folder Tahribat.com Forumları
linefolder Tahribat.Com - Sosyal Etkinlikler
linefolder Tema Vakfından Duyurulmuştur..Duyarsız Kalmayalım..

Tema Vakfından Duyurulmuştur..Duyarsız Kalmayalım..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

Tema Vakfından Duyurulmuştur...

Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene (2012) dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan senelerinden biri olacak, bu sebeple yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine ASLA hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün.

Gömme imkânınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın (ya da arabanıza koyun). Arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz yerlere bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir. Aksine çevre için yeni hayattır. Tabiat, hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir! Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

Yapılan çalışmalarda tabiata başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu ispatlanmış. En büyük israflardan birisi; meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, memleketimiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet... Daha yeşil bir memleket için, daha temiz hava için, toprak kaymasına mani olmak ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım.

Bu hareket TEMA tarafından başlatıldı ve şuurlu toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor. Tabiata yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

artık inanmıyorum 2010 dan beri 2 yıldır düzenli olarak geliyor bu mesaj ama yapmıyorda degilim evde çekirdekleri ayrı saklrım her zaman

I am Jack's inflamed sense of rejection
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Geçen senede yapmıştı bu duyuruyu o günden beri balkondan aşşağı sallıyom elime ne gelirse zeytin çekirdeği şu bu :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

çekirdekten bitmiyor ki artık bitkiler.. gdo medeo

...said addicted.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

terasta annemin çiceklerinin dibinde son iki senede 10 yakın ceviz fidesi çıktı. öncesindede hiç bir şekilde yer değiştirme vs olmadın. geçenlerde toprakları karıştırınca 20-30 kadar kabuklu ceviz bulduk. kargaların getirdiğini ve sakladığını biliyorum. ama fide vermesini hiç böyle olacağını düşünmemiştim. belkide bundandır.

boş
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

kayisi cekirdeginin icini yiyorum:9

karpuz cekirdeginide tuzlayip tavada isitip yiyorum:)

kavunda ayni :)

ee cilek in cekirdegi yokkki amk ..

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Allura
    Allura's avatar
    Erkek

valla 3-4 yıl bahçeye salladım çöpleri ben bişiy çıkmadı ama denemey edevam djsf

"
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

HoLyCat bunu yazdı:
    -----------------------------

kayisi cekirdeginin icini yiyorum:9

karpuz cekirdeginide tuzlayip tavada isitip yiyorum:)

kavunda ayni :)

ee cilek in cekirdegi yokkki amk ..

-----------------------------

tarif ver la

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anarsistherif
    anarsistherif's avatar
    Erkek

erigi ekerdim onceden bi halt cikmayinca ekmedim daha:D yine de bu sene ekerim, yaz meyvelerini severim ekeyim cogalsinlar cogalacaklarsa. bu arada cekirdegi nasil yiyosunuz abi:D

=)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeYeT
    HeYeT's avatar
    Erkek
    çekirdekten çıkması için meyvenin tam olgunlaşması yani çekirdeğin tam olgunlaşması lazım

matematik24.com
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hsyN
    hsyN's avatar
    Erkek

etraf ban gölüne dönecek, ciddi konuda geyik.

karpuz çekirdeği tarifini istiyoruz tadı nasıl :)

test 1 2
Toplam Hit: 1239 Toplam Mesaj: 11