Tavsiye Dil Arayışı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Selamlar, benim bir miktar programlama geçmişim var. Zamanında en çok ruby ve js ile uğraştım. Şimdilerde başka bir konuda çalışmaktayım ve ileride çok büyük ihtimal bir iş olarak yazılım geliştirme durumu çıkmayacak. Ben buna rağmen programalam konusuna devam etmek istiyorum, en azından hobi olarak. Arayışım ise tercihen script dili veya programlama dili arıyorum hobi olarak uğraşmak için. Aradığım dilin Win32api desteği kesinlikle olmalı, tercihen öğrenme konusunda bana çok zorluk çıkartmamalı, low level dillerde bir sonuç için çok beklediğimiz için low level olmazsa daha iyi olur.

Yeni dile geçme ihtiyacımın nedeni ruby ile win32api kullanmak geldi içimden ve bu pek de pratik gelmedi ama tavsiyelerinize açığım.

Saygılarımla.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

low level dillerde sonuc icin cok beklemek derken?

Go tavsiye ederim. istedigin apiyi cagirip kullanabilirsin.

C temeli de atmis olursun ufaktan.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    end bunu yazdı

low level dillerde sonuc icin cok beklemek derken?

Go tavsiye ederim. istedigin apiyi cagirip kullanabilirsin.

C temeli de atmis olursun ufaktan.

Sonuç için çok beklemek ile kastım öğrenmesi çok uzun sürüyor diye duymuştum.

Go'ya bir bakayım, win32api desteğinden beklentim öğreneceğim dilde win32api nin fonksiyonlarını yerine getiren fonksiyonlar olması. Yani x dili öğrendiysem, x dilinin ne kullanım ne de yapısının dışına çıkmadan win32 üzerinde istediğim işlemi yapmak.

Cevap için teşekkür ederim.

"biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız... hepimiz heba oluyoruz... bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş... reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz... nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek

Ne kadar dibe girmek isteyip istemediğinize bağlı. Unix'in yerel dili C, Windows'un C++'tır. Windows apiler C export verilmiştir. Bu durumda C yeterlidir fakat bir rad aracı değil tabi ki. Duruma göre saç baş yoldurtan derleme süreci vs.

Sadece winapi kullanılacaksa .net dilleri unmanaged kodlar yazılarak kullanılabilir. C# gerçekten gelişmiş bir dildir. http://pinvoke.net/

Artık piyasada göremesek de Delphi ve VB6 ile doğrudan winapi çağrıları yapılabilen RAD araçlarıdır.

Olaylara karışmayın!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DesertSun
    DesertSun's avatar
    Erkek

Delphi Hala Piyasada kim dedi yok diye.

::: REALHACKERS.NET ADMIN :::
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek

Arkadaşlar cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Go dili güzele benziyor, siz go hakkında ne dersiniz? AntiTextBookGo isminde bir rehber ile çalışmaya başladım, amacım windows'da çalışacak uygulamalar yazmak ve go kurmadan yazdığım program çalışıyor sanırım. Go'nun dökümantasyonunu çok fazla didiklemedim ama sizce yeterince döküman ve community(topluluk) desteği bulabilir miyim acaba go geliştirmeye başlayınca.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Dark_Lord bunu yazdı

Arkadaşlar cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Go dili güzele benziyor, siz go hakkında ne dersiniz? AntiTextBookGo isminde bir rehber ile çalışmaya başladım, amacım windows'da çalışacak uygulamalar yazmak ve go kurmadan yazdığım program çalışıyor sanırım. Go'nun dökümantasyonunu çok fazla didiklemedim ama sizce yeterince döküman ve community(topluluk) desteği bulabilir miyim acaba go geliştirmeye başlayınca.

rust var bide ona da bak. rust ı niyeyse çok seviyo herkes. geçen bi ankette en sevilen dil çıkmıştı

https://www.rust-lang.org/

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dark_Lord
    Dark_Lord's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    Dark_Lord bunu yazdı

rust var bide ona da bak. rust ı niyeyse çok seviyo herkes. geçen bi ankette en sevilen dil çıkmıştı

Kurdum ama kendi hello-world projesini derleyemedi. Microsoft'un vcredist paketlerini kurdum halen çalışmadı. Kısacası okduğum kadarıyla Windows altında Visual studio istiyor bu meret derleyici bağımlılığından dolayı. Peki sence Rust'ı özel yapan nedir? Yani neden millet bu kadar bayıldı? Çalışma durumum pek olmayacak sanırım ama meraklandım.

Dark_Lord tarafından 12/Nis/19 14:44 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Dark_Lord bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    Dark_Lord bunu yazdı

Kurdum ama kendi hello-world projesini derleyemedi. Microsoft'un vcredist paketlerini kurdum halen çalışmadı. Kısacası okduğum kadarıyla Windows altında Visual studio istiyor bu meret derleyici bağımlılığından dolayı. Peki sence Rust'ı özel yapan nedir? Yani neden millet bu kadar bayıldı? Çalışma durumum pek olmayacak sanırım ama meraklandım.

bilmem, hiç kullanmadım xd

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YeniHarman
    YeniHarman's avatar
    Erkek
    DesertSun bunu yazdı

Delphi Hala Piyasada kim dedi yok diye.

Ben mesela... Piyasada olması, sık kullanıldığı anlamına gelmez. 

YeniHarman tarafından 12/Nis/19 22:13 tarihinde düzenlenmiştir

Olaylara karışmayın!
Toplam Hit: 1311 Toplam Mesaj: 10
ruby win32api hobi