Ürün Çekimi Yapacağım Tavsiyeler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Kendi çapımda uğraştığım e-ticaret için ürünleri daha profesyonel çekmek istiyorum artık. Fotoğrafçılığım telefonla anı yakalamak ilerisine gitmemişti bu zamana kadar. Şu an elimde Canon EOS 500D var ama kullanamıyorum resmen.

Bir kutu yaptım. Kutunun içini öyle idareten A4 kağıtları ile kapattım. Daha düzenli hoş şekilde kaplayacağım daha. LED döşedim ama sadece kutunun üst ortasına boydan boya yaptım. 

Şimdi Soru 1:

Bu kutuda yapmaya çalıştığım resimleri daha hoş çekmeye çalışmak. Işığı led yerine başka bir şeymi yapmak gerek ve ne taraflardan yerleştirmem lazım. Çekim yaptığım ürünler saat, ön cama yansıma olsun istemiyorum.

Geliyor Soru 2:

Makine Canon EOS 500D. Otamatik modda çekim yapmaya çalışıyorum. Yalana gerek yok baya bildiğin beceremedim. İstediğim kalite olmuyor. Bu makinede yukarda anlattığım ortam için ayarlamaları ne yapmam gerek?

Lensler : 18-55 ve 75-300 iki tane var.

Makine direkt olarak bana ait değil. Bir yerden temin ettim ama devamlı bende şu an. Dediğim gibi bilmiyor ve yeni öğreniyorum hatta daha öğrenmedim. Kullananlar neye dikkat etmem gerek vs anlatırsa en azından bilgi sahibi olur bir araştırma yapmam gerekse ona göre yaparım. Bu konuda forumda tecrübeli kişiler var bekliyorum :)

www.kadirozdemir.net @kadirozdemirnet
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek

Normalde forumda arama yapmadan konusunu açmam ama benzeri konu varmış yahu. Yine makine kullanımı hakkında sorum geçerli hala:

Mini Stüdyo Hazırlama:

https://www.youtube.com/watch?v=v-w7BduHNMo&app=desktop

http://www.tahribat.com/forum/urun-cekimi-icin-cadir-isik-tavsiyeler-224484

Bunuda ben buldum. Işığı hazırlama:
    https://www.youtube.com/watch?v=d2tXLnXUSlw

kadirozdemir tarafından 16/Oca/17 19:52 tarihinde düzenlenmiştir

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Dijital olduktan sonra ( filim yakmayacağın için ) otomatik modda çekim yapma ..

Manuel çekim yap.. her çektiğini incele.. hatanı bul düzelt..

odak hatası mı yapıyorsun? Net alan derinliği mi? Objektif seçimin mi yanlış?

Işık hatası mı yapıyorsun?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Grafiker
    SaviorAngel
    SaviorAngel's avatar
    Erkek

hocam gel benim youtube kanalıma sponsor ol :) 

No way out
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

hocam ben de youtube isine girmek uzereyim. canon eos 80d makine aldm.

kendim softboxlar yapmayi planlıyorum. 

Fotoğrafta da videoda da en önemli etken ışık. ışık düzgün ve yeterli degilse hiçbir çekim iyi olmaz.

eger ışığın iyi ve saglamsa yine görüntüler karanlık geliyorsa makinende M modunda F ayarini degistirmeye calis. elindeki lensler en düşük 3,5 f degeri sanırım. onunla bi dene yine yetmezse ISO yu yavas yavas yukselt.

goo.gl/qBNZmW
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Opsiyonel_Bilgiler
    Opsiyonel_Bilgiler's avatar
    Erkek

youtube da onlarca bu konu ile ilgili video var ve çeşit çeşit yöntemler kullanmışlar. mutlaka incele (DIY . mesela bazısının yaptığında iki yönlü gölgeye falan müsade ediliyor. bazısı da 0 gölgeli yapıyor. genellikle tüp florasanlar kullanmışlar.

https://www.youtube.com/results?search_query=diy+photo+light+box 

imza mı gelmiş?
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kadirozdemir
    kadirozdemir's avatar
    Erkek
    ltcelik bunu yazdı

Dijital olduktan sonra ( filim yakmayacağın için ) otomatik modda çekim yapma ..

Manuel çekim yap.. her çektiğini incele.. hatanı bul düzelt..

odak hatası mı yapıyorsun? Net alan derinliği mi? Objektif seçimin mi yanlış?

Işık hatası mı yapıyorsun?

Dediğin gibi manuel çekimde çözmem lazım makineyi hocam tamamdır. Aslında neyde hata aldığımıda bilmiyorum. Görüntü hoşuma gitmiyor :) Bende fikirleri alıp tekrar denemeler yapıp gerekirse görselleri buraya atarak şunu bunu yap önerisi alim sonra dedim. Teşekkürler hocam.

SaviorAngel bunu yazdı

hocam gel benim youtube kanalıma sponsor ol :) 

Yardım etmik isterim tabi de hocam sponsorluk yapacak kadar yardımım olur mu bilemem :)

LynXMaSTeR bunu yazdı

hocam ben de youtube isine girmek uzereyim. canon eos 80d makine aldm.

kendim softboxlar yapmayi planlıyorum. 

Fotoğrafta da videoda da en önemli etken ışık. ışık düzgün ve yeterli degilse hiçbir çekim iyi olmaz.

eger ışığın iyi ve saglamsa yine görüntüler karanlık geliyorsa makinende M modunda F ayarini degistirmeye calis. elindeki lensler en düşük 3,5 f degeri sanırım. onunla bi dene yine yetmezse ISO yu yavas yavas yukselt.

Işık konusunda çok büyük hatam varmış aynen hocam. Düzenleyeceğim bakalım. Haftasonu şu yukarda yayınladığım kutu ve ışıkları yapmayı düşünüyorum zaman olursa. Yaparsam buraya yazarım.

Opsiyonel_Bilgiler bunu yazdı

youtube da onlarca bu konu ile ilgili video var ve çeşit çeşit yöntemler kullanmışlar. mutlaka incele (DIY . mesela bazısının yaptığında iki yönlü gölgeye falan müsade ediliyor. bazısı da 0 gölgeli yapıyor. genellikle tüp florasanlar kullanmışlar.

https://www.youtube.com/results?search_query=diy+photo+light+box 

Aynen hocam ya. Youtube da baya varmış. Ne diye arama yapmam gerektiğini bilmiyormuşum sanırım. Haftasonu mutlakaya yapacağım inşallah birşeyler.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek

örnek videolar gönderebilirsen (ham şekilde) ona göre yardımcı olabilirim.

goo.gl/qBNZmW
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

bir iki çekim yap ışık planını da yaz ( nereye ne ışık koydun )gönder... Tenik bilgin az ise hatanı da çözemezsin..

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Foto atsanda uzerinde konussak daha dogru olur. 

delimiyim ben?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek

temelde ışık kurallarını uygulamak ürün çekiminde sıkıntılı olur key light , soft light , back light ürün çekimi için bu kuralı uygulamak çok iyi ışıklar var ve iyi bir ışık bilgisi gerektirir.

o yüzden ışıkları doğrudan ürünün üzerine vurma. ışığı yumuşatmak için difüzyon filtre bile pek işe yaramayacaktır ışığı beyaz bir yüzeyden yansıtmayı denemelisin ve otomatik mod ta istediğin

sonucu kesinlikle alamazsın makine pozlamayı her zaman tam eşit olacak şekilde ayarlar ne - ne + beyaz fon kullandığını düşünürsek bu pozlamayı + ya çekecektir makine otomatik olarak

pozlamayı 0 ra çekmek için daha - pozlayacaktır buda ürün üzerine gelen ışığı azaltacaktır. yani ya makinenin üzerindeki poz telafisiyle oynayarak bunu yapmalısın yada M modda her ayarı

kendin yapmalısın :) 

bu videoyu da bir izle derim :)

https://www.youtube.com/watch?v=5k5vmAGP7vY

PsychoDawn tarafından 18/Oca/17 11:37 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 1474 Toplam Mesaj: 11
ürün fotoğraf çekme canon eos 500d