folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Toplayacağım Yeni Makina Ve Bazı Teknik Detaylar İçin Görüşlerinize Muhtacım.

Toplayacağım Yeni Makina Ve Bazı Teknik Detaylar İçin Görüşlerinize Muhtacım.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek

Merhaba Arkadaşlar Bu aralar kesinlikle bir sistem toplamayı düşünüyorum da, piyasada çok fazla bilgi ile karşılaştığım için aklıma bazı sorular takıldı. Olabildiğince düzgün cevaplara ihtiyacım var bu yüzden tecrübeli ve güncel amd makinalar toplayan arkadaşların görüş ile fikirleri lazım.

Almak istediğim sistem

Amd 6.4+ işlemci

asus m3a anakart (bu anakartı alacaktım ama problem çıkardığını duydum ilk açılıştan sonra bazı bios ve driver update etmek lazımmış uzun lafın kısası böyle attraksiyonlara hiç gerek yok. İnternette çok dolaştım ve biostarın AMDnin kendi sitesinden test edilmiş ve onaylı tavsiye edilen anakartlarından birini almaya karar verdim.  TF560-A2+ (NF560, GLAN, SATA, RAID, AM2)

ram kingston hyperex dual 1066mhz.

ekran palit 9600gt sonic 512mb.

Sorularıma gelince

1** şimdi ilk araştırmamda amd 6.4+ x2 işlemcinin 1066 değilde sadece bazı am2+ işlemcilerin 1066 dual mimari ile kutsandığını okudum. yani bu durumda amd 6.4+ ile kurulmuş makineye bu RAM'i takarsam 1066mhz ramler hem dual mimari mantığı ile çalışmayacak ama 800 mhz ddr dual mimari olursa bu onun dual 800 ile çalışacağını mı gösteriyor. çünkü anakartlarda hep not düşmüşler büyük ihtimalle am+2 kartlar haricinde galiba sadece phenomlar felan dual 1066 kullanıyor bu durumda ben dual 800 mhz anakart alsam daha mı iyi olur. ARKADAŞLAR BENİM İÇİN EN ÖNEMLİ KONU budur. yani bir düşünün krallar gibi bir çift 2x1 1066mhz dual kingston hyperx ram alacaktım ama sadece en yeni am2+ işlemciler bunu kullanıyor gibisinden duyumlar alıyorum. e o zaman 1066 aldıktan sonra ne olacak dual çalışmazsa iki katı ram veriminden mahrum olurum. eğer durum buysa sizce ne yapiyim ??  anakart tavsiyesi de verirseniz sevinirim. 

2** amd işlemcinin özellikle 6.4 ün L1 önbelleği 256 kb ki bu çok iyi bir değerdir, çünkü intelin en kral işlemcilerinde bu değer nerdeyse yarı yarıya. ama diğer elden amd'nin L2 önbelleği 2 mb iken intelin 4mb yada 8 mb. şimdi L2 önbellek L1den daha yavaş bir bellektir hemde ikinci bir yedek bilgi depolama belleğidir.  bu yüzden zaten bu bellek ikinci planda kaldığı için vede o kadar dehşet abanma olmayacağı için burada amd yi seçtim ama sizce günümüz uygulamaları L2 önbelleğe fazla iş yüklüyor mu acaba? işlemcim sıklıkla bu belleğe yüklenir mi? fakat eğer yükler derseniz intel neden L1 gibi önemli cahce belleği düşük L2 yi yüksek tutuyor L2 zaten L1 den yavaş e işlemci sıçmaz mı? bu durumda amdyi favori görüyorum SİZ bahsettiğim bu CAHCE bellek konusunda ne düşünüyorsunuz?  

3**  Bu işlemci ve anakart kombosu yerine olayı intele çevirebilirim fakat görüldüğü gibi Cache olayı aklımı karıştıran mevzulardan biri. bunun yanında core2 q6600 aslında güç olarak amd 6400+ ile karşılaştırmada doğru olmayabilir çünkü toms hardware'de işlemci skorlarını ve birçok uygulamada amd ve intel farklarını açıkça görüyoruz. hele ikisi arasında dağlar kadar fark varken. buradan hareketle ben q6600 almayı da düşündüğüm ama fsb olarak amd 2000mhz ve intel q6600 ise 1066 mhz. hem amd2 dual mimari 1066 desteklemiyor ama q6600 ünde de desteklediğini yazan herhangi bir yazıyı sitelerinde o kadar aramama rağmen göremedim. yanısıra intelin düzgün sayılabilecek anakartları da çok pahalı. şimdi intel anakart alsam çok daha tuzluya patlar ama unutmamak gerekirki işlemci skoru burada anahtar rolde düşündümde loading ekranı ne kadar hızlı dolarsa o kadar iyi.

eskiden ikisini karşılaştırmak kolaydı çeşitli uygulama türleri ve eş zamanlı teknoloji seviyesi yüzünden amd birçok konuda öndeydi ama ürettikleri 4 çekirdekler intel ile yarışamayında amd hem sıçtı hemde intel işlemcilerin fiyatlarını aşağı çekemedi. şimdi bu kadar titizlikle seçilmiş sorulara titizce cevaplar yazarsanız çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    demirci
    demirci's avatar
    Erkek

hocam inan destan yazmissin,

bir sirkete 100 tane makine alicak gibi teklif sanki

okumadim hepsini kusura bakma :)

asus anakartin olusu bile biostar'a yeter onu bil sadece

Bir vatanin vardi da biz mi aldik elinden Bir bayragin vardi da biz mi indirdik. dedeleriniz zamaninda savasti da biz mi ellerinden aldik simdi sen neyin hakkini istiyorsun simdi sen nerenin bir karis topragini istiyorsun 30 yildir ruyalardasin birak bu siyonist gorusu birak bu ermeni dusunceyi birak....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DkN
    DkN's avatar
    Erkek
    l1 cache daha yuksek diye amd tercih edeceksen, hic etme. benchmarklardada goruldugu gibi amd rakibi olan intel modelinin herzaman altında bir performans veriyor, l1 bellegin amd ye kazandırdıgı bir fazlalık malesef yok. senin almak istedigin amd 6400+ modeli intel e6600 ve e6700 arasında bir islemci. q6600 ile arasında daglar kadar fark var ikisi karsılastırılamaz bile. almak istedigin biostar moboyu pek tavsiye etmem, zaten eski bir chipset kullanıyor. madem ki am2 bir islemci alıcaksın, ozaman asus m2n deluxe modelini oneririm sana. m3a sorunlu bir mobo, basın agrır. 800 mhz frekansa sahip ramler gereginden fazla isini gorur, abartmaya hic luzum yok. cok istersen oc ile 925de calıstırabilirsin. diger soruna gelince, amd islemciler 2000mhz fsb a sahip degildir. bu deger amd de 1000mhz dir, hypertransport teknolojisi ile 2000mhz olmaktadır. bu yuzden intel'in 1066 olması daha dusuk degil daha yuksek bir degerdir.

Vatan ne Türkiye"dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. ~ Saga qaygı kelgende qorqup qaşsam taa saga, Qayday betpen qararman aytaş yurtum men saga? Ne dermen dep aytarman sütün bergen anamga? Ne dermen dep aytarman maga sengen atamga? ~ Kök Bayraq"a selam olsun !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek

DkN bunu yazdı:
    -----------------------------
    l1 cache daha yuksek diye amd tercih edeceksen, hic etme. benchmarklardada goruldugu gibi amd rakibi olan intel modelinin herzaman altında bir performans veriyor, l1 bellegin amd ye kazandırdıgı bir fazlalık malesef yok. senin almak istedigin amd 6400+ modeli intel e6600 ve e6700 arasında bir islemci. q6600 ile arasında daglar kadar fark var ikisi karsılastırılamaz bile. almak istedigin biostar moboyu pek tavsiye etmem, zaten eski bir chipset kullanıyor. madem ki am2 bir islemci alıcaksın, ozaman asus m2n deluxe modelini oneririm sana. m3a sorunlu bir mobo, basın agrır. 800 mhz frekansa sahip ramler gereginden fazla isini gorur, abartmaya hic luzum yok. cok istersen oc ile 925de calıstırabilirsin. diger soruna gelince, amd islemciler 2000mhz fsb a sahip degildir. bu deger amd de 1000mhz dir, hypertransport teknolojisi ile 2000mhz olmaktadır. bu yuzden intel'in 1066 olması daha dusuk degil daha yuksek bir degerdir.

şimdi burada bahsettiğin kadarıyla bir inceleme yaptım cache memory bazında amd 6400+ L1 cache büyük olduğu için core2 quad işlemciyi alt etmiş. fark koymuş.

L1 in önemi burada ortaya çıkmış. PCMark2005 Memory testi ama yanılıyorda olabilirim fakat başka ne hafızasını test edebilirler ki?.

sonra 800 mhz frekanstan bahsetmişsin ama keşke dual olayını aydınlatsaydın. sadece 800 olayı değil 1066 mhz düşünüyordum, ama önceden söylediğim gibi bu mimariyi am2 kaldırmıyormuş okuduğum kadarıyla peki intel ne durumda hangi mimariden itibaren intel bunu kullanıyor?. senin dediğin olay ramlar arasındaki hız rekabetini hatırlattı bana ramlar arasında neredeyse en fazla yüzde 4 hız farkı var günümüzde. son olarak hypertransport teknolojisi hakkında bazı şeyler okudum peki bu sayede frontside bus hızı intelinkinden çok daha fazla getirisi var mı? yani loading screenimiz daha hızlı dolacak mı dolmayacak mı? ;) katkın için sağol bu arada

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Triumph
    Triumph's avatar
    Erkek

45 lölömetreli quad işlemciyi düşünebilirsin tabi azcık bekleyeceksin.buna bide intel x38,48,58 çipsetli annekartı iyi gider.yanınada 1600 mhzlık ocz ddr3'ü çaktın mı ne gider.tabii fiyat azbuçuk,uçuk,kaçık,cacık olur.

yanlız ben anlamıyor.bu kadar para harcadıktan sonra bir sürü şey yapılır.

şayet ben olsam.oyun için p.station 3 alırım.pederide kafaya alıp (baboli bilmemnerde elsidiler kampanyaya girmiş alak mı?) 42 inç zamzung elsidi aldırırım.pc içinde dandirik dual core sınıfında 500/700 ytl lik pc alırım.krallar gibi.(öyle bir babamız olmadı gitti.aldığım her ıvır zıvırı gtümün teriyle kazandığımm parayla aldım:(

yoksa ardı arkası kesilmiyor.geçen sene 8800 gt,x38,q6600,ddr3 1333 diye beklenirken 9000ler x58'ler,q9000ler geldi.yetmedi crysis balonu çıktı.bir sürü insan crysis yüzünden sistemini değiştirdi.bu kadar saflık olmaz.gerçi playstationda aynı bkun laciverti ama en azından bt sektörü gibi 2 ayda bir yeni ürün çıkmıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek

Elinde şimdi kullanamadığım 4 gb dual ram var. diyelim xp bunları adresleyemiyor peki vista kursam ne olacak. sizce sp3 4gb ram adresler mi. birde işlemcim 64 bit amd 6400 ve ekran dx 10.1 destekliyor sizce harbiden vista yapiyim mi

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Fikret
    Fikret's avatar
    Erkek

klinsmann bunu yazdı:

Elinde şimdi kullanamadığım 4 gb dual ram var. diyelim xp bunları adresleyemiyor peki vista kursam ne olacak. sizce sp3 4gb ram adresler mi. birde işlemcim 64 bit amd 6400 ve ekran dx 10.1 destekliyor sizce harbiden vista yapiyim mi

vista yerine 64bit xp kursan daha iyi performans alırsın kanımca :/

screw you guys! i"m goin" hoooome!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emcyaman
    emcyaman's avatar
    Erkek

İşletim sisteminin 3 gb'dan fazla bellek adresleyebilmesi için hem işlemcinin hem de işletim sisteminin 64 bit olması gerekli. Tabi kullandığın programlarda da performans farkı istersen onlarında 64 bit olması gerekli. yani xp ise x64 edition Vista olacaksa da yine 64 bit olmasına dikkat et program indirirkende 64 bit sürümünün olup olmadığını araştır

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    klinsmann
    klinsmann's avatar
    Erkek

4 gb dual kingson ram var ben 2 kullanabiliyorum yoksa bu hayvanatlar adreslemede problem çıkardıkları için sisteme reset attırıyorlar. son olarak ekran kardım pci express 2.0 ama anakart 1.0 ben ne kadar performans kaybederim acaba bilen var mı.   ( ne kadar kıldan tüyden soruyorum dimi lan. donanım böyle naparsın)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emcyaman
    emcyaman's avatar
    Erkek

Olsun olsun titizlik iyidir.Gülümse 4GB kullanmanız için sizin yapmanız gereken 64 bit bir işletim sistemi kullanmanız Vista Ultimate 64bit olabilir mesela. Pci-e konusunda söyleyebileceğim pci-e 1.0 şu anda kesinlikle yeterli zaten 16x te çalışıyor yani quad crossfire falan yapmadıkça 1.0 2.0 olması pek birşey değiştirmez anakart 2.0 olunca geleceğe yatırım oluyor

Toplam Hit: 1565 Toplam Mesaj: 10