folder Tahribat.com Forumları
linefolder Asp - Php - Cgi - Perl
linefolder Sql Olmadan PHP Config Dosyası Kayıt Ve Regex

Sql Olmadan PHP Config Dosyası Kayıt Ve Regex

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Selamlar

<?php

/*-------------------
    *
    * SCRIPT AÇIKLAMA BÖLÜMÜ
    *
    --------------------*/

// XYZ Ayarları

$xyz_ayar1 = "deger1" // XYZ Ayar 1 Açıklama
    $xyz_ayar2 = "deger2" // XYZ Ayar 2 Açıklama

?>

Bu şekilde bir config.php dosyam var ve config ayarlarını buradan çekip buraya kaydediyorum. Bu dosyadan config ayarlarını alırken regex yapıp değişken ve değerlerini array halinde aşağıda verdiğim kod ile çekiyorum. Ama bu config dosyasına eklediğimiz en küçük bir yazıda/karekterde yeni regex kuralı yapmamız gerekiyor. Ve ben bunun için aşağıdaki kodu kullanıp tüm değişkenleri ve değerlerini array e atıyorum.

<?php

$config_file = @fopen("config.php", "r");

while ($lines = @fgets($config_file, 1024)){
    		$lines = ereg_replace("#.*$", "", $lines);
    		$lines = ereg_replace("//.*$", "", $lines);
    		$lines = ereg_replace("\*.*$", "", $lines);
    		$lines = ereg_replace("-.*$", "", $lines);
    		list ($variables, $values) = explode ("=", $lines);

$variables = trim ($variables);
    		$values = trim ($values);

if (!empty($variables)){
    			$config_setting[$variables] = $values;
    		}
    	}
    	fclose($config_file);
    	var_dump($config_setting);
    ?>

Sorum şu: config.php ye yeni bir karekter girdiğimde regex kurallarını değiştirmem gerekiyor. Ama bir admin panelim var ve sql olmadan ayarları config.php içerisinde tutup yapılan değişiklikleri tekrar config php içerisine atıyorum. Bunun için başka bir çözüm önerisi olan var mı?

PLaXToR tarafından 23/Eki/16 16:52 tarihinde düzenlenmiştir

If there are two or more ways to do something, and one of those ways can result in a catastrophe, then someone will do it.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Php de veritabanı dışında config tutan yok mu

If there are two or more ways to do something, and one of those ways can result in a catastrophe, then someone will do it.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Hocam ayarlarını ini dosyasına yazmayı deneyebilirsin. ini dosyasını okurken de parse_ini_file() fonksiyonu ile regex kullanmadan değerlerini dizi içine atabilirsin.

Edit: Php manual linki: http://php.net/manual/tr/function.parse-ini-file.php

aercys tarafından 23/Eki/16 21:08 tarihinde düzenlenmiştir

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek

Evet hocam onu gördüm. ini olarak yapılandırmanın bi dezavantajı var mıdır? bir de ini ye yaptığımız dğeişiklikleri kayıt edebiliyor muyuz?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

Bir dezavantajı olmaz hocam. Aslında senin verdiğin örnekte de benzerini yapıyorsun. Yanlız neden fopen ile php dosyasını açıp ilgili değişkenleri parse etmeye çalıştın onu anlamadım php dosyasını include edip değişkenleri direk kullanabilmek varken?

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pSkpt
    pSkpt's avatar
    Erkek

JSON olayını da araştırabilirsin, daha yararlı olacaktır.

İmza...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daft Ground
    PLaXToR
    PLaXToR's avatar
    Erkek
    aercys bunu yazdı

Bir dezavantajı olmaz hocam. Aslında senin verdiğin örnekte de benzerini yapıyorsun. Yanlız neden fopen ile php dosyasını açıp ilgili değişkenleri parse etmeye çalıştın onu anlamadım php dosyasını include edip değişkenleri direk kullanabilmek varken?

Yok zaten direk include edip değişkenleri ordan alıyorum. Ama değişkenler yönetici panelinden güncellenmek istenip kayıt edilirse yukardaki problemler oluyor. Şu ini olayını gözden geçireyim. Config ile aynı mantık ama ini ye comment falan bırakmadığın için aynı mantığa geliyor.

Wordpress config için define kullanıyor. Ama define edilen değerin içeriğini php de değiştirmek için yine fopen işlemlerine girmek gerekecek...

PLaXToR tarafından 24/Eki/16 01:32 tarihinde düzenlenmiştir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

.ini olarak kaydet yazmaya gelmiştim, yazılmış.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

İni veya json formatında olursa verileriniz başkaları tarafından okunabilir. 

Verileri dizide tutmayı deneyebilirsiniz :))

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
Toplam Hit: 736 Toplam Mesaj: 9
sqlsiz config php config önerisi