folder Tahribat.com Forumları
linefolder Hukuk & Muhasebe & Sigorta Soru - Cevap
linefolder Tapuda Çalışan Veya Yakın Zamanda Kredi İle Ev Alan Mürid

Tapuda Çalışan Veya Yakın Zamanda Kredi İle Ev Alan Mürid

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

iyi geceler cümleten. bi ev alma durumum var bugün son işlemleri bankada yaptık eleman telefona tapudan mesaj gelirse artık gidip devir işini yapman gerekiyor dedi para ona göre gelecekmiş. bende mal gibi detay sormadım bi an önce çıkma peşindeydim eve geldim mesaj akşama doğru geldi ve aklımda bi kaç soru belirdi. 

p.tesi git tapuya anlatırlar diyebilirsiniz. ilçede çalışıyorum devir için 1 günlük rapor alıp merkeze gitmem lazım o yüzden süreci bilip ona göre hareket etmem lazım. 

gelen mesaj: "xxx başvuru numarası ile satış ve ipotek işlemi basvurunuz alınmıştır. işlemin başlaması için satıcı tarafın kimlik belgesi, taşınmazın emlak beyan değeri, varsa temsil belgeleri ile birlikte tapu müdürlüğüne müracatı gerekmektedir"

-şimdi ilk iş ev sahibi gidip işlem mi başlatacak. bu süreç uzun mu sürüyor yoksa ben yanında hazır bulunursam işlem hemen yapılacak mı ?

-ev sahibi ile kardeşim sabah gidip işlemleri başlatsa ben öğleden sonra sadece imza kısmına gitsem oluyor mu acaba böyle bi opsiyonumuz var mı ? 

-taşınmazın emlak beyan değeri dediği nedir ? bizim eski evi babam satarken böyle bişey istememişlerdi normal sadece tapu vardı yanında.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CiRKiN
    CiRKiN's avatar
    Erkek

1- ilk başvuruda satıcı başvursa yeterli ama senn kimlik ve fotolarını da vermen gerekir. Satıcıdan 1 alıcıdan 2 foto ister

2- kardieşin gitse olur foto ve kimlik vericek başvuru no alınacak bitti zaten

3- beyan değeri bağlı bulunduğun belediyenin emlak servisinden alınır. Bu olmadan tapuda işlemlere başlayamazsınız. Bu sırada alınacak mülke ait ne kadar borç varsa ödemeniz gerekir yoksa belgeyi vermez belediye

JACK TİESTO TAHRİBAT ... FAKİR BİR ŞİMAL KİLİSESİNDE ŞEYTAN İLE RAHİBİN MACERASI
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Ben ilk defa ev aldım. Alırken bir büyük firmadan aldım. Benim tapudaki tek işim gidip devir işlemi gerçekleştirirken imza atmak oldu onun dışında bir işlem yapmadım tapuda.  Firma her bir şeyi halletmişti. Hatırlayamıyorum da içerikleri tam olarak da Bence satıcı herşeyi yapacak sen aktif olarak o büyük deftere imza atarken orda olacaksın. Hatırladıklarım bu kadar. Bi de evi aldıkdan sonra 4-5 kimlik fotokopi çekip bağlı bulunduğun belediyeye beyan mı ne veriyorsun öyle şeyler vardı

next next next install
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

1- ilk başvuruda satıcı başvursa yeterli ama senn kimlik ve fotolarını da vermen gerekir. Satıcıdan 1 alıcıdan 2 foto ister

3- beyan değeri bağlı bulunduğun belediyenin emlak servisinden alınır. Bu olmadan tapuda işlemlere başlayamazsınız. Bu sırada alınacak mülke ait ne kadar borç varsa ödemeniz gerekir yoksa belgeyi vermez belediye

eyv hocam bayağı iyi oldu bu bilgiler. peki kimlik derken kimlik fotokopisi yeterli olur sanırım ilk başvuru sırasında ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehlikeyif
    ehlikeyif's avatar
    Erkek
    Kreyzi bunu yazdı
    CiRKiN bunu yazdı

eyv hocam bayağı iyi oldu bu bilgiler. peki kimlik derken kimlik fotokopisi yeterli olur sanırım ilk başvuru sırasında ?

fotokopi değil kimliğin kendisi gerekiyor.  imzadan sonra alıyorsun zaten. 

sabahtan gidip başvuru yapılıyor  5 dakikada evrakları veriyorsun, o an işin bitiyor. öğleden sonra harç için mesaj geliyor, o mesajda sana randevu saatini de belirtiyor. harcı bankaya ödeyip o saatte tapuda olursan imza için çağırıyorlar o da 5-10 dk sürüyor. harç için bankaya gitmene de gerek yok, mobil şubeden de ödeyebiliyorsun. sisteme direk düştüğü için dekont filan istemiyorlar. 

hayırlı olsun

Ben Sana Mecburum Bilemezsin...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    ehlikeyif bunu yazdı
    Kreyzi bunu yazdı
    CiRKiN bunu yazdı

fotokopi değil kimliğin kendisi gerekiyor.  imzadan sonra alıyorsun zaten. 

sabahtan gidip başvuru yapılıyor  5 dakikada evrakları veriyorsun, o an işin bitiyor. öğleden sonra harç için mesaj geliyor, o mesajda sana randevu saatini de belirtiyor. harcı bankaya ödeyip o saatte tapuda olursan imza için çağırıyorlar o da 5-10 dk sürüyor. harç için bankaya gitmene de gerek yok, mobil şubeden de ödeyebiliyorsun. sisteme direk düştüğü için dekont filan istemiyorlar. 

hayırlı olsun

sistem süpermiş o zaman teşekkür ettim hocam kafam rahatladı şu an.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kral.
    C-force
    C-force's avatar
    Erkek
    CiRKiN bunu yazdı

Hocam yalnız ipotekli satış olduğundan belirtilen saatde harclar ödenmiş olarak

Alıcı satıcı ve ipotek tesisi yapacak şahısda bulunması gerekiyor 

10 dk bir işlem zaten sonrasında bankada evrak kürek işlemleri ve satıcıya alınan kredinin devri  yapılacak ( eğer blokeli çek olayı yok ise)

Ayrıca ne kadar kredi çektiysen çekilen kredi ve kredinin bir tık üstü beyan edilir genelde

Tabi bunlar başvuru esnasında olur sizin başvurunuz olmuş

Bazen Varsın , Bazen Yoksun...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek

Valla benim hatırladığım satıcı kendisi gitmesi gerekiyor, oradaki görevli kıllık yaparsa sorun olabilir. İdare ederse bilemem.

İmza kısmında illaki satıcı alıcı olacak zaten ya da yasal vekalet verdikleri kişi, kredi çekildeyse bankanın avukatı vs.

Bir de para ödemen olacak yani tapu harcı falan. Yasal olarak Alıcı ve satıcı ayrı ayrı öder diyor ama o kısım genelde total olarak alıcıdan alınıyor. Sabah kayıt yapıyon şuraya şu parayı yatır gel diyor. Parayı yatırdıktan sonra öğleden sonra da gerekli girişleri yapıp imza attırıyorlar. Tamamdır sonrası Hayırlı Olsun.

AnaMuhalefet tarafından 19/May/19 01:11 tarihinde düzenlenmiştir

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    AnaMuhalefet bunu yazdı

Valla benim hatırladığım satıcı kendisi gitmesi gerekiyor, oradaki görevli kıllık yaparsa sorun olabilir. İdare ederse bilemem.

İmza kısmında illaki satıcı alıcı olacak zaten ya da yasal vekalet verdikleri kişi, kredi çekildeyse bankanın avukatı vs.

Bir de para ödemen olacak yani tapu harcı falan. Yasal olarak Alıcı ve satıcı ayrı ayrı öder diyor ama o kısım genelde total olarak alıcıdan alınıyor. Sabah kayıt yapıyon şuraya şu parayı yatır gel diyor. Parayı yatırdıktan sonra öğleden sonra da gerekli girişleri yapıp imza attırıyorlar. Tamamdır sonrası Hayırlı Olsun.

satıcı hazır olacak hocam ben alıcı tarafım. kardeşime söyledim özellikle memura öğleden sonra şu saat randevu versin diye ilçe arabası ile anca yetişecem umarım bu konuda kıllık yapmaz şu an aklımdaki tek soru işareti atıyorum eleman 14:30a ısrarla randevuyu verirse 15:00da gittiğimde kıllık yapması. harç kısmı direk online oluyormuş orası büyük rahatlık oldu.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Free_Mans
    Free_Mans's avatar
    Erkek

Başvuru işlemleri: başvuru için alıcının kimliği yeterli satan kişi başvurabilir. Belediye raiş değeri ve eğer konut ise dask isterler. Birde 2 şer adet fotoğraf. Satan kişi başvuru yapabilir. Alıcının olmasına gerek yok. 

Akit işlemleri: randevuyu işleme göre sistem veriyor belirli bir saat alamazsın. Ertesi güne de kalabilir kalabalığa göre. Ancak atıyorum randevu saat 14:30 a verildi sen gidip akit için tekrar danışmasından randevu alıp 16:00 da veya ertesi gün istediğin saatte imza atmak için (akit ) randevu alabilirsin. Akit işleminin 14 gün mü ne tam emin değilim süresi var. 

İpotekli satış: eğer satış ipotekli ise atıyorum daire 100k ise ipotek bedeli 280-300k arası olur şaşırma :) ipotekli satışta randevu saatine avukatı da aramanız gerekli. Burada avukatı krediyi çekecek kişi arar. Şubeden bilgileri verilir zaten. 

Hayırlı olsun Hocam. 

www.homecept.com | Ev dekorasyon ürünleri, konsept tasarımlar
Toplam Hit: 1062 Toplam Mesaj: 10
kredi ile ev alma tapu devir işlemi