folder Tahribat.com Forumları
linefolder Database - Veritabanı
linefolder T-Sql İdentity Sıfırlama

T-Sql İdentity Sıfırlama

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Baktığım yöntemlere göre ilgili satırlara kadar olan kısmı delete ile silip dbcc checkidentity komutu ile sıfırlama veya truncate ile tabloyu boşaltıp baştan başlatma gibi yöntemler var. Birde mevcut identity kolonunu kaldırıp yeniden id kolonu eklemek var. 

Normalde böyle bir işlem yapıldığına örnek veriyorum;

0'dan 1 milyona kadar id değerine sahip olan tablomda 500 ile 1000 arasındaki kullanıcıları sildim ve 1001. kaydımın 501'den devam etmesini istiyorsam nasıl bir işlem yapılıyor. Her seferinde tablodaki id kolonu kaldırılıp yeni bir id kolonu mu ekleniyor? 

Veya truncate/dbcc checkidentity gibi bir komut mu kullanılıyor? 

Ama eğer 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam buna ne gerek var.  1 tane kolon aç, DB ye eklerken istediğin sayıdan başlatarak ister birer ister ikişer ikişer id ekleyerek oluştur verilerini ? Sen ver o değeri ? Neden DB ye yaptırıyorsun ? 

Alanı da Unique yaparsın geçersin. Index çaktın mı iş biter ? Amacını tam olarak anlatırsan başka çözümler de sunabiliriz.

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

1, 2, 3, 4, .., .., .., .., .., .., 11, 12 gibi kayıtların var. Aradakiler yok.  6 insert caktigimda 13 den başlayarak gitmesin, 5 -10 arasını doldurun diyorsun yamulmuyorsam.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SettingZ
    SettingZ's avatar
    Homo

identity i kaldırıp primary key kısmı kalsın program üzerinde de id kısmı için bir sorgu yazıp bir sonraki sayı öncekinden 1 fazla değilse 1 arttırarak yeni kayıt açar eğer 1 fazlaysa da sayıyı arttırmaya devam eder. ha son kayda geldiğini anlamak içinde ayrıca kontrol etmen gerekiyor. bunun dışında araya veri ekleme işini identity bozuyor son kayda gider o sürekli

Fortçu Gandalf..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek

Sadece merak ettim böyle bir durum istenilirse ne takım işlemler uygulanıyor diye. Cevap yazan herkese teşekkür ediyorum.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Https bunu yazdı

Sadece merak ettim böyle bir durum istenilirse ne takım işlemler uygulanıyor diye. Cevap yazan herkese teşekkür ediyorum.

Bizde büyük bir şey sandık. Allah iyiliğini versin hocam üzülmüştük program patladı diye :(

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Https bunu yazdı

Bizde büyük bir şey sandık. Allah iyiliğini versin hocam üzülmüştük program patladı diye :(

Henüz işsizim hocam.  

Şey sorucam Mssql'de "Ahmet" kullanıcısı oluşturup view yapısıyla "with encryption" ile  veya başka bir yolla verileri şifreleyip ana tabloyu Ahmet kullanıcısından gizleyip. view ile şifrelenmiş verinin gösterilmesi sağlanabilir mi? 

Ve ya bir başka yol var mıdır?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Https bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Https bunu yazdı

Henüz işsizim hocam.  

Şey sorucam Mssql'de "Ahmet" kullanıcısı oluşturup view yapısıyla "with encryption" ile  veya başka bir yolla verileri şifreleyip ana tabloyu Ahmet kullanıcısından gizleyip. view ile şifrelenmiş verinin gösterilmesi sağlanabilir mi? 

Bunu sağlarsın fakat sorguyu ele geçiren kişi gene decrypt eder :) 

Bunun yerine View veya modal de belirli kolonları şifrelemen daha doğru en azından sorgun hızlı çalışır.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Https
    Https's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Https bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı
    Https bunu yazdı

Henüz işsizim hocam.  

Bunu sağlarsın fakat sorguyu ele geçiren kişi gene decrypt eder :) 

Bunun yerine View veya modal de belirli kolonları şifrelemen daha doğru en azından sorgun hızlı çalışır.

https://www.veritabani.gen.tr/2017/11/14/dynamic-data-maskingddm-ile-hassas-verilerinize-erisimi-kisitlayin/

https://www.veritabani.gen.tr/2016/09/29/kolon-seviyesinde-sifrelemecolumn-level-encryption/

Bahsettiğiniz işlemler bunlar mı hocam?

edit: Bu iki işlemden hangisini tercih ederdiniz hocam?

Https tarafından 25/Eyl/19 20:56 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1376 Toplam Mesaj: 9
mssql t-sql