi makinana indirip kurabilirsin. şuradan indirebilirsin.

www.sun.com/software/solaris/get.jsp

unixlerin en eskilerinden ve en sağlamlarındandır.

Solaris Resource Manager(SRM) diye bir program üzerinden kullanıcılara yetki verir. SRM solaris içinde vardır. Fakat enable olmamış olabilir. Bu servisi açmak için.

/etc/init.d/init.srm start

yapman lazım. Kullanıcılara verilen yetkiler veritabanında  srm veritabanında saklanır ve daha sonra kullanıcının istatistiklerine göre kullanıcıya ram yada cpu ayarlar. Solaris limadm programı ile bu işleri yapar.limadm in detaylı kullanımını. şu pdf den oğrenebilirsin.

http://dlc.sun.com/pdf/816-7751/816-7751.pdf

ftw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tagext
    tagext's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Başarı Madalyası
    Erkek

Solaris'i ticari olarak kullanacak isen Sun dan lisans alman lazım yoksa beleş kullanabilirsin. Oradaki fiyatlar işin ticaretin iyapan yada ticari olarak kullananlar içindir.

Bir önceki mesajda zaten nereden indirip kullanabileceğini yazdım.

ftw
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mc_cO_By
    Mc_cO_By's avatar
    Erkek

Hocam cevabın için çok teşekkür ederim.

Benim cevabım biraz gecikti, kusuruma bakma, abimin doğum günü nedeniyle anca geçebildim bilgisayar başına.

Solarisi indirmiştim zaten, kişisel kullanım için ücretsiz olduğunu biliyordum.

Tabi SRM'nin ücretsiz olduğunu sayende öğrendim, ayrıca teşekkür ederim onunla ilgili bilgiler için :)

Verdiğin dökümanı incelemeye koyuluyorum bir an önce, ellerine sağlık.

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Ne güzel konu olmuş yaw bu :)

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
Toplam Hit: 3361 Toplam Mesaj: 11