Tarih Programları Tavsiye

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    smnz
    smnz's avatar
    Erkek

murat BARDAKÇInın programı (tarihin arka odası ) yada pelin ÇİFTin sunduğu (gündem ötesi) gibi progamlara benzer

tavsiye edebileceğiniz program yada belgeseller varmı özellikle türk tarihi osmanlı öncesi

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Şu anda tarih programı yok hocam. Tarihin Arka Odası vardı o da bitti. Zaten boku çıkmıştı programın, paso goygoy vardı. Ha şimdi yandaş kanallarda deliler de diyemeyeceğim, beyinsizler sahte belgelerle ya da var olmayan belgelerle (yani işkembeden sallayarak) tarih konuştuklarını sanıyorlar. Bunların en bilineni geçtiğimiz günlerde Atatürk'e iftira atan gavatlardır.

Tarihin Arka Odası'nin tekrar bölümlerini izlemek bence kafi. Gündem ötesi, gündemden ziyade, gündem de kimmiş gibi programlar tamamen popülist ve bence gerzekler için yapılmış programlar. Tamamen reyting ve var olan 2 gram beyni yakmak için yapılmış programlar. Hiç izleme daha iyi.

Mesela geçen Caner Taslaman denen profesör, ki profesör nasıl olmuş bilemiyorum, Celal Şengör'e gel seninle din tartışalım diye meydan okudu. Hem de senin alanın jeoloji olsun dedi.

Yani şimdi vaziyet bu. Celal Hoca da profesör, Taslaman denen adam da profesör. Seviye farkını görebiliyorsunuz. Şu anda televizyondaki seviye bu, yani bok çukuru. O nedenle hiç bulaşmamak en iyisi.

Benim önerim kitaplardir. Tarih okunarak öğrenilir ya.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erngnctrk
    erngnctrk's avatar
    Erkek
    smnz bunu yazdı

murat BARDAKÇInın programı (tarihin arka odası ) yada pelin ÇİFTin sunduğu (gündem ötesi) gibi progamlara benzer

tavsiye edebileceğiniz program yada belgeseller varmı özellikle türk tarihi osmanlı öncesi

https://www.youtube.com/channel/UCgsOlf0ww7e1MfSpgl2fUAg

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    smnz
    smnz's avatar
    Erkek
    Caliber bunu yazdı

Şu anda tarih programı yok hocam. Tarihin Arka Odası vardı o da bitti. Zaten boku çıkmıştı programın, paso goygoy vardı. Ha şimdi yandaş kanallarda deliler de diyemeyeceğim, beyinsizler sahte belgelerle ya da var olmayan belgelerle (yani işkembeden sallayarak) tarih konuştuklarını sanıyorlar. Bunların en bilineni geçtiğimiz günlerde Atatürk'e iftira atan gavatlardır.

...........

Benim önerim kitaplardir. Tarih okunarak öğrenilir ya.

peki hocam malum her yazarı okumamak gerekir önereceğin yazarlar kimler

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

tarihvemedeniyet.org 'da tarih programları paylaşılıyordu yıllar evvel. Şimdi durum nedir bilemiyorum. İlber hocanın programlarını konuşmalarını izle kitaplarını okuma. Halil İnalcık falan yazmayacağım zaten. Feridun Emecen, Vahdettin Engin, Kemal Karpat. Abdülhamid' i yazan Fransız bir tarihçi vardı hatırlamıyorum ismini şu an. Türkçe de biliyor adam yanlış değilsem. O da işinin ehli birine benziyordu.

TRT'de yayınlanmış Abdulhamid ve Fatih belgeselleri vardı. Goygoydan uzak bilimsel yapımlardı. Ayrıca geçen günlerde Feridun Emecen'in hanım bir tarihçi akademisyen ile Habertürk'te katıldığı program vardı ismini hatırlayamadım. Orda da doyurucu şeyler anlatılmıştı. Bir iki gün önce de İlber hocayla CNN'de idi Feridun hoca. Kaçırdım izleyemedim. İnternetten bakabilirsin.

Bunların dışında Semavi Eyice bildiğim kadarıyla dünyadaki ender Bizans tarihçilerinden. Ali Ahmetbeyoğlu da Öntürk Tarihi'ni iyi bilir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pikacu
    Pikacu's avatar
    Erkek

Ülkemizde bazı konularda herkes uzman kesiliyor. Özellikle din, siyaset, futbol söz konusu olduğu zaman a dan z ye herkes uzmandır. Arkadaş Celal Şengör'ü ve Caner Taslaman'ı örnek vermiş. Birine bakıyorsun hep jeoloji ile ilgili akdemik çalışmalar yapmış. Diğeri ise sosyolojiden girmiş felsefe ve dinden yüksek lisans ve doktora yaparak çıkmış. Tutupta Caner Taslaman bana fizikten, jeolojiden bahsederse s. çeker gülerim. Çünkü adamın bu konuda akademik geçmişi yok. Hal böyle olunca bu adamı dinlemezsin. 

Akademik geçmişi hep fizikte olup hiçbir şekilde tarih üzerine akademik bir çalışması olmayan birinin tutupta tarihte doktora jüri üyesi yapmak gibi bir şey.

Ben genel olarak söyledim. Benim düşüncem bu yönde. 

Kaliteli bir belgesel izlemek daha iyidir. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodofWar
    GodofWar's avatar
    Erkek

Kitap olarak bunu tavsiye ederim. Belgelerle ve akıcı şekilde anlatılmış bir kitap. Ciltli falan kitap kalitesi de iyi. 

http://www.idefix.com/Kitap/Osmanlidan-Gunumuze-Turkiyede-Siyasal-Hayat/Melih-Yesilbag/Arastirma-Tarih/Tarih/Turk-Tarihi/urunno=0000000671474?gclid=CjwKEAjwpdnJBRC4hcTFtc6fwEkSJABwupNiC_E4fKPueYVOfjf2xHLyzM0aAX5o_54tHOC64iMj1xoCcq7w_wcB

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Turania
    Turania's avatar
    Erkek

up

Söyleyin eşe dosta herşeyden vazgeçer, Vatan'dan vazgeçmeyiz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    karabudun
    karabudun's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=F1DdnGrqTME

"Bugünden geru divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacaktır." KaramanoğluMehmet Bey - 1277 -
Toplam Hit: 1707 Toplam Mesaj: 9
belgesel türktarihi osmanlı öncesi