Son Cirpanis

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    arnavutr
    arnavutr's avatar
    Erkek
    angels_demos bunu yazdı
    arnavutr bunu yazdı

Şimdide Harf devrimine laf atıyor.Bağımızı kopardılar diye.Kimse belgeleri okuyamıyormuş. Allahım sabır ver bana.

yıllardır dincilerin söylediği bir yalandır bu. 2 satır tarih okuyan gerçeği bilir. Türk Dil ve Türk Tarih kurumlarını kim kurdu acaba?
    o devrimden sonra okuma yazma oranı yüzde kaçtan kaça çıktı acaba? kimse okuma yazma bilmezken köylerdekilere bile okuma yazma öğretildi.Avrupadaki ve bizim ülkemizdeki o yıllardaki okuma yazma oranına bakınız.
    tabi bahsetmeyin bunlardan. Dilimiz değişti deyin.

Türkçe ve Arapça iki ayrı dil ailesinden gelir. Ses yapıları uyumsuzdur. Türk dilinde 8 sesli harf osmanlıcada 3 sesli harf bulunur.(bu üçün ikisi hem sesli hem sessiz)
    Arapça heceye dayalıdır. Sözcükler kalıp halindedir. Türk dili sesli harfler yardımı ile okunur. Osmanlıca'da gl diye yazılan Türkçe de gel kel kil gül göl diye okunabilir. Tereddüt trdd diye Türk trk diye yazılırdı.
    Ayrıca osmanlıca alfabe okumayı öğrenme zordu yazmak daha zordu. Bir yayınevi kasasında 520 618 farklı işaret bulunuyordu. İyi bir dizginci 12 yılda yetişiyordu.
    Yeni Türk alfabesi ile çocuklar kısa sürede öğrenirken Osmanlıca da uzun yıllar uğraşmak gerekiyordu. vs. (Cumhuriyet 2'den birazcık özetleyerek yazdım syf.730 not:230e)

belgeleri Türk devrimini devam ettirmeyipte sonradan çevirmeyenler utansın.

Bilgilendirdiğin için sağol.Bazılarını bilmiyordum.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

bi arkadas bana laf yetiştirmek yerine giderim demiş arkadasım sen bişeyi yanlış anladın galiba biz burda birbirimize laf yetiştirmiyoruz sohbet ediyoruz sen katılma bize zaten bu zihniyetle...

@Tnrsk

ama neden cahil bu cahilliğin sebebi ne çözülmesi gereken bi sorun o zaman bu milleti bilinçlendirmek lazım bu olayları yapmadan önce halkın bazı şeyleri bilesi gerekir

@TeRRoR

yaşın kaç bilmiyorum ama bu ülkede kim başka bişi yaptıki herkesin yaptığı aynıydı 

demokrasi saygı duymakla başlar karşındakine saygı duyarsan belki yanına çekebilirsin ama bu sözler dahada kutuplaştırır buda onların oyunu alanların işine gelir

seninde yaşın kaç bilmiyorum hocam ama sende bu yaşa gelmişin, hala mevzunun yaşla olmadığnı anlayamamışsın. Yaş dediğin şey sadece "unutmaya" yarar. Kitaplar var bilmem biliyormusun kağıtların bir araya gelmesiyle içinde istediğin herşey hakkında yazılar bulabileceğin şeyler. Kütüphanelerdede bunlardan çokça vardır. Günümüzde internet var, her dilde her bilgiye ulaşabiliyorsun. Türkçe olmamasına rağmen.

Ben saygı duyuyorum, ama bana saygı duymuyorlar. Kimse kendi kendine kutuplaşmaz. tayyip ve yandaşları bizi "onlar", "ayaklar baş oldu", "kelle", "iki ayyaş" diye kutup haline getirdi.

Zannediyorum ılımlı olmaya çalışıp, gaza gelmeyip. Dış mihrapların oyununa gelmemeye çalışıyorsun. bizde aynı şekilde dış mihrapların oyununa gelmiyoruz.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxjokerxx
    xxjokerxx's avatar
    Erkek

yaşın kaç derken ben sana yani bundan öncekilerde aynıydı demek istiyorum tam ifade edemedim galiba

o ötekileşdirme iki tarafdada var evet herkesimkendine göre diğerini ötekileştiriyor

ılımlı değil tarafsızım ne vatan elden gidiyor diyenlerle hura koşuyorum nede din elden gitti kafir olduk diyenlerle sadece olayları kavramaya çalışıyorum.

okmam yazmam yok möhür yada barnak bassam olmamı
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

yaşın kaç derken ben sana yani bundan öncekilerde aynıydı demek istiyorum tam ifade edemedim galiba

o ötekileşdirme iki tarafdada var evet herkesimkendine göre diğerini ötekileştiriyor

ılımlı değil tarafsızım ne vatan elden gidiyor diyenlerle hura koşuyorum nede din elden gitti kafir olduk diyenlerle sadece olayları kavramaya çalışıyorum.

elden giden özgürlük hocam, özgürlüğün olmadığı yerde vatan, din, dil'in hiçbir anlamı kalmıyor.

Ayrıca hepsi sikti diye, az birazda bunlar mı siksin diyelim? "Bıçak kemiğe dayanana" kadar duruyor insan.

"not: ben apolitik birisiyim öyle bir parti, teşkilat vs. ile alakam yok. ama beni bile bu kadar aktifleştiriyorsa bu durumlarda, vardır birşey"

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek

oldu bitti gecti gitti iste yarin hersey unutulur herkez kaldigi yerden isine devam etmeye baslar bir iki gun temizlikciler sover baskada bisey olmaz , ve her zamanki gibi akp hakli cikar eylemlerde sesi fazla cikanlarda got altina gider ... durmak yok sikilmeye devam .....

yan cizdim
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKill
    DrKill's avatar
    Erkek
    xxjokerxx bunu yazdı

@Nobel

ya bu ülkeye kim basbakan olduda satmadı bizim kıcı kırık belediye başkanı 7 sülalesine yetecek servet kenara attı o zaman oturmayalım 5 yıl beklemeyelim ne yapalım ?

@DaveReed

ben sana ne diyeyim adamı savunduğumu o yazıdan anladın ya sana ne desem boş senle konuşacak bişeyim yok hoca

Hocam giden sikti diye gelen demi sikmesi lazım. Yav öncekilerde çalıyordu diye hırsızlığı mübah görmeyin ya. Bunun ne dinde yeri var ne de insanlıkta .

Bu imzayı her gördüğünüzde 4gb kotanızın 0,00000358559191226959228515625 azalmaktadır. Bilerek ve istenerek bu imza yapılmıştır. Amaç kotanızı sömürmektir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    plA
    plA's avatar
    Erkek

11 senede anlayamanın bundan sonrada anlayabileceğini zannetmiyorum bilader.Tek çözüm bir şekilde bunların hepsini Yüce Divana çıkarıp teker teker her şeyini tüm tv lerden canlı yayınlayarak açıklayıp idam ediceksin noktayı koyacaksın .

Toplam Hit: 3692 Toplam Mesaj: 38