folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Tekli Ve İkili Ram Slotu Kullanarak Oyunlarda Performans Elde Etmek (Video)

Tekli Ve İkili Ram Slotu Kullanarak Oyunlarda Performans Elde Etmek (Video)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek

Anakarta tekli ve ikili olarak ram takıp test etmişler dörtlü takıldığında FPS değerleri aşırı derece yüksek görünüyor.

Bu performansı oyun dışında programlarda da görmek mümkün olabilir mi?

Makinada 2x8 takılı böyle birşey gerçekse dört slotu da doldururum :)

https://www.youtube.com/watch?v=-k5wA7EFwpo

Bilgisayarın özellikleri

● CPU: Intel Core i5-8600K 4.1/4.5GHz, Hexa Core / Coffee Lake

● Cooler: Corsair Hydro Series H55

● GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X 11G

● Motherboard: MSI Z370 GAMING PRO CARBON

● PSU: MODECOM VOLCANO 750W 120mm 80 Plus

● RAM: G.Skill Trident Z RGB DDR4 8GB (1x8GB) 3000MHz CL16 1.35V XMP 2.0

● RAM: ADATA XPG Z1 8GB (2X4GB) 3000MHz DDR4 CL16

● SSD: Samsung SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB

● System: Microsoft Windows 10 Pro

OCEANUS tarafından 16/Ara/18 14:18 tarihinde düzenlenmiştir

KNOWLEDGE IS POWER!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Hocam MultiThread kavramı ile aynı olduğunu düşünüyorum.

Yazılımcı isen oku ;

Aynı anda iki işi aynı anda yapıyor. Yani mesela ram o an sadece 5 kb veri okuyacak ise sen tek slottan işini hallediyorsun meşgul etmiyorsun swap işlemine falan az giriyorsun.

Öbür türlü tek slottaki yoğunluğu sürekli beklemen gerekiyor. Bundan dolayı 2 ram daha hızlı çalışır zaten slotu arttırırsan daha iyi performans elde edersin.

divide conquer mantığı yani bir işi parçalara ayırıp sonuca ulaşmak her zaman daha avantajlı ve hızlı. O yüzden FPS ' 'i daha iyi alırsın. Çünkü ram'i o zaman kullanan milyonlarca process olabilir.

Birde programdan programa değişir. Program bu şekilde kodlandı ise ram'e ihtiyaç duyarsın, ram gerektirmeyen (tabi bu imkansız ama az gerektiren diyelim) uygulamalarda cpu ihtiyacı olan uygulamalarda ne kadar thread varsa program o kadar hızlı sonuç verir. gibi gibi..

Yazılımc değilsen oku ;

hocam 2 elin var iki elin maksimum 15 kg yük kaldırabiliyor. sana 15 er kiloluk nesneler veriyorum sende bunları sepete dolduruyorsun.

1 Elin var toplam 30 kg yük kaldırabiliyor. Ben sana 15 er kiloluk nesneler veriyorum sende bunları sepetedolduruyorsun.

saniyede 1 nesne verebiliyorum sana. Senin elmaları yerine koyma süren 2 sn den az. 1-1.5 sn arasında değişiyor.

2 Elin mi daha hızlı doldurur sepeti ? 

Yoksa 1 elin mi daha hızlı doldurur sepeti ? 

Sorunu cevaplarsan anlarsın nedenini. İyi eğlenceler :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    OCEANUS
    OCEANUS's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam MultiThread kavramı ile aynı olduğunu düşünüyorum.

Yazılımcı isen oku ;

Aynı anda iki işi aynı anda yapıyor. Yani mesela ram o an sadece 5 kb veri okuyacak ise sen tek slottan işini hallediyorsun meşgul etmiyorsun swap işlemine falan az giriyorsun.

Öbür türlü tek slottaki yoğunluğu sürekli beklemen gerekiyor. Bundan dolayı 2 ram daha hızlı çalışır zaten slotu arttırırsan daha iyi performans elde edersin.

divide conquer mantığı yani bir işi parçalara ayırıp sonuca ulaşmak her zaman daha avantajlı ve hızlı. O yüzden FPS ' 'i daha iyi alırsın. Çünkü ram'i o zaman kullanan milyonlarca process olabilir.

Birde programdan programa değişir. Program bu şekilde kodlandı ise ram'e ihtiyaç duyarsın, ram gerektirmeyen (tabi bu imkansız ama az gerektiren diyelim) uygulamalarda cpu ihtiyacı olan uygulamalarda ne kadar thread varsa program o kadar hızlı sonuç verir. gibi gibi..

Yazılımc değilsen oku ;

hocam 2 elin var iki elin maksimum 15 kg yük kaldırabiliyor. sana 15 er kiloluk nesneler veriyorum sende bunları sepete dolduruyorsun.

1 Elin var toplam 30 kg yük kaldırabiliyor. Ben sana 15 er kiloluk nesneler veriyorum sende bunları sepetedolduruyorsun.

saniyede 1 nesne verebiliyorum sana. Senin elmaları yerine koyma süren 2 sn den az. 1-1.5 sn arasında değişiyor.

2 Elin mi daha hızlı doldurur sepeti ? 

Yoksa 1 elin mi daha hızlı doldurur sepeti ? 

Sorunu cevaplarsan anlarsın nedenini. İyi eğlenceler :D

Cok tesekkur ederim valla guzel ve detayli olarak anlatmissin :)

Saygilar

KNOWLEDGE IS POWER!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    edminkardes
    edminkardes's avatar
    Erkek

işlemcin ve anakartın en fazla dual channel destekliyor yani tüm slotları doldurarak sadece ram'in depolayacağı miktarı yükseltirsin

anakartının kitapcığına göre dual channel için ram modullerini DIMMA2 ve DIMMB2 slotlarına takman gerekiyor

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Laptopta 4 ram slotu var. 

Ilk alirken 2x16gb almak istemiştim ancak yeterli param yoktu. 1x16 aldım. Ayni ramden sonradan bulamadım. 

Geçenlerde 2x8gb 2400mhz crucial aldım, şu an 2x8 +1x16 var. 16lik olani söküp sonuca bakacam. Aklımı kurcalayan bir konu. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    venom88
    venom88's avatar
    Erkek

Bana fake gibi geldi bu kadar abartı farklar bana mantıklı gelmedi %30 %40 farklar var.

Sadeçe dual yada single ram durumu için bu farklar olsa tek ram kimse kullanmaz bunu da herkes bilirdi.

Venom88 burdaydı.[Cevapını duymak istemeyeçeğin soruları sorma,sormak istemiçeğin sorulara cevap arama]
Toplam Hit: 1122 Toplam Mesaj: 6
ram slotu fps ram