folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Türkiye"Den Yeni Bir Linux Dağıtımı

Türkiye"Den Yeni Bir Linux Dağıtımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    goldfinger
    goldfinger's avatar
    Erkek

Yigit bunu yazdı:
    -----------------------------
    eğer buda bnm wireless ı tanımazsa linüx ün düşmanı windowsun destekcisi olacam :p

hacım hangi linux u kullanıyonda wirelles i tanıtamadın belki sorunu çözmeyi bilen biri vardır

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

virtualbox a kuruyorum bakmak için ama hala kurulmadı mına kiii :W

1 saate yakın oldu :W

edit: sonunda ağzındaki baklayı çıkardı ve kurulum başarısız dedi, bir daha da bakmam mına kiii =))

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kabuCe
    kabuCe's avatar
    Erkek

RhiFaT bunu yazdı:

işte linux coderlerinin yaptığı en büyük hatalardan birisi.

bence sırf ego tatmini olsun işletim sistemimiz olsun ayağına yeni sürüm çıkarıtıyorlar.

halbuki tüm linux coderları belirli bir sürüm üzerine geliştirme yapsalar ortaya süper bi işletim sistemi çıkar.

sonrada noluyor piyasada zilyon tane linux sürümü oluyor onu ara bunu ara şu sorun versin bu sorun versin.

linux geliştiricileri böyle 2 günde bir yeni işletim sistemi çıkardık diye devam ederlerse windows alır yürür gider.

Coderlar zaten genelde birlikte aynı proje için çalışırlar. Linux çekirdeğinden türemiş, sırf ego olsun diye yazılmıs bir türev olduğunu düşünmüyorum. Tüm camia kendini bu çekirdeğe adamıştır. Aynı şekilde GNU projesi de tüm GNU/Linux'culer tarafından sahip çıkılan bir projedir.

Dağıtımı kısmına gelirsek, bu işte genelde coder'lık fazla  bir şey yoktur. Hele böyle küçük projelerde yazılan kod neredeyse hiç yoktur. Sadece belli programları bir araya getirip, bir CD'ye koymak vardır. Zilyon tane linux DAĞITIMI olmasının sebebi de budur. Milyon tane program zilyon kombinasyonda bir araya getirilebilir.

Ayrıca windows alsın yürüsün gitsin. Windows ve Linux rakip değildir, çünkü Linux bir şirketin malı değildir ki başka bir şirketle rekabet ihtiyacı duysun. Linux, kullanıcılarının talepleri doğrultusunda geliştirilir, rekabet fln söz konusu değildir. Insanlar ne isterse o eklenir, halkın malıdır. Kar amacı güdmediği için piyasada bir numara olacam gibi bir endişe yoktur. Windowsun alıp yürüyüp gitmesi Linux'u bağlamaz.

...Orada Olmayan Adam...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sharp
    Sharp's avatar
    Erkek

goldfinger bunu yazdı:

Yigit bunu yazdı:
    eğer buda bnm wireless ı tanımazsa linüx ün düşmanı windowsun destekcisi olacam :p

hacım hangi linux u kullanıyonda wirelles i tanıtamadın belki sorunu çözmeyi bilen biri vardır

hocam ;

mandriva 

ubuntu

pardus

bunların hepsinde aynı sorunum var wireless olmuyo

ubuntu-tr konusunu açtım yardım edemediler 

tbt teb yardım etmeye çalıştılar olmadı  :)

www.yesilgrow.com - Growshop
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

Yigit bunu yazdı:

ubuntu denedn mi ? ubuntudan sonra gördüğüm en iyi donanım tanıyan sistem linux mint (idi 2 sene önce)  şimdi ne bilmiyorum ama bi ubuntu yada linux mint i denersen olabilir.

Gelelim magma linux ile ilgili duruma;

Bir kere pardus tan başka ne yaparsalar yapsınlar tutmaz.Pardusu kullanmaya başlamamın tek sebebi Tübitaktır.Desteklemektir.Pardusa alıştım şimdi 8 aydır %100 pardustayım.Pardus dışında çıkacak Türk işletim sistemi (linux dağıtımı demiyorum ne olursa olsun Türk işletim sistemi) çok sağlam, on numara, her türlü donanımı tanıya bilen,kararlı sürümü ile çökme yaşanmayan, zorluk çıkartmayan, çift click mantığını kolayca benimsemiş bir işletim sistemi olmalıdır.

Pardus bile bunları yakalayamamışken magma, truva vs.. gibilerinin yakalaması zordur.Şimdi diyeceksinizki kardeşim sen ne biliyorsunda kıyaslıyorsun yakalayıp yakalamadığını.Başlayayım;

tamı tamına 14 kişiye pardusu kurdum.Bedava dedim, rahat dedim, tübitak destekli dedim, herşeyi yapabilirsiniz dedim, pardus kitaplarınıda aldırdım sonuç ? en fazla 1 ay dayanan çıktı.Çıktı ki bunların arasında bilgisayar mühendisliğinde okuyacak olan arkadaşlarım vardı.KErnel falan fişman gazladım.Maalesef pardus geliştiricileri bir ubuntu geliştiricileri kadar hızlı değil.Ubntunun 2 sene önce tanıdığı donanımları daha yeni yeni tnaındı (2008.1 sürümü ile).Böylece insanlar zorluk çekiyordu azaltıldı.

Diğer bir sorun ise insanların program kurması.Muhattabı eğer bizim insanımız  ise alışkanlıkları göz önünde bulundurulacak.Bütün belli başlı programlar depoda pisilenmiş halde olmalı, hea olmasada kurulur mu diyeceksiniz ? kurulur.Kurdularda.Fakat daha sonra pardus / program kısmında nerede olduklarını aradılar.Gördüğünüz gibi bi ton nane.İşte linuxun tercih edilmemesinin belkide en basit sebebi ama arkasındaki karmaşıklık.Bunu yapmak kolay değil.

Diyeceksiniz ki sadece pardus mu ? Hayır linux ama pardus eğer iddalı ise biraz daha sağlamlaştırmalı kendini rakiplerine göre 1 adım önde olmalı.Rakipleri kim mi? ubunu, suse, fedora....Daha sunucu sürümü yokken pardusa büyük sorumluluklar yüklendi.Hayal kırıklığı olmasın sonra.

------

yeniden projeye  gelelim;

csdos şeklinde bir proje vardı isteyenlere;

csdos Gerçek Türk İşletim Sistemi

buyrun size işletim sistemi.Fakat ne oldu ? Bu projede maaaalesef bitti.Merak etmeyin magmada fazla dayanamaz.Burdan da düşmanlık algılayanlar olmasın yada magma coderlarının hevesini kaçırmayalım devam etsinler denesinler.Fakat pilavı ısıtıp önümüze koyduklarında yemememizin bir sebebi vardır.Bu yüzden farklı birşeyler yapsınlar.Beyin fırtınası.

Diğer dağıtımlarda ve pardusta olmayan birşeyler çıkartsınlar.bir yöne önem versinler o yönde hepsinden iyi olsunlar. Böylecebütün millet rahat eder velinux kullandığında bu ne ya ? çok berbat demezler.Bizde linuxun tarihini anlatma gereği duymayız

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Durden
    Durden's avatar
    Erkek

Hayırlı olsun. Umarım çabuk pes etmezsiniz.

Kurup deneyenler, ekran görüntülerini paylaşırsanız sevinirim.

Zed's dead, baby. Zed's dead.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

ekran görüntülerine bakarak söylüyorum : bi cacık olmaz.

ama ilerde gelişince bişiler olabilir. ama ne olursa olsun sonuçta linux. 

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

yok be foxly güzel görüntüleri iyi gibi.Sürümlerine falna baktım ofis, ev, geliştirici, sunucu falan diyor.

Tabi benim en karşı çıktığım nokta alıp ubuntuyu falan geliştirip bu benim demek.İşte pardus bunu yapmadı ve kullanıyrum :)

Toplam Hit: 4006 Toplam Mesaj: 20