folder Tahribat.com Forumları
linefolder Network - İnternet
linefolder Türknet - Hız Probleminin Sebebini Bulamıyorum

Türknet - Hız Probleminin Sebebini Bulamıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

başlıktaki gibi bir durum yaşıyorum son 2 aydır filan. genel anlamda sorun olmuyor ama ara ara dönemleri oluyor resmen. özellikle şu son 2 haftadır bayağı rahatsız edici oldu.

internette gezinirken sorun yok. youtube üzerinden 4k video açınca sorunsuz oynatıyor şu an. ama twitch yayını kaynakta oynatmıyor arada anlık takılıyor. netflix yine aynı şekilde normal başlayıp arada görüntü kalitesi düşüyor sayfayı yeniliyorum toparlanıp bi süre sonra yine aynısı oluyor.

---

normalde dns kullanmıyorum. arada internet gidiyor modem üzerinde kırmızı ışık yanıyor. modem arayüzüne girince (iss dns seçili seçeneklerden) dns alamadığını görüyorum 0.0.0.0 şekline dönüyor. elle 1.1.1.1 dns girince tekrar internet gelmiş oluyor bilgi olarak bunuda ekliyeyim.

---

hız testini kendi sitelerinden ve speedtest üzerinden yapınca 2 farklı sonuç çıkıyor ve arada uçurum var.

türknet testi:

speedtest:

modem değerleri: 

tekrar destek kaydı açtım yazdıklarımı orada tekrar belirttim görselleri filan ekledim ama destek konusunda ne kadar leş oldukları aşikar. sizlere danışmak istedim benden kaynaklı bir sorun mu var acaba yoksa "sorun yaşayana kadar en iyisi türknet" olayı mı geldi başıma :/

geçen marttan beri kullanıyorum aynı hat üzerinden ama dediğim gibi 2 aydır böyle can sıkmaya başladı.

Eğer hayatım bir film olsaydı, ya uyuyakalır ya da yarısında çıkardım.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

şimdi balkona çıkıp kabloya bakayım dedim. direkten gelen kablo ile eve devam eden kablolar şu paylaştığım fotodaki aparatla bağlı.

açık şekilde duruyor tabi. hafif çamur vardı üzerinde sanırım yağmur ve tozdan dolayı temizledim bunu iş görsün diye şimdi poşet geçirip bantladım su teması bitsin diye ama bundan kaynaklı olma ihtimali var mı acaba ? bu aparattan bulup kabloları tekrar kesip birleştirmek fayda sağlar mı aslında hat değerlerinde sorun var mı daha doğrusu.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    end
    end's avatar
    Erkek

Modemdeki log ile turknet test degerleri ortusuyor.

0x0480 takilin madem ﷽﷽﷽
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bence altyapıdan kaynaklı değilde Telekom'un siteye göre bant genişliği sınırlandırmasına maruz kalıyorsun. 

https://eksisozluk.com/bandwidth-throttling--613583

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek

@mkyb

olabilir hocam bulgular onu gösteriyor. openvpn+sigma olayını denedim ve zenmate chrome eklentisini net dahada kötü oldu. 

önerdiğiniz free veya en azından trial veren sağlam vpn hizmetleri var mı müridler bi deneme yapayım ona göre vpn alıp almamaya karar vereyim. gerçi bildiğim kadarıyla iyi bir vpn hizmeti aylık 10 dolar filan ortalama. internet firmasına para verip aldığımız hizmeti kullanabilmek için yine aynı miktarda para verip başka hizmet satın almamız gerekiyor işe bak amk.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Türknet ip havuzu kullandığından bu bant genişliği muhabbetinden daha çok etkileniyorsun.

Şunu bir dene bakalım durum ne olacak : https://chrome.google.com/webstore/detail/betternet-unlimited-free/gjknjjomckknofjidppipffbpoekiipm

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roronoa
    Kreyzi
    Kreyzi's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Türknet ip havuzu kullandığından bu bant genişliği muhabbetinden daha çok etkileniyorsun.

Şunu bir dene bakalım durum ne olacak : https://chrome.google.com/webstore/detail/betternet-unlimited-free/gjknjjomckknofjidppipffbpoekiipm

85. modem resetinden sonra şu an biraz nefes aldı gibi 1.1.1.1 dns ile speedtest 22mbps değeri verdi ama yine twitch ve ok.ru videolar donuyordu.

eklentiyi kurdum almanya ile bağlandım speedtest 30-32mbps değer veriyor ve videolar akıyor eyv hocam çok saolasın bilmem bu kaçıncı yardımın oldu. birgün herhangi bi yerde denk gelirsek yemek sözüm burada dursun. 

android desteği varmış üstüne kaymağı oldu resmen. free mi yoksa ilk kurulum trial filan mı üyelik filan istemedi gerçi.

----

bu arada bugün türknet özelinde problemli sanırım kaptanla konuştuk hız testinde 7mbps alıyor 50lik paketle. tabi yine kendi sitelerinde yapınca değerler tavan yaptı onunda.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

Çözemezler...

35 mbit e kadar paket de 30 un üstünde hız alıyordum ama netflix ip tv izleyemiyordum.

destek kayıtları sonunda portunuzu değiştirelim dediler ve 100 mbit e kadar olan pakete geçtim.

70 80 arası hız almama rağmen sorun yine devam ediyordu.

skerim turknet i dedim.. uydunet 100 mbit paketine geçtim.

akşam hız 25 mbit olmasına rağmen netflix 4k yayın izleyebiliyorum.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Boncukları sök lehim yap, boncuk uzun dönemde sıkıntı yapıyor.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 11214 Toplam Mesaj: 9
türknet hız problemi türknet dns sorunu