folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Steam Sayesin De Windows Da Oynanan Oyunların Çoğusu Linux Da Oynatılabiliyormuş (Bilmiyordum)

Steam Sayesin De Windows Da Oynanan Oyunların Çoğusu Linux Da Oynatılabiliyormuş (Bilmiyordum)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek

Linux sürümlerinden bir tek eski Pardusları kullandım onda Windows programları açmak için wine uygulaması vardı.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

https://image.prntscr.com/image/W95sP5hHQy_lLMlPLnjzxQ.png

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    rahmandaburda bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı

Tam olarak neye istinaden hocam anlamadım? :)

Ula @SubZero ^^` KaraAmbar Kamyoncular Derneği'nin Kurucusu ve Asli üyesiymiş gibi canlandı ,in My mind. 

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Hocam kısaca açıklı getirmek gerekirse; steamdeki bazı oyunlar linux ile uyumlu. Yani yazılırken windows için de linux için de belki mac için de ayrı ayrı derlenmiş olabilir. Bunu mobil uygulamalar gibi düşünebilirsin. Pek yakında iOS'ta da var vs gibi.

Yani windowsta çalışan linuxta da çalışır gibi bir durum yok. O oyun linux uyumlu ise oynanabilir yalnızca.

Örneğin rainbow linuxta çalışmaz:

Ama csgo mac linux windows alayında çalışır:

Biri söyledi, artık biliyorsun. (Hadi dön iş vakti)

iyibu! yeniden..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rahmandaburda
    rahmandaburda's avatar
    Homo
    by_Tet bunu yazdı

Hocam kısaca açıklı getirmek gerekirse; steamdeki bazı oyunlar linux ile uyumlu. Yani yazılırken windows için de linux için de belki mac için de ayrı ayrı derlenmiş olabilir. Bunu mobil uygulamalar gibi düşünebilirsin. Pek yakında iOS'ta da var vs gibi.

Yani windowsta çalışan linuxta da çalışır gibi bir durum yok. O oyun linux uyumlu ise oynanabilir yalnızca.

Örneğin rainbow linuxta çalışmaz:

Ama csgo mac linux windows alayında çalışır:

Biri söyledi, artık biliyorsun. (Hadi dön iş vakti)

Aa o zaman yanlış biliyorum yani :) Bakmıştım orda sistem gereksinimlerine, Linux u görmemiştim, Üstte tab olarak verildiğine de şimdi dikkat ettim gerçi. Akşam o zaman konuyu düzeltirim. Yanlış bilgi paylaşımı yaptım o zaman :) :) 

Konuyu düzeltim. Şimdi doğru bilgi oldu galiba. Sonuçta internet de google da aranıyor bu bunlar, kilitleyip çöp olmasındansa..

rahmandaburda tarafından 09/Mar/20 16:06 tarihinde düzenlenmiştir

1 mkyb gitsin yerine 20 Pakistanlı'nın bu ülkeye gelmesini kabul ediyorum. Pakistanlılar terbiyeli insanlar ayrıca da kültürümüze ayak uydurmaya çalışıyorlar, bu konuda oldukça çaba gösteriyorlar. Misal Afganlar öyle değil, yine Afganlar da terbiyeli insanlar 1 mkyb gitsin 2 Afganlı gelsin. Ama bu Afganlar darülharpcı yinede inanıyorum ki, kültürümüzden kısa sürede etkilenip ayak uydurucaklar. 1 mkyb gitsin 25 Moğol gelsin, şu budist olanlardan, çok saygılı insanlar, şimdiye kadar bir terbiyesizliklerine şahit olmadım. 1 tane yamyam gelsin, 1 tane mkyb gitsin ülkeden. Niyet önemli benim için; Yamyamların insanları yemesine karşı değilim. Ama insanların anasına, bacısına sövülmesine karşıyım. O yüzden mkyb gitsin. Yerine her millet den en az 1 kişiyi kabul edebilirim.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nick6
    0x656e
    0x656e's avatar
    Homo

Evet Steam üzerinde bazı oyunları artık oynayabiliyoruz. Bunun temel sebebi Proton denilen (Wine) gibi bir sanallaştırma kullanması. Yani aslında yine Windows üzerinde çalıştırıyor gibisiniz ama Windows'unuz (Hatta containerınız var gibi) var gibi düşünün. Ama her oyunu çalıştıramıyorsunuz. Kullandığı kütüphanelerden vs dolayı.

Oynayabileceğiniz oyunlar:
    https://www.protondb.com/