folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder SSD Disk Tavsiyesi Ve Bir Kaç Soru.

SSD Disk Tavsiyesi Ve Bir Kaç Soru.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba  ,

Önerileriniz sonunda SSD disk almaya karar verdim. Fakat inanın bu konu hakkında hiç bilgi sahibi değilim.

Kullanmış olduğum Laptop  HP marka olup - 15-ay127nf modelidir.  ( https://support.hp.com/nz-en/document/c05468539 ) TR de satışı yok. Yurt dışı cihaz. En son 8 GB ram ekledim.

Bir kaç sorum olacak. ( Tecrübesiz olduğum için )

SSD alırken neye dikkat edeceğim.

SSD yi eski HDD nin yerine takarsam eski HDD çöp mü olacak ?

SSD ve HDD aynı anda kullanmam mümkün oluyor mu ?  SSD ( C: )  HDD ( D: ) Sürücüsü olarak kullanabilirmiyim ?

Montajı kolay mı ? Daha önce açıp sadece RAM takmıştım. Bir de fan sipariş ettim , geldiğinde onu değiştireceğim. ( Kolay olduğu için )

Örneğin ; https://www.amazon.com.tr/Samsung-SSD-860-EVO-SATA/dp/B079FQ126M

Böyle bir SSD buldum. Bu olur mu ? Veya  bunun ölçüleri oluyor mu ? Standart mı ?

Vereceğiniz bilgiler için şimdi den teşekkürler.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DE5TROY3R
    DE5TROY3R's avatar
    Erkek

"Samsung Evo" yada "Kinston SSDNow" marka ssd öneririm.

Harddiski söküp yerine SSD diski takıyorsun, montajı basit. (Laptop için ssd boyutu 2.5 inç )

DVD rom söküp yerine harddiski takabilirsin. Aşağıdaki "harddisk caddy kızak" diye geçen aparatı kullanman gerekiyor.

Kendi laptopuna uygun olanı alman gerekiyor, DVD rom yüksekliği genelde 12.7 mm oluyor. Laptop görüntüsü bozulmasın diye DVD rom kapağını söküp bu aparata takıyorsun.

https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/molix-mx-2412-12-7mm-sata-hdd-harddisk-caddy-kizak-kutu-laptop-s_pdp_575281972 (12.7 mm)

Çıkarttığın DVD rom u kullanabilmek için de aşağıdaki ürünü alıp kullanabilirsin:

https://www.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/molix-mx-3212usb-sata-12-7mm-dvd-rw-writer-ssd-external-harici-cad_pdp_561229440

DE5TROY3R tarafından 24/Tem/20 21:12 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Sata ssdlerde okuma yazma oranı aşağı yukarı aynıdır burda ardışık okuma ve yazma yani İops değeri önemli.Baktığın evo modeli iyidir.Western digitalin blue serisinede bakabilirsin.Uygun fiyatlı ssd ise Kingstan a400 iyidir.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kara_Mc
    Kara_Mc's avatar
    Erkek

Kendime crucial aldım 4-5 sene oldu bi sıkıntı yaşamadım.

Tanıdıklara da sitelerde en uygun ne gördüysem aldım. Adata, sandisk hatta en son babama hic duyulmamış marka. Hepsinin üzeriden en az 6-7 ay geçti en ufak sotun duymadım.. daha önce kullanmadığın için hangisini alırsan al zaten seni memnun eder. Mümkünse kapasite olarak 240 bakacağın en düşük değer olsun.. 

Çıkardığın harddiski bi disk kutusu olarak harici disk konumunda elinin aldında bulundurabilirsin.

Onu da kullanmak istersen cd dvd okuyucunun boyutuna göre (2 ayrı boyut vardı 9 ve 12 diye aklımda) alacağın aparatla yine o diski de bilgisayatında kullanabilirsin. 

Dipnot: sistemini ssd ye kur.. hatta diski cçıkartıp ssd yi tak. Kur sistemini. Yetmezse diğer diskini takmak için yine burdan yardım alacağın çok insan olur. Yeterse dediğim gibi harici disk yapmak basit.

İzmir içindeysen sökme takmada filan yardımcı olabilirim..

Kahpe Dostun Olacağına Delikanlı Düşmanın Olsun....
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

DE5TROY3R

Hocam vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim.

Wort

Teşekkür ederim hocam , dikkate alacağım.

Kara_Mc

Sağol hocam , bunlarada bir göz gezdiririm.

İzmirde değilim , istanbuldayım hocam. Teşekkürler.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yunusdogan
    yunusdogan's avatar
    Erkek

1 - harddiski harici diske çevirebilirsin

2- wifi kartını söküp ora destekliyorsa çip ssd takabilirsin ( oradan boot desteği varmı kontrol et)

3- ayrıca nvm2 portu varsa çift disk kullanabilirsin 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    insidae
    insidae's avatar
    Erkek

hocam m2 slotu varsa m2 lerden al samsung 970 vs iyidir satalardan daha iyi

Bir güldün yar sen, hep elime batan.Seni dalından kopardım, kandoldu avuçlarım..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek

yunusdogan , teşekkürler hocam. nvm2 portu hakkında biraz araştırma yapayım. Hiç bilgi sahibi değilim.

insidae , sağol hocam. Bahsettiğiniz şey nvm2 portumu oluyor.

Toplam Hit: 1066 Toplam Mesaj: 8
ssd ssd yardımı ssd tavsiyesi