Ubuntuyla Alakalı Sorularım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

Beyler yeni ubuntunun son sürümünü yükledim . bi de windows 7 yüklü cihazda.

şimdi driver yüklemem gerekiyor mu bilgisayara . anakartın ekran kartının vs driverlarını yükleyeyim mi cihaza .

ayrıca açılış ekranında windows 7 ve ubuntu görünüyor ubuntu yukarda olduğu için eğer manuel seçmezsem direkt ubuntu açılıyor cihaz ama ben otomatikte windows 7 nin açılmasını istiyorum . yine bana sorsun girişte hangisi açılsın diye her seferinde ama ben seçmezsem windows 7 açılsın istiyorum .

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

yüklemek istesen nasıl yükleyeceksin :))

şaka bi yana hocam kendi tanır hepsini, extra driver kurman gerekirse de ayarların altında additional drivers (ek sürücüler) diye bi seçeneğin var oraya bak belki ekran kartı için gelişmiş driver falan çıkabilir, kapalı kaynak driver olduğu için sana sormadan kendisi yüklememiştir, ordan istersen kurabilirsin.bişey çıkmazsa da gerek yok demektir. sistemini güncel tuttuğun sürece ve en fazla 3-4 senelik bi makinen olduğunu varsayarak senin elle herhangi bi driver kurmana gerek olmadığını söyleyebilirim.

diğer sorunu da yanıtlamak için hangi grub sürümünü kullandığını bilmem gerekiyor yeni ubuntuda grub da değişti sanırım bayadır ubuntuya bakmadım.
    eski grubsa ayar dosyalarında ( ./boot/grub/menu.lst ) menu.lst diye bi liste var ya da başka bi versiyonda da grub.lst var oradan sırasını değiştirebilirsin.

ya da startup manager diye bi dalga var türkçe kullanıyosan başlangıç yöneticisi gibi bişey olması gerek ordan gerekli ayarlarını yapabilirsin.önce buraya bak olmazsa yukarda yazdığıma bak.

http://kocaer.me
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristux
    baristux's avatar
    Erkek

o6u2

Muhtemelen GRUB2'dir. Eski GRUB çok az artık.

Soruya gelince, bunun için ayrıntılı olarak yapılan anlatımlar var. İnternette biraz araştırma ile bunlara ulaşabilirsin. Sana burada anlatsak da zaten bunlardan farklı bir şey demeyeceğiz. Linux kullanmak da istiyorsan, araştırmacı olman gerekiyor ne yalan söyleyeyim.

Linux dağıtımlarının çoğu için sürücü yüklemene gerek yok. Tercihini Ubuntu'dan yana kullanmışsın, sürücü yüklemene gerek yok. Zaten otomatik olarak tanır sürücüleri. Windows 7 bunu DVD kalıbıyla, Linux dağıtımları 600mb'lık CD kalıbıyla yapar orası işin Ütopyası :D

Uzun lafın kısası, ekran kartın NVDIA veya ATI ise sürücü kurman gerekir, zaten sistemi kurduktan sonra sana soracak "sürücüleri kurayım mı?" diye. Eğer sormuyorsa, performans açısından da problem yoksa (Compiz vs.) tanımıştır normal kullanmaya devam edebilirsin. Sorun da yaşarsan bizler buradayız.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wikwik
    wikwik's avatar
    Erkek

Buraya bir uğra aradığın bütün soruların cevabını bulacaksın. Ya da büyük çoğunluğunu.

http://forum.ubuntu-tr.net/

Bilgi Güçtür.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

yani hocam donanımının destek sitesinden driver indirip de kurma olayı yok windows gibi değil bu.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    olceyy
    olceyy's avatar
    Erkek

mürid kardeşim benden sana tavsiye boşa uğraşıyosun boşuna vakit kaybı yapma kendine ubuntudan vazgeç .bende cok hevesli bi şekilde defalarca ubuntuyu yükeledim hepsinin sonu aynı oldu .forever windowss 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    o6u2
    o6u2's avatar
    Erkek

olceyy bunu yazdı:
    -----------------------------

mürid kardeşim benden sana tavsiye boşa uğraşıyosun boşuna vakit kaybı yapma kendine ubuntudan vazgeç .bende cok hevesli bi şekilde defalarca ubuntuyu yükeledim hepsinin sonu aynı oldu .forever windowss 

-----------------------------

adam ubuntu kurayım mı devam edeyim mi diye soru sormadı, benim görüşüm de aynı şekilde olsa da böyle boş bi yorum atmaya gerek yok.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    opensource2009
    opensource2009's avatar
    Erkek

Kurman gereken sürücü varsa uyarı verir. Muhtemelen kurmuştur hepsini. Sen

Ubuntu Restricted Extras

paketini kur yeterli.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shamanist
    Shamanist's avatar
    Erkek

aynı şekilde ubuntu ve win7'yi sorunsuz kullanıyorum.ilk kullanımda amd desteklenmeyen donanım hatası verdi, ben de ati'nin driverını resmi sitesinden indirip kurdum. şuan her yönden memnunum. grub'u düzenlersen senin sorunun da ortadan kalkacaktır :)

iyi biri değil... TBT
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    raul
    raul's avatar
    Erkek

kardeşlerim ne çok ubuntucu varmış gözlerim yaşardı :) öğrenmem lazım ubuntuyu. programlama filan bilmem ama gelecek için lazım linux bunu şimdiden görebiliyorum . inat ettim linux çu olacağım :) sorularım olursa da sizlere sorarım illaki. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    pars51
    pars51's avatar
    Erkek

HOCAM easybcd diye bir program var ücrtsiz oradan iki işletim sistemini belirtip açılış süresinide belirtiyorsun 1. windows 7 ikinci linüx bölümünden ubuntuyu belirtirsin ben yükleniş süresinide 3 sn yaptım bu şekilde seçersen bilgisayar açılırken seçersen ubuntu seçmezsen windows 7 açılır

Toplam Hit: 1654 Toplam Mesaj: 11