folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Sütteki Kahvemi Fazladır Kahvedeki Sütmü?

Sütteki Kahvemi Fazladır Kahvedeki Sütmü?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

aynıdır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    watervay
    watervay's avatar
    Erkek

Sütteki kahve daha fazladır bencede. Çünkü ilk olarak 1 kaşık kahve alınıp karıştırılıyor. Daha sonra karışımdan 1 kaşık alınıp kahve bardağına konuyor ve sonuç olarak kahve bardağına konan ne süt ne kahve sadece karışım. Bardaktaki sıvıların ağırlığı sorulsaydı tamam her ikiside eşit derdim. Soruda takıldığım bir yer var onuda belirteyim kahve bardağından bir kaşık alınıyor diyor ( 1 kaşık kahve demiyor ) sadece boş kaşığı ordan oraya alıp koyuyor ise elbette eşit olacaktır.

watervay tarafından 10/Eki/12 00:07 tarihinde düzenlenmiştir

Syntax error..
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

la siz kafayı mı yediniz tamam ben matematik anlamam ama göz var nizam var bu oranın aynı olmasının imkanı yok. 

hesabınızın aynı olması için

önce içi sırf kahve dolu bi bardaktan bi kaşık alırsın 

aynı anda bi kaşık sütten alırsın 

sonra sütten aldığını kahveye kahveden aldığını süte koyarsın karıştırırsın tamam eyvallahta. dediğiniz şekilde her türlü 

sütteki kahve fazladır.

edit: adamlar haklı eşit olur :)

şöyle halk için izah edeyim diyelim iki bardakta

50 kahve 50 süt var

10 kahveden alıp süte koyunca sonuç 40kahve , 50süt+10 kahve oluyor sonra ordan bi kaşık alınca içine sütte kahve geri de karışsa 

diyelim 3 birim süt 7 birim kahve geldi kaşığa

diğer tarafa koydun süt olan bardakta 47süt 3 kahve kalır başta kahve olan bardakta da 47 kahve 3 süt olur :)

Turania tarafından 10/Eki/12 01:15 tarihinde düzenlenmiştir

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kasv4
    kasv4's avatar
    Erkek

Aslında hiçbiri .. Çünkü Kimyasal olarak artik ikiside kendi içerigini yitirerek bir sentez yani bir cözelti olusturuyorlar. Örnek vermem gerekirse h2o ( SU )
    Hidryojen ve oksijen ikiside bir gaz ama birLe$ince apayrı bir$ey oLuyor yani su bu $ekilde bir olay.. diğer bir örnek Keloğlan filmlerini hepimiz izleriz ..
    bir Keloğlan Filminde bir yarı$ma düzenleniyor Sultan için Padişah Zehir hangisinde diye bir soru yöneltiyor.. Keloğlanda hepsini karı$tırarak bunda diyor yani buda demek oluyorki bir tarz cözelti .

(altın)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    g2k bunu yazdı
    xzxz bunu yazdı

kahve 100

süt 100

kaşık 10 olsun

ilk işlem

kahve bardağı

100 kahve - 10k = 90k

süt bardağı

100 süt + 10k = 100s + 10k 

süt bardağında kahve / süt oranı = 10/100  yani 0,1

2.işlem

kahve bardağı

90 kahve + (1 kahve + 9 süt ) = 91 kahve + 9 süt

süt bardağı

100s + 10k - (1k + 9s) = 91s + 9k

süt bardağı k/s = 9/91

kahve bardağı k/s = 91/9 

bu çözüm yanlış ya doğru demişsin helal demişsin şeyh oldu mu şimdi ? koyulaştırdığım yerde 2.işlemde süt bardağından alınan bir kaşık karışım değil mi? süt bardağında ki kahve/süt oranı 10/100 (1/10) idi ama kaşıktaki kahve/süt oranı 1/9 orda yanlışlık var. yok mu? ben mi bi yerde yanlış yapıyorum

yani koyulaştırdığım yer (1/11 kahve 10/11 süt) olması gerek. bence eşit değildir senin verdiğin kaşığın bardağın hacminde olması ve 0 olması durumları uç örnekler ve diğer durumlarda eşit olamaz bence. ya da bi yeri yanlış düşünüyorum.

katılıyorum bu arkadaşa 

süt bardağında kahve / süt oranı = 10/100  yani 0,1 bu oaranın korunması için 

90 kahve + (1 kahve + 9 süt ) = 91 kahve + 9 süt ------------bu basamağın

90 kahve + (0.9090 kahve + 9.090 süt ) = 90.9090 kahve + 9.090 süt ---- olması lazım

wert tarafından 15/Eki/12 19:30 tarihinde düzenlenmiştir

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
Toplam Hit: 6758 Toplam Mesaj: 66