Türk... (Ahmet Altan)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    miRkuT
    miRkuT's avatar
    Erkek

Ahmet Altan'nın - 20.02.2009 Taraf Gazetesi Köşe Yazısı. (Türklük, Laiklik, Cumhuriyet vb. diye diye birçoğu sömürdü bizi ve örttü nice yanlışını. Ahmet Altan'ın bunlardan biri hakkında yazdığı yazınısını sizinle paylaşmak istedim.)

Yazının Linki: http://www.taraf.com.tr/makale/4110.htm

TÜRK

Dünkü yazıda bir kelimeyi atlamışız.
    Önemli de bir kelime.
    “Türk.”
    Hitler’in ruhuna helva dağıtan adamın Eğitim Sen’in Kayseri başkanı olduğunu söylemişiz.
    Halbuki o, Türk Eğitim-Sen’in başkanıymış.
    Bir kelimenin eksikliğiyle, Eğitim Sen’in hakkını yemişiz.
    Tutarlı, çağdaş bir örgüt, kendisinin tam zıddı bir anlayışın sahibi gibi gözükmüş.
    Bir kere, bunun için bütün Eğitim Sen’lilere ve uygar öğretmenlerimize bir özür borçluyuz.
    O özrü dileyelim.
    Ama bu “hata” birdenbire başka bir gerçeği gösterdi bana.
    Bilmem siz de farkında mısınız, ne kadar sağcı, gerici, hatta faşist örgüt varsa isimlerinin başında, mutlaka demeyeceğim ama genellikle bir Türk sözcüğü var.
    Bir örgütün isminin başında “Türk” sözcüğünü görünce “bu gerici bir örgüt herhalde” diyorsunuz ve çoğunlukla da yanılmıyorsunuz.
    Peki, niye böyle bu?
    Neden Türk sözcüğü, gericiliğin, tutuculuğun, hatta faşistliğin sembolü?
    Türk olmak, faşist olmak mı?
    Toplumsal bilinçaltının yansıması mı?
    Bütün Türkler, gizli gizli “faşist” olduğumuza mı inanıyoruz?
    Yoksa “yerellikle” faşistlik arasındaki o kopmaz bağdan mı kaynaklanıyor bu tesadüf?
    Yerellik milliyetçiliğe götürüyor insanı ister istemez.
    Milliyetçilik de faşistliğin kapılarını ardına kadar açıyor.
    “Biz” dediğimiz bir grup, sadece doğuştan gelen özelliklerimizle “diğer” dediğimiz insan türünden daha üstün oluyoruz.
    İçten içe Türklerin bütün ırklardan üstün ve değerli olduğuna inanıyoruz.
    Türkler niye “diğerlerinden” daha değerli olsun?
    Geçerli bir neden göremiyorum ben, bilmem aranızda böyle bir nedeni görüp anlatabilecek biri var mı?
    Sadece Türklerin değil İngilizlerin, Almanların, Amerikalıların, Japonların, Kenyalıların, Norveçlilerin, Bulgarların da daha doğuştan “diğerlerinden” üstün olmasını gerektiren bir durum yok.
    “Ben doğarken diğerlerinden üstün doğdum” diyebilecek biri, “ben canımın istediği gibi saçmalayabilecek biriyim” de diyebilir.
    “Üstün” olduğunu iddia ettiği sürece de saçmalar.
    Ben, milliyetçiliğin hiçbir türünden haz etmem.
    “Bir Türk cihana bedeldir” gibi laflar da bana anlamsız gelir.
    Nerden belli bir Türkün cihana bedel olduğu?
    Türkün neyi diğerlerinden daha önemli?
    Geçmişte kazandığımız zaferler mi?
    Eee, geçmişteki yenilgilerimiz ne olacak?
    Buluşlarımız mı?
    Hangi buluşlarımız peki, var mı aklınızda birkaç tane örnek?
    Cesaretimiz mi?
    Balkan Savaşı’nda nasıl korkuyla kaçtığımızı biliyor musunuz?
    Zekâmız mı?
    O zekâ yüzünden mi Avrupa’nın en fakir ülkesiyiz?
    Dürüstlüğümüz mü?
    Ortalık yolsuzluk haberlerinden geçilmiyor.
    Neyimiz diğerlerinden daha üstün?
    Diğerlerinden daha üstün bir yanımız yok.
    Türk olmak bizi üstün kılmıyor.
    Bütün toplumların geçmişlerinde de yolsuzluklar, kıyımlar, yenilgiler, vahşetler, korkular vardır.
    İnsanlığın ortak zaafları bunlar.
    Zaaflarda bütün insanlar ve toplumlar eşit.
    Farklılık, bu zaafların üstesinden gelmek için gösterilen çabada.
    Elbette her memlekette, kendi toplumunun, kendi ırkının, kendi ülkesinin diğerlerinden daha üstün olduğuna inanan insanlar var, eğer “kimsenin diğerinden daha doğuştan üstün olmadığına” inanan insanların sayısı bu ırkçıların sayısından fazlaysa, o topluma “gelişmiş” diyorlar zaten.
    Bizde durum ne sizce?
    Türklerin diğerlerinden daha üstün olduğuna inananlar mı yoksa bu saçmalığa boşverenler mi daha fazla?
    Bunun cevabı bizim gelişmişliğimizin düzeyini de gösterir bence.
    Ben Türklüğe, Rusluğa, İngilizliğe falan inanmam.
    Bir doktorun, bir kimyagerin, bir mühendisin, bir yazarın, bir hematologun, bir duvar ustasının Türk olması mı önemli yoksa işini iyi yapması mı?
    Ben, “işini iyi yapması ırkından önemlidir” diyenlerdenim.
    Genellikle işini iyi yapamayanların, böyle ortak etiketlerin arkasına saklandığı konusunda kuvvetli bir inancım bulunuyor.
    Hitler’in ruhuna helva dağıtacak düzeyde bir “zihinsel yapıya” sahip olan Türk Eğitim-Sen’in üyesi olan öğretmenlerin kötü öğretmenler olması beni şaşırtmaz mesela.
    Büyük bir ihtimalle işlerindeki yetersizliği Türklüğün, Hitler hayranlığının arkasına saklıyorlar.
    Aralarından bir iki istisna çıkar mı, kuşkuluyum.
    Türkler kimseden üstün değil.
    Ama Türk sözcüğünü böyle ilkellikle, milliyetçilikle, faşistlikle özdeşleştirecek kadar başkalarından aşağı da değiliz.
    Siz, isimlerinin başına Türk adını eklemek zorunda kalanlara boşverin, eğer Türklükle övünecekseniz, asıl isimlerinin başına Türk sözcüğünü koyma zorunda olmayanların yaptıklarıyla övüneceksiniz.

Bildiği kadarıyla adalet eden, bilmediği kadarıyla zulmeder...!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek
    Türklüğün üstünlüğü karşısında aşağılık psikolojisine girmiş zavallı bir o.çocuğudur ahmet altan =)

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    miRkuT
    miRkuT's avatar
    Erkek
    xz çok zehir zembelek yazmışsın, şahsen ben katılıyorum yazdıklarına:) Çünkü ırkı, rengi, dili vs. ne olursa olsun kime haksızlık, faşistlik yapılırsa  tümüne karşıyım bir vicdan sahibi olarak...

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Blackjack
    Blackjack's avatar
    Erkek
    Siyasal islamın kürt-kürtcü siyasal açılımlarını gercekleştirmek üzere göz yumdugu liberal-domakrat kesimin içinde altan ailesi bir mihenk tasıdır.Bulundukları kesim de hukumet tarafından yükseltilerek bulundukları kesimi hegomonya altına alıp özgürlükçü-demokrat-liberal kavram paravanları arkasında ileriye dönük siyasal konjektürlerin kendi cıkarları ve onları yukseltenlerin çıkarı için zemin hazırlayanların en önünde saf tutanlarıdır bayrak tasıyanlarıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fastottoman
    fastottoman's avatar
    Erkek

türk olmayı asım yıldırım çok güzel anlatmış.

http://www.asimyildirim.com.tr/site/content/view/199/1/

kanala takılmayın arkadaşlar :) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    miRkuT
    miRkuT's avatar
    Erkek

fastottoma söylediğin videoyu izledim. 

Şunu söylemek isterimki,   neticede hepimiz insan olarak yaratıldık. İnançlı biri olarak ne için yaratıldığım ve nerden gelip nereye gideceğim bilgisine hazi olduğumu düşünüyorum. ha inanmayan yada bana katılmayanada birşey diyemem. Yanlız Ahmet Altan'ın yazısında anlatmak istediğinin şu oluduğunu anladım ben: " Kimse boşu boşuna zorlamasın kendini, hiç bir ırkın hiçbir ırktan, hiçbir dilin, rengin, toprağın vesairenin hiçbirinden üstün olmadığını. Doğruluğun, dürüstlüğün, üstünlüğün vs. nin sadece kişinin yaptığı doğru şeylerden olabileceğini anlatmak istemiş. Neticede örnek olarak başına Türk kelimesini alan bir sendikanın milyonlarca yahudiyi (ki benim gözümde insanı) katleden bir zihniyetin önderinin ruhuna helva dağıtmasını ve onu desteklemesini tasvip etmemiş" 

Bende şunu diyorumki kim olursa olsun, eğer biz gerçek hakperver, adalet perver insanlarsak yapılan bütün haksızlıklara tepki göstermeli, en azından kalben kötüleyip tasvip etmemeliyiz. Çünkü bir çok uyanık sırf kendi menfaatleri için bu tür şeylerin arkasına sığınıp kendi emellerine ulaştı...

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    bilemem83
    bilemem83's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    aynı şey atatürk içinde geçerli ahmet altan yine önemli bir noktayı işaret ediyor türklğün ismini kirletenlere dikkat

Sizler, Bizlerden Mekanik Sinyaller beklerken , Bizler de Sizlerden Beyin Sinyalleri bekliyoruz!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

bu itin düşüncelerini seven(!) yada kısmende olsa paylaşan varsa memleketi terketmelidir. Madem Türklere katlanamıyorsun bu kadar da düşmansın ne işin var Türkiye'de ama tabi ite de it gibi havlamamak lazım , eleştiri falan diyemiyorum , eleştiri insanlar arasında olur ...

not : bu yazıdaki ifadelere baktıkça asabım bozuluyor. durup dururken, konuşacak başka hiç birşey de kalmamış gibi ,  neden büyük bir çoğunluğu Türk ve Türkiye vatandaşı olan site sakinlerine bu şekilde  hakaret etme gereği duyuldu anlamak mümkün değil , admin uyuma bişeyler yap !

herşeyin bir şeyi vardır
Toplam Hit: 1350 Toplam Mesaj: 8