folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Tek Anakart Bağlantısı?

Tek Anakart Bağlantısı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Glaxoks
    Glaxoks's avatar
    Erkek

merahaba muridler

benim ankarttan çıkan bir tane bağlantım var bu bağlantı ile

aynı kablodan

aynı anda 2 hdd veya 1hdd + 1 dvd-rom çalıştırmak istiyorum fakat

pc iksinden birini görmüyor

ya sadece hdd yi görüyor yada sadece dvd-rom'u

1hdd + 1 dvd romu aynı slave kablosunda nasıl çalıştırabilirimm

biliyorum 1 kablo daha alırsam sorun çözülcekte şimdi lazım o yüzden mümkünse şimdi halletmem gerek

"Murid" Değil "Murit"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek

hdd üzerindeki jumperı master olarak ayarlayaksın, hddnin üzerinde şema var ordan bakabilirsin

dvdrom üzerindeki jumperı ise slave olarak ayarlayacaksın(jumper ortada takılı olacak, genelde hepsinde öyledir

...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Glaxoks
    Glaxoks's avatar
    Erkek

hajı dediğin gibi

hdd yi master

dvd-rom'uda slave yaptım olmadı

üstüne birde pm de hdd nin jumperını çıkart 

dvd-romunda jumperını ortaya al dedin aldım gene dvd-rom'u görmedi

dedim kablodamı sorun var dvd-rom u tek taktım cayır cayır gördü hdd yi 

neden kaynaklanıyor acaba :S

"Murid" Değil "Murit"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek

kablonun uzun kısmı anakartta kısa kısmı hdd ve dvd de değil mi
    dediğin gibi kabloda da olabilir belki, eski gri kablolardan mı yoksa yeni mi? biosta 80pin cable falan diye uyarı geliyor mu sadece hddyi taktığın zaman eski kablo olduğu için desteklemeyebilir ama ben bundan olduğunu pek sanmıyorum, dediğim gibi jumper sıralamasını yaptığın vakit çalışması gerek hdd jumperı master olacak kablonun orta ucuna takacaksın, dvdrom slave olacak kablonun en baş ucuna takacaksın bu durumda çalışması gerek, birde son olarak aklıma gelen hdd de cable select CS diye bir seçenek var ordan dene, jumperı cs yap hddyi orta uca yada en başa tak.

...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Glaxoks
    Glaxoks's avatar
    Erkek

yns_berk bunu yazdı:
    -----------------------------

kablonun uzun kısmı anakartta kısa kısmı hdd ve dvd de değil mi
    dediğin gibi kabloda da olabilir belki, eski gri kablolardan mı yoksa yeni mi? biosta 80pin cable falan diye uyarı geliyor mu sadece hddyi taktığın zaman eski kablo olduğu için desteklemeyebilir ama ben bundan olduğunu pek sanmıyorum, dediğim gibi jumper sıralamasını yaptığın vakit çalışması gerek hdd jumperı master olacak kablonun orta ucuna takacaksın, dvdrom slave olacak kablonun en baş ucuna takacaksın bu durumda çalışması gerek, birde son olarak aklıma gelen hdd de cable select CS diye bir seçenek var ordan dene, jumperı cs yap hddyi orta uca yada en başa tak.

cable select var bi deniyim dediklerini

"Murid" Değil "Murit"
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Arkadaşım, ben de sana bir fikir vereyim.

Böyle bir sorunun olduğuna göre sabit diskin SATA destekli. ROM sürücüler, IDE sürücülerdir. Yani senin anlayacağın, SATA ile IDE destekli iki parçayı aynı bant üzerinde takamazsın, takarsan birinden birini görmez. Hangisini görmeyeceği de taktığın bant slotunun SATA veya IDE destekli oluşuna bağlıdır. Aynı bant üzerine sabit disk ile ROM sürücü taktığında ROM sürücünü göremiyorsan, anakart üzerinde SATA destekli bir girişi kullanıyorsun demektir.

Bu işin jumper ayarları ile bir alakası yok. Jumper ayarı; birden fazla sabit diskin ve birden fazla ROM sürücünün kendi aralarındaki birincil ve ikincil ayarlarını belirler. Yani; hem sabit disk hem de ROM sürücü master olarak ayarlandığında sorun olmaz senin için. Ama bir sabit disk ile (SATA) bir ROM sürücüyü (IDE) aynı bant üzerine bağlayamazsın.

ROM sürücü takabilmen için bir slot daha olmalı anakart üzerinde. Hatta kullandığın slotun tam yanında olmalı. Bir geniş bant kablosu daha al, ROM sürücünü ona tak. Sorunun çözülecektir.

Kolay gelsin...

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yns_berk
    yns_berk's avatar
    Erkek
    RaNGeR bunu yazdı:

Arkadaşım, ben de sana bir fikir vereyim.

Böyle bir sorunun olduğuna göre sabit diskin SATA destekli. ROM sürücüler, IDE sürücülerdir. Yani senin anlayacağın, SATA ile IDE destekli iki parçayı aynı bant üzerinde takamazsın, takarsan birinden birini görmez. Hangisini görmeyeceği de taktığın bant slotunun SATA veya IDE destekli oluşuna bağlıdır. Aynı bant üzerine sabit disk ile ROM sürücü taktığında ROM sürücünü göremiyorsan, anakart üzerinde SATA destekli bir girişi kullanıyorsun demektir.

Bu işin jumper ayarları ile bir alakası yok. Jumper ayarı; birden fazla sabit diskin ve birden fazla ROM sürücünün kendi aralarındaki birincil ve ikincil ayarlarını belirler. Yani; hem sabit disk hem de ROM sürücü master olarak ayarlandığında sorun olmaz senin için. Ama bir sabit disk ile (SATA) bir ROM sürücüyü (IDE) aynı bant üzerine bağlayamazsın.

ROM sürücü takabilmen için bir slot daha olmalı anakart üzerinde. Hatta kullandığın slotun tam yanında olmalı. Bir geniş bant kablosu daha al, ROM sürücünü ona tak. Sorunun çözülecektir.

Kolay gelsin...

arkadaşın ide harddiski ve ide dvdromu var ve 1 adet ide slotu var anakart üzerinde yazdığından anladığıma göre, sata ile pek alakası yok bu işin,

" Ama bir sabit disk ile (SATA) bir ROM sürücüyü (IDE) aynı bant üzerine bağlayamazsın." burada aynı bant derken neyden bahsediyorsunuz anlayamadım.. benim bildiğim yeni anakartlarda hep bu şekildedir, sata1, sata2... diye sata slotları vardır, sata harddiskini bunlardan birine, varsa cd,dvd rom sürücüsünü ide slotuna takar kullanır, aynı bant derken neyi kastediyorsunuz. bizim bilmediğimiz bir durum mu var?

...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaNGeR
    RaNGeR's avatar
    Erkek

Aynı bant dediğim taktığın geniş bant kablo. Sanırım dediğimi yanlış anlamışsınız.

Arkadaş jumper ayarının işe yaramadığını söyleyince sabit diskin SATA olduğu kanısına varmıştım. Anakart üzerinde geniş bant kabloyu da SATA girişlerinden birini kullanmaya çalıştığını düşündüm. Ancak eğer yanlış anladıysam kusura bakmayın

Forumda mesaj yazarken lütfen imla kurallarına uyalım, düzgün bir TÜRKÇE ile yazışalım. TÜRKÇE bizimdir, dilimize sahip çıkalım.
Toplam Hit: 2212 Toplam Mesaj: 8