folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder Sql Kodlarında Performans Karşılaştırması

Sql Kodlarında Performans Karşılaştırması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coder2
    coder2's avatar
    Erkek

Arkadaşlar sabit bir tabloda şu verileri a koduyla alınca şu kadar saniyede , b koduyla alınca şu kadar saniyede alırsınız doğal olarak a kodu daha performanslıdır gibisinden karşılaştırmaların olduğu bir liste vs var mı ? Ben araştırdım da internette pek bi sonuca ulaşamadım. Mesela ben cmd üzerinde yaptığım yüzlerce sorgunun ortalamasını aldığım aşağıdaki gibi sonuçlar aldım ama bunu daha önce yapıp da hepsini test eden varmıdır acaba..

# Union ile çift select sorgusu ve  or kullanımı

select * from user_details where password='sallamasyon'

union

select * from user_details where password='degeriste';

# Union ile birleştirme yaptığımızda ortalama   0,70 sec

select * from user_details where password='sallamasyon' or password='degeriste';

# or kullanarak sorgulama yaptığımızda ortalama 0,40 sec

select * from user_details where password in('sallamasyon','degeriste');

# in kullanarak sorgulama yaptığımızda ortalama 0,40 sec

# Max ile en büyük değeri alma ve DESC LIMIT 1 kullanma

select username from user_details order by username desc limit 1;

# ortalama 0,72 sec

select max(username) from user_details;

# ortalama 0,45 sec

select * from user_details where username=(select max(username) from user_details);

# ortalama 0,45 sec

Önceleri Kızlar Utanınca Kızarırdı Şimdilerde Kızarınca Utanıyorlar..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

güzel konu, takipteyim.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi27
    asi27's avatar
    Erkek

Mehabalar

Bir sorum olacak belki yeri değil burası postu silersiniz, kusura bakmayın.

SQL 2014 serverde kurulu 2 adet server tanımlı, biri eski biri yeni, tanımlı eski serveri nasıl silmeliyim ki mevcut sisteme etkietmezsin.

BİZDE BİLİRİZ BİR KALBİN EN DERİN YERLERİNE İZ BIRAKMASINI,ŞAYET FARKINDA OLMASAYDIK YÜREĞİMİZDEKİ TAHRİBAT'IN...!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asi27
    asi27's avatar
    Erkek

up

BİZDE BİLİRİZ BİR KALBİN EN DERİN YERLERİNE İZ BIRAKMASINI,ŞAYET FARKINDA OLMASAYDIK YÜREĞİMİZDEKİ TAHRİBAT'IN...!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TeRRoR
    TeRRoR's avatar
    Erkek

Hocam sorgu olarak örnek olmayabilir ama. In, Where, Union vs. için genel geçer performans bilgilerini bulabilirsin diye düşünüyorum. Birde benchmark olayını kendin yaparken nasıl benchmark yapacağını araştırmak gerekiyor. Çünkü benchmark da harbiden başka bir konu. Çünkü database deki veri sayısı-verinin özellikleri, donanım, çağrılan sorgunun memoryden mi geldiği vs. gibi şeyler benchmarkları etkiliyor. Sql Plan diye birşey vardı zamanında bakmıştım. Burada Sql sorgusu çalıştırılırken sql server'in nasıl işlemler yaptığı, hangi sorguyu hangi sırayla hangi indexe göre çağırdığını filan baya güzel bilale anlatır gibi raporluyor. Sende onu okuyarak sorgunu optimize edebiliyorsun.

herkes programcı olmak zorunda değildir, lütfen bir zorunluluk gibi programlama dilleri öğrenmeye çalışmayın. yabancı dil filan öğrenin amq.// s.kimin etini yerim, kasaba minnet etmem.// ince düşünene kalın girer.//
Toplam Hit: 1911 Toplam Mesaj: 5
sql performans analizi