Ubuntu Performansı Nasıl?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Lubuntu ya da elementary os dene. İkisininde performansı iyidir.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tugberk
    Tugberk's avatar
    Erkek

Ikisinin de arti ve eksileri var,

1- gcc daha iyi kod uretiyor, visual c++ daha yeni SSA kullanmaya basladi.

2- linux un monolitik ve sisko kerneli sayesinde bir cok is kernelde hallediliyor, basit bir shell ile kullanilabilir bir isletim sistemin var. kernel ise asiri optimize edilmis.

3- linuxta gui isletim sisteminin bir parcasi degil, harici yuklenen bir client-server app.

iki sistemde en cok calisan yani en onemli kod bloklarini assembly ile yaziyor (context switch). Yani isletim sistemi fazla ayak altinda durmuyor, senin programin ne kadar hizli ise aslinda sistem de o kadar hizli.

3. madde linux un server tarafi icin buyuk avantaji, sadece kernel ve shell den ibaret pencere sistemi olmayan minimal bir sistem tam fonksiyonel olarak calisiyor. windows server da bu mumkun degil.

Bence en buyuk fark burdan geliyor, normal kullanici genelde gui ve pencere sistemi ile muhattap oldugundan linux daha yavas hissettiriyor. Cunku linux un pencere sistemi kernelin bir parcasi degil ve client server mantigi ile calisiyor, dolayisiyla latency daha yuksek, responsive hissettirmiyor.

Windows NT de de baslarda boyleydi, ancak daha sonra gdi kernel'e tasindi, win32k.sys windows un gui islerini halleden kernel modulu, direkt grafik driver i ile konusuyor.

TL;DR

Server icin veya yogun is yuku olan makinalar icin linux, ev kullanimi icin windows ya da mac daha avantajli.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

abi ben şunu sevmiyorum,

ubuntu kurdum mp3 dinleyecem, git mp3 kodek indir ses kartını tanıt uğraş uğraş uğraş sonra dinle.. (örnek)

şuan ubuntuya svn kurmaya çalışıyorum. Windowsta olsa 3 dakikalık iş. oraya tıkla buraya tıkla hop kuruldu. Ubuntuda svn kurmayı dene, bağımlılıklar eksik bağımlılığı kurmayı dene hata verdi alternatif bağımlılık bul onu kur yapılandır ki diğer bağımlılık gibi çalışsın vs vs :/

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SkynetX
    SkynetX's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

abi ben şunu sevmiyorum,

ubuntu kurdum mp3 dinleyecem, git mp3 kodek indir ses kartını tanıt uğraş uğraş uğraş sonra dinle.. (örnek)

şuan ubuntuya svn kurmaya çalışıyorum. Windowsta olsa 3 dakikalık iş. oraya tıkla buraya tıkla hop kuruldu. Ubuntuda svn kurmayı dene, bağımlılıklar eksik bağımlılığı kurmayı dene hata verdi alternatif bağımlılık bul onu kur yapılandır ki diğer bağımlılık gibi çalışsın vs vs :/

Demek ki alışkanlık meselesi. Bana da Windows 'ta program kurma işkence gibi geliyor. Git orayı burayı araştır. Freeware, shareware cehennemine dönsün bilgisayar.

Ya da git yine kimin ne amaçla yaptığı bilinmeyen crack leri indir, bilgsayarı zombi ağına çevir. Sani babasının hayrına yapıyorlar o crackleri, günlerini verip. 

Repo belli. Tek komutla sağı solu araştırmadan uygulama kuruyorum. Ve bu uygulamanın güvenli olduğundan da adım gibi eminim.

Slackware kullanmıyorsanız paket bağımlılıkları ile uğraşmanız gerekmiyor. 2010 dan beri Ubuntu, Debian, Arch falan kullandım hiçbirinde bağımlılıklarla uğraşmadım. Tek komutla kurdum.

Sadece repo değil, GitHub projelerinde de 3-4 dakka içinde gerekli kütüphaneleri kurup depoyu indirip çalıştırıyorum.

Şu anda Windows makine üzerinde çalışıyorum. SolidWorksten dolayı. Resmen eziyet amk windows.

Ayrıca diğer Linux yüklü bilgisayarımda svn yi kurmak 3-4 dakkamı almadı. Bağımlılık sorunu falan olmadı. Demek ki sorun Linux da değil. (mint xfce)

----------------------------------------------------

Son olarak hiç bir sistem mükemmel değil. Ben de onlarca madde sayabilirim Windows un rezalet oluşuna. Ama bazı mühendislik uygulamalarından dolayı katlanmak zorundayım.

SkynetX tarafından 08/Ağu/17 13:52 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 2271 Toplam Mesaj: 15
ubuntu