folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Ülkenin Entropisi Mi Yüksek ?

Ülkenin Entropisi Mi Yüksek ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

Bu ülkede bir gariplik var. Sebebini bilmiyorum , bilen arkadaşlar acıklarsa sevinirim.  Bu ülkede hicbirşey olması gerektiği gibi değil.

İnanc mensupları neye inandığını bilmiyor. İdeoloji muhabbetinde savunanlar savunduğu şeyi bilmiyor. Devlette adam calışıyor ama gorevini bilmiyor. Yurttaş hakkını hukukunu bilmiyor. 
    Bildikleri savundukları herşeyin ici boş ve yanlış. 

Konuyu acalım. Adam müslüman , müslüman ahlakından haberi yok. Birilerinden bişey duymuş anlatıyor , yeri geliyor tekme tokat dalıp linc ediyor. Ama kutsal kitabını bi kere okumamış. 
    Oburu Tasavvuf işi kastırıyor. Hadi derinleşiyorsun senin haberin olsun bişeylerden yok... Bu daha da cahil. 
    Osmanlıcı takılıyor bi tanesi , adam tarihi okumamış tarihten haberi yok.... 

Diğeri Türkcüyüz , Arapların amk diyor.... Sonra kalkıyor Soydaş diye beyni Cihad ile yıkanmış asimile türklere yardım etmeye. 5-6 sene eveldi. Cinde cihadcılar kendilerini havaya ucuruyodu canlı bomba olup. Bizim müslüman arap düşmanı Türkcülerimiz bu kamillere yardım etmeye calışıyordu. 

PKKlı piclerin kimin y...ğını yediği belli değilde , Solcu Komünist tayfada şuursuz. Ulan sınıf mücadelesi yapacaksınız siz Kürtcülük değil. Koduğum nasyonal sosyalistleri...

Kemalist gecinenlerin halkcı olması gerekiyor. Ben bugüne kadar halkı kücümsemeyen Kemalist gormedim. CHPlilerde kendisini Kemalist , Atatürkcü falan sanıyor.... 

Memura gidiyorum yasa bu diyorum. Ben bilmiyorum biz hep boyle yapıyoruz , cok kurcalama diyor....

Ben anlamıyorum arkadaş. Bu milletin eline gecen herşeyin ici nasıl  bu kadar hızla boşalıyor. Aha bi tanede ornek gorsel atayım aşağıya. 

Benim Türbanlı bacım Anadolumuzda yaşamış "Amazonlar" ile ilgili bir pankart acmış. "Gecmişini Yitiren , Geleceğini Bitirir" Şimdi sen neyi savunuyorsun ablacım ?  

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    BU soruların cevabını bir tek ben verebilirim. " C A H İ L İ Z "

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

Teamul denen bir olgu var literaturumuzde. Kulaktan dolma veya gorerek ogrenilen bilgiler, standartlar haline gelir, yillardan beri suregelen davranislar, dusunceler aliskanlik halini alir, nesilden nesile aktarilir. Manasi budur teamulun.

Teamuller tecrubeyle sekillenir dogrudur, daha guvenilirdir cogu zaman o da dogrudur. Ama yenilige acik degildir. Sorgulanmaya bile acik degillerdir. Dolayisiyla birsey teamuller dogrultusunda ama yanlis yapiliyorsa, degistirmek neredeyse olanaksizdir. 

Iste tam da burada bu inanc sistemi, dusunce tarzimiz, kitle psikolojisi teamul olgusuyla kesisiyor. Yanlis ya da eksik bilgilerle, dogruymus gibi hareket ediliyor, yetmiyor koru korune sahip cikiliyor. Hic sorgulanmadan kabul edilmis hayat tarzlari, kesinlikle hickimse tarafindan sorgulanamaz addediliyor. Ustuste yapilan yanlislarin actigi yaralar gormezden geliniyor, onca yolu katettikten sonra da donup yanlis oldugunu kabul edip, teamullerde degisiklik yapmak hem kisisel hem toplumsal bazda, normal olarak cok zor geliyor.

Neyi niye yaptigini tam manasiyla bilmeyen insanlarin oldugu ortamda ofke olur. Ofke unstable bir ortam olusturur. Ve dunyada hicbir sey unstable olarak kalmaz.

Birlikte yasamayi ogrenemezsek, istatistikler bize dunyanin bunu cok aci bir bicimde de olsa eninde sonunda ogretecegini basbasbagiriyor ama duyabilene...

Eyorlamam bu gadar...

All I need is a possibility.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    italyan
    italyan's avatar
    Erkek

@mizahi cok güzel yazmışsın. Şu aşağıdaki maymun deneyi geldi aklıma.

https://www.youtube.com/watch?v=3ofdL7D4Vbg

İnsanlara okuma , araştırma , sorgulama kabiliyeti kazandıran bilimsel-milli bir eğitim seferberliği ile aşılabilir ancak bu durum diye düşünüyorum. Buradan da memleketin eğitim politikaların , eğitimcilerinin cop olduğu sonucuna ulaşıyoruz...

Gerçek yoktur.Herşey yorumdur. - KKK - Düşünürseniz, acı çekersiniz. Şüphe ederseniz, delirirsiniz. Hissederseniz, yalnız kalırsınız. O yüzden koy goethe
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    Gerçekler ile varsayımlar arasındaki fark, varsayımlar her zaman mantıklı olur, Gerçekler fizik kurallarına ve tabiat koşullarına göre işler. Varsayımlar gerçekte işlemezler ve biz bunun nedenini araştırmadan anlayamayız. Türkiyede varsayım ile değerlendirme yapılır, araştırmaya gerek duyulmaz. Deneyi çizim maymunlar ile değilde gerçek maymunlar ile yapsalardı, Maymunların ıslanıyor olmaları hiç umrunda olmazdı. Onlar Tabii olarak dışarıda yaşayan yaratıklar. Animasyondan bilimsel bir sonuca ulaşmak bence düşündürücü. Kendimizi rahatlıkla aptal yerine koydurabiliyormuşuz. Yöneticilerimizi de kendi aramızdan seçtiğimize göre, eğitim sistemimizin düzelme olasılığı deneme ve yanılma sonuçlarına bağlı kalıyor. Bu hükümet te hep bunu yapmıyormu?

Meşhur Medyatik doktorumuz Canan Karatay'da besin maddelerinin içeriğini araştıryor ve kafasından sonuçlar çıkarıyor. Oysa batı ülkelerinde bir sonuç açıklanabilmesi için, önce senelerce çok sayıda kişi üzerinde deneyler yapılıyor. Biz mantık yürüterek varsayım oluşturarak daha hızlı ama yanlış sonuçlara ulaşıyoruz. Hatta başkalarının yanılgısını yada yanıltıcı yazılarını okuyup bundan mantıklı sonuç çıkarmaya çalışıyoruz.

Çok eski Bilim Teknik dergilerinden bir seri bulup almıştım. Bu günün kanıtlanmış bilgisi ile bakıldığında bazı konular gerçekten çok komik kalıyorlar. Ama oldukça inandırıcı yazılmışlar. Bu dergiyi çıkaran da bir devlet kurumu. O kurum da yanıla yanıla doğru bilgiye ulaşmayı öğrenmiş. Bir sayıda geleceğin hayvan türleri adında bir makale vardı. Bu makalede fantastik hayvan çizimleri vardı. Oysa bugün biliyoruz ki Tabiatta yaban yaşam gittikçe geriliyor ve türler azalıyor ve de yeni yaşam türlerinin oluşması bir kaç yüz yılda olmuyor. Daha sonra bu eski dergileri yaktım.

Öğrenmenin sonu olmaz. Bizim biraz daha fazla öğrenmemiz gerekiyor. Çabuk inanıyoruz, işimize gelene inanıyoruz. Hep başkaları hatalarıımızdan sorumlu oluyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Moustafa
    Moustafa's avatar
    Erkek
    italyan bunu yazdı

Bu ülkede bir gariplik var. Sebebini bilmiyorum , bilen arkadaşlar acıklarsa sevinirim.  Bu ülkede hicbirşey olması gerektiği gibi değil.

İnanc mensupları neye inandığını bilmiyor. İdeoloji muhabbetinde savunanlar savunduğu şeyi bilmiyor. Devlette adam calışıyor ama gorevini bilmiyor. Yurttaş hakkını hukukunu bilmiyor. 
    Bildikleri savundukları herşeyin ici boş ve yanlış. 

Konuyu acalım. Adam müslüman , müslüman ahlakından haberi yok. Birilerinden bişey duymuş anlatıyor , yeri geliyor tekme tokat dalıp linc ediyor. Ama kutsal kitabını bi kere okumamış. 
    Oburu Tasavvuf işi kastırıyor. Hadi derinleşiyorsun senin haberin olsun bişeylerden yok... Bu daha da cahil. 
    Osmanlıcı takılıyor bi tanesi , adam tarihi okumamış tarihten haberi yok.... 

Diğeri Türkcüyüz , Arapların amk diyor.... Sonra kalkıyor Soydaş diye beyni Cihad ile yıkanmış asimile türklere yardım etmeye. 5-6 sene eveldi. Cinde cihadcılar kendilerini havaya ucuruyodu canlı bomba olup. Bizim müslüman arap düşmanı Türkcülerimiz bu kamillere yardım etmeye calışıyordu. 

PKKlı piclerin kimin y...ğını yediği belli değilde , Solcu Komünist tayfada şuursuz. Ulan sınıf mücadelesi yapacaksınız siz Kürtcülük değil. Koduğum nasyonal sosyalistleri...

Kemalist gecinenlerin halkcı olması gerekiyor. Ben bugüne kadar halkı kücümsemeyen Kemalist gormedim. CHPlilerde kendisini Kemalist , Atatürkcü falan sanıyor.... 

Memura gidiyorum yasa bu diyorum. Ben bilmiyorum biz hep boyle yapıyoruz , cok kurcalama diyor....

Ben anlamıyorum arkadaş. Bu milletin eline gecen herşeyin ici nasıl  bu kadar hızla boşalıyor. Aha bi tanede ornek gorsel atayım aşağıya. 

Benim Türbanlı bacım Anadolumuzda yaşamış "Amazonlar" ile ilgili bir pankart acmış. "Gecmişini Yitiren , Geleceğini Bitirir" Şimdi sen neyi savunuyorsun ablacım ?  

Yıllardır çevremdekilere anlatmaya çalıştığım şey tam olarak bu. Tüm kesimler tarafından da nefret edilen adam olup çıkıyorum. Sağcısı sevmez solcusun der, solcusu sevmez sağcısın der, kürdü sevmez türkcüsün der, türkü sevmez kürtçüsün der, koministi sevmez faşistsin der kapitalisti sevmez koministsin der, emperyalistlere hiç girmiyorum. Dinsizle konuşunca dindar yaftası yiyorum, dindarla konuşunca dinsiz :) sanırım beni kimse anlayamadan öleceğim diye düşünüyordum gerçekten şu postu açıp da "benim gibi düşünen en az bir kişi varmış" diye düşündürttüğünüz için çok teşekkür ediyorum.

Yazınızda zaten güzelce belirtmişsiniz sebebini. İnsanlar bir şeyleri savunabilecek seviyeye gelmek için onu iyice öğrenmeyi tercih etmek yerine kolay olana yöneliyorlar. Çevrelerinden ne duydularsa, kulaklarına ilk ne geldiyse, hangisine inanmak kolaylarına geliyorsa hemen onu kabullenip savunmaya geçme eğilimindeler. Okumak, araştırmak zor geliyor. Her kim şey ettiyse okumayı pek sevmiyoruz, taraf olmaya bayılıyoruz.

Neden bilmiyorum ama yabancılarla konuştuğumda yine bu durumla karşılaşsam da onlarda daha az olduğunu görüyorum. Bunun sebebi acaba globalleşecek kültür seviyesine erişmiş olanlarla konuşabiliyor olmam mı, onlarda daha az olması mı onu düşünüyordum. Bu sorunun da cevabını bilen varsa ve aydınlatırsa müteşekkir kalırım.

Mustafa
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

Okumak, düşünmek, anlamak yorucu işler. Okursak Roman, hikaye, masal okuruz. Başka bir şey ararsak da bulamayız. İnternet tam da bilgilenmek isteyen insanların çaresi olmuşken, orası da bilgi kirliliği ile bulandı. Google bile artık aranan bilgiyi bulamıyor. İlk sıralarda taklit konular ve ilgisiz sayfalar çıkıyor. Reklam veremeyen bilgi kaynağı yok olmaya mahkum. Her işin ucu bir şekilde maddiyata uzanıyor. Herkes kendi çıkarı peşinde. Anlamak istediğini anlıyor, anlamak istemediğini yok sayıyor. Kültürel olarak yozlaşmışız. Sorunun ana kaynağı bu olabilir. Ben insanlarla tartışmam, izlerim. Çevremdekiler de benden yaşça büyük olduğundan beni ciddiye almadıklarından şüphem var.

<p></p>

İnsanları izlemek insana çok şey öğretebiliyor. İnsanın kendi yaşadıklarını değerlendirebilmesi biraz zaman alıyor, çünkü araya duygular giriyor. Genelde bilgisi az olanlar daha çok fikir tartışmasına giriyorlar ve kendi doğrularını kanıtlama iddiasında bulunuyorlar. Aslında insanların bilmedikleri yada eksik bildikleri konularda daha ateşli tartışıyor olmaları, onların bir tür öğrenme çabası olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir şeyi anlatmak, aklınızdakini söze dökmek, daha iyi anlamanızı sağlar. Biz türk halkı olarak en çok bilgisiz durumuna düşmekten korktuğumuz için ve de akıllı insanların doğuştan akıllı olduklarına inandığımız için, öğrenmiyoruz, iddialaşıyoruz.

<p></p>

Bir gün, her zamanki gibi Bilim Teknik okurken beni gören bir arkadaşım bana şu soruyu sormuştu "Sen bildiklerini ordan okuyarakmı öğreniyorsun?" Bu soruyu ne anlamda sorduğu uzun süre kafamı meşgul etmişti. Bunu küçümseyen bir ton kullanarak söylemişti. Kültürümüzde ilimi övmek ve saymak var ama öğrenmek bize yabancı kalıyor.

Toplam Hit: 868 Toplam Mesaj: 7
ideoloji inanç yozlaşma entropi