folder Tahribat.com Forumları
linefolder Microsoft Windows Ailesi İşletim Sistemleri
linefolder USB Belleğin Boot Olmama Durumu İçin Yardım

USB Belleğin Boot Olmama Durumu İçin Yardım

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Merhaba arkadaşlar gene garip bir durumla karşı karşıyayım. Daha önceki konularımda bilgisayar sınıfı kurduğumu belirtmiştim. Sağolsun hayırseverler aracılığıya parçaları temin ettik, altyapıyı kurdum, bilgisayarlarımızda gelince yerleştirdim. 

Bundan 1 ay önce halkbanktan gelen kasanın birisine kurulum yaptım deneme için. İçerisinde sistem olmadığı için biostan boot ettim win 10 ile 103000mb olarak böldüm o kendisi 500mb kendisine alan ayırdı.(bölümleme miktarını belirtme nedenim elimde acronis ile alınmış belirttiğim boyutlarda imaj var). Daha sonra ise acronis ile yedek alınmış belleği takıp yedeği o kasaya kurdum. buraya kadar hiç bir sorun yok.

Bugün kasalara windows kurulumlarını yapmak istedim ama bilgisayar benim daha önce image yüklediğim belleği görüyor ama içerisindeki boot dosyasını okumuyor(sol üst köşede imleç yanıp sönüyor ilerlemiyor). Daha detaylı anlatayım. Gene kurulum için win 10 lu belleği taktım kurulum ekranı geldi alan ayarlamasını, bölümlemesini yaptım bu belleği çıkartıp içerisinde acronis ile alınmış imaj-yedek olan belleği taktım boot etmedi. bios a baktım ama biosta o belleği görüyor. boot önceliğim aynı yani win 10 lu belleği boot ettiği şekilde. ki ben daha önce kurulum yaptığım kasaya kurulum yapmakta kullandığım belleği taktım onu da boot etmedi o_o

aşağıya bios ve kasa bilgilerini içeren görsel bırakıyorum.Önerilerinizi bekliyorum. Çarşamba okula gideceğim o zaman denerim hepsini.

Bu arada usb den boot edip çalışan bir uygulama aracılığıyla hdd ki sistemi usbye alan bir program öneriniz var ise onu da denerim.

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

konu güncel, var mıdır bir önerisi olan?

İnsanları ( küçük-büyük, yaşlı-genç, tanıdık-tanımadık, eşdost-sevgili vs vs ) sevin, saygınızı gösterin ama kesinlikle insanlara acımayın. Çünkü acıdığınız anda acınacak duruma düşüyorsunuz
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    31 yaşında emekli
    ajan1111
    ajan1111's avatar
    Erkek

arkadaşım benzer sıkıntı bendede var. bende usbden hiç boot etmiyor. ben eski usül takıyorum cdyi öyle format atıyorum. tamam usb kadar hızlı olmuyor, usb ile 10-15 dakikada işlem tamamlanıyordu cd ile ortalama 1 saat (;

Kayalardan kayarım yoktur benim ayarım (;
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek

Hocam, harddiskten format atabilirsin. nette anlatımı mevcut. Bizim evde ufaklıkların eski kasa bilgisayarları var ona öyle win7 kurdum.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek
    ontedi bunu yazdı

Hocam, harddiskten format atabilirsin. nette anlatımı mevcut. Bizim evde ufaklıkların eski kasa bilgisayarları var ona öyle win7 kurdum.

hocam 20 bilgisayarın hepsine tek tek kurulum yapmak istemiyorum ya da harddisklerini söküp içerisine imaj kopyalayıp tekrardan yüklemek istemiyorum. ondan flash bellek ile var olan imaj kurulumu yapmak en hızlısı olacak benim için.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    eyuperol
    eyuperol's avatar
    Erkek

Hocalarım buradan çözüm çıkmadı bende baya araştırdım sorunu çözdüm paylaşmak istedim belki birisinin işine yarar diye.

aslında yapılması gereken tek şey bios ta iken default yapıp kaydedip yeniden bios a girip boot ayarlarını yapılandırmak imiş.

ben normal olarak bios a girip biosta flash belleği felan görüp boot kısmında usb yi seçip kaydettiğim için hiç ayarları sıfırlamak ya da bios pilini çıkartmak aklıma gitmedi. daha doğrusu daha önce bir notebookta boot etmek için gene baya bir uğraştım sonunda security kısmında birşeyleri kapatıp boot etmiştim bunu da öyle sandım ama öyle değilmiş yabancı bir sayfada ayarları sıfırla kaydet tekrar bios a gir boot u ayarla yazısını okudum uyguladım sorun çözüldü.

Toplam Hit: 868 Toplam Mesaj: 6
boot ön yükleme sorunu boot sorunu