The 100 Dizisinin 5-6 Sezonlarının Netfix'te Olmaması

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

@mkyb 

Eyv hocu bi deneyeyim programi.

Netflixin ayrica sansur konusunda da kafasi karisik gibi. Bi sahnede sikerim derken baska sahnede kahrolsuna bagliyorlar. 

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bu arada dizi önerisi yapayım. The Rookie. İlk sezonu yeni yayınlandı 2. sezon için onay aldı. Konusu ise şöyle :

40 yaşındaki abimiz bir banka soygununa tanık olur ve sonrasında polis teşkilatına girer ve en yaşlı çaylak olur. 

https://www.youtube.com/watch?v=_HgC1TN8FVk

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek

@mkyb hocam the 100 ergene bagladi, ask mesk sacmaladi nasil izliyorsun demistin ya. Cevabi senin oneridigin dizide hocam. Tum elestirilere katilirim ama elestirmeyecegim tek sey dizinin mukemmel senaryosu. Bu yuzden hala izlettiriyor.

Küçük bir kasabada yaşayan kırk yaşındaki John Nolan’ın en büyük hayali polis memuru olmaktır. Yaşadığı ölümcül kazanın ardından hayallerinin peşinden koşan John, yaşadığı kasabayı terk ederek Los Angeles’a gider. Los Angeles Polis Departmanı’nda göreve başlayan John, çalıştığı birimde orta yaş krizi de dahil birçok farklı sorunla boğuşmak zorunda kalır.

Vs 

Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

@Megalados

Barajın içinde yaşayan radyasyona dayanıksız insanlar kemik iliği alacağız diye milleti öldürüyordu. Kemik iliği alındı diye insan ölmez. 

İlk 2 sezondan hangisinde bilmiyordum ama bir bölümünde zenci elaman uzayda kırık kask, yırtık uzay kıyafeti ile gemi değiştirmiş ve bir şey olmamıştı. 

Bilmem eksi kaç derece soğukta olan uzay boşluğunda bunun yapılmasına mükemmel senaryo diyorsan bir şey demiyorum. 

Akasya Durağı ve Arka Sokakları öneririm o zaman.

mkyb tarafından 21/Tem/19 13:18 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Megalados
    Megalados's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

@Megalados

Barajın içinde yaşayan radyasyona dayanıksız insanlar kemik iliği alacağız diye milleti öldürüyordu. Kemik iliği alındı diye insan ölmez. 

İlk 2 sezondan hangisinde bilmiyordum ama bir bölümünde zenci elaman uzayda kırık kask, yırtık uzay kıyafeti ile gemi değiştirmiş ve bir şey olmamıştı. 

Bilmem eksi kaç derece soğukta olan uzay boşluğunda bunun yapılmasına mükemmel senaryo diyorsan bir şey demiyorum. 

Akasya Durağı ve Arka Sokakları öneririm o zaman.

Kemik iliğine gelene kadar bin tane mantıksız, tutarsız, olasılık dışı durum var.  O yüzden adı bilim kurgu. Bu mantıkta gravity dışındaki bütün filmler çöp olsun o zaman. İnterstellar, Prometheus gibi yapımlar yerine Akasya Durağı ve Arka sokakları izleyelim istersen ? Gemicilik zihniyetiyle Titanic izlenmez demişti bilgi insan :) Benim bahsettiğim bu değil ki hocam. Ben zaten mantığın sınırlarının zorlanmasını, karakterleri, aşk meşk üçgenlerinin kurulmasını falan filan sonuna kadar eleştiririm.  The 100'ün temelindeki senaryodan milyar tane harika hikaye çıkabilirken, 40 yaşından sonra polis olmuş bir adamın hikayesi ne kadar dallanıp budaklanabilir ki ? Ha o dizi eminim güzeldir ve kendini izlettirir ama senaryoları tartıya koyduğunda the 100, yüz kat ağır basar diyorum. Ben onların dünyaya inişlerinde, yeryüzü insanları ile temaslarındaki işlenen konularda, radyosyon olaylarında, karakter gelişimlerinde falan inanılmaz heycanlanıyorum. Her ne kadar beklentinin altında kurgulansada bu olaylar beni ekrana zımbalıyor resmen.

Spooiler

1. sezonda dünyaya giden 100 kişi dünyanın yaşanabilir olduğunu ve dünyada hala insanların yaşadığını öğreniyor. Yeryüzü insanları ile ilk temas.

2. sezonda yeryüzü kabilileri dışında nükleer felakette Weather Dağı'na saklanmış ve oradan hiç çıkmamış radyasyona bağışıklık kazanmamış dağ insanları olduğunu öğreniyoruz. Dağ insanları, yeryüzü insanları ve gökyüzü insanlarının mücadelesi işleniyor. Dağ insanları dışarı çıkabilmek için senin ilik dediğin deneyleri, insan denekler üzerinde uyguluyor.  (Tam insancıl bir davranış)

3. sezonda yeryüzü insanları arasındaki kabile ilişkileri işleniyor. Yeryüzü ve gökyüzü insanları arasındaki kültür ve adet farkı anlatılıyor. Çatışmaların dibine vuruluyor. Ayrıca 3. sezonda dünyanın sonunu getiren olayı öğreniyoruz. Allie adında yapay zeka tarafından nüklier felaketele yıkımın gerçekleştiği işleniyor. (Yıldızlar arasında kara deliğe giriş yaparlarken ne kadar heycanlandıydam, dünyanın yıkıma sürüklendiği o sahnelerde de o kadar heycanlandım).

Yine aktif olup insanların özgür iradelerini elinden almaya çalışan, doğasını tehlike olarak gören kötülük yapmalarını engellemeye uğraşan çok gelişmiş yapay zeka ile insan mücadelesi izliyoruz. (Bu senaryo kötü hemi) 

4. sezonda 100 yıl önce kurulmuş nükleer santralelerin 100 bin bakımı yapılmadığı için patlayıp tekrar dünyayı radyasyona boğacağını öğreniyoruz. (National Geographic'in insanlar bir anda kaybolsa neler olurdu belgeselinde de bu konu işlenmiştir). Yaklaşan ikinci nükleer felaket için insanlar yine hayatta kalmak için arayışlar içine giriyor. Bir kısmı yerin altına bir kısmı da uzaya kaçıyor.

5. sezonda daha yeni başladım hadi analatmayım artık.

Velhasıl bu senaryoya kötü denmez. Bir de bilim kurgunun içinde çokta bilim aramamak gerekiyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Benim dizim senin dizini döver mantığını hala anlayabilmiş değilim. Diziyi önerirken "The Rookie, The 100'den daha iyi" mi demişim ? Hayır.  

Toplam Hit: 1403 Toplam Mesaj: 17
the 100 the 100 5. seozon the 100 6.sezon