folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilgisayar Güvenliği - Backdoorlar
linefolder Usb Diskleri Virüslere Karşı Korumalı Hale Getirmek..

Usb Diskleri Virüslere Karşı Korumalı Hale Getirmek..

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geronymo51
    Geronymo51's avatar
    Erkek

Arkadaşlar bilmediğiniz bi bilgisayara kendi flash disc imizi takınca ne var yok ne yok disc e üşüşüyor çok sinir bozucu bi mesele. 3-5 Gb lık flas disc ler için mesele değil ama büyük disc ler için gerçekten can sıkıcı bi durum (en azından benim canımı sıkıyor.)Piyasada bulunan USB Disk Security gibi yazılımlar belli bir noktaya kadar koruma sağlıyor.

Hatta bu programın Brontok virüsü karşısında hiç bir işe yaramıyor. Kaldıki bu programi veya benzerlerini, usb diskinizi taktığınız her bilgisayara yüklemeniz pek olanaklı ve pratik deği.

Öncelikle belirtmeliyim ki FAT veya FAT32 dosya sistemi  üzerine yapılan çözümler  hic bir zaman güvenli değildir. Bu yöntemlerden biri örnegin  diskin root'u üzerinde autorun.inf dosyası oluşturup bu dosyayı sistem, gizli ve sadece okunabilir yapmak. Malesef bu yöntem kolaylıkla virüs tarafından etkisiz hale getirilebilir.

NTFS dosya sistemi ile USB diski virüslere karşı korumak:

Bu işleme başlamadan önce USB diskinizde bulunan tüm dataları bir yere yedekleyin. Format işlemi diskinizdeki tüm  dosyaları silecektir.

1. Diskinizi NTFS olarak formatlayın.

2. Formatlama işlemi bitince USB diskinize Guvenli adiyla bir klasör açın. Yada gönlünüz ne isterse o adı verin (temiz, cillop vs :))

3. Bilgisayarım ikonunu iki kere tıklayın ve USB diskinizin özelliklerine girin.

4. Güvenlik sekmesini tıklayın. Güvenlik sekmesini göremiyorsanız basit dosya paylaşım özelliği açık demektir. Bunu kapatın.

UsbRoot%20İzinleri

5. USB diskinizin kök izinlerini yukarıda gördüğünüz gibi ayarlayın. Tamamı tıklayın.

6. Daha önceden oluşturduğunuz Guvenli klasörünü sağ tuşla tıklayın  ve  özelliklerine girin. Güvenlik sekmesini tıklayın.

Güvenli%20Klasörünün%20özlellikleri

7. Guvenli klasörünün ayarlarını yukarıdaki gibi ayarlayın. Tamam'ı tıklayın.

Bu şekilde USB diskin root alanına herhangi bir yazma erişiminin önüne geçebilirsiniz.
    Dosyalarınızı artık Guvenli klasörünün altına kopyalayabilirsiniz. 
    Dilerseniz Guvenli klasor sayısını arttırabilirsiniz yada Guvenli klasoru ana klasor olarak kabul edip dosyalarınızı ve klasörlerinizi  Guvenli klasoru altında oluşturabilirsiniz.

Kısmen alıntıdır belki bazı arkadaşların işine yarar. Arama yaptım rastlamadım böyle bi konuya. Varsa gerekeni adminler yapar zaten.

Vatanım ha ekmeğini yemişim ha uğrunda bir kurşun...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Salu3
    Salu3's avatar
    Erkek
    Bana mantıklı geldi gibi :D

Tren odun seçmez hacı abi...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

zahmet olmazsa usb diski nasıl ntfs le formatlayacağımızı da söylesen ?

birkaç araç var piyasada dolasan ama hangisini denediysem disk formatladığım pc dısındaki bir pc ye takıldığında bozuk olarak görünüyor ? 

edit: ntfsle formatladıktan sonra güvenli klasoru falan filan ne uğrasıyosunki autorun.inf diye bos bi dosya at icine kimse erisemesin bütün yetkilerini al dosyanın virusler diske autorun.inf atamaz ve otomatik bişey calısmaz senin dosyanda bos olduğu ıcın acınca dırek calısır.

think simple ... 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geronymo51
    Geronymo51's avatar
    Erkek

coldfusion bunu yazdı:
    -----------------------------

zahmet olmazsa usb diski nasıl ntfs le formatlayacağımızı da söylesen ?

birkaç araç var piyasada dolasan ama hangisini denediysem disk formatladığım pc dısındaki bir pc ye takıldığında bozuk olarak görünüyor ? 

edit: ntfsle formatladıktan sonra güvenli klasoru falan filan ne uğrasıyosunki autorun.inf diye bos bi dosya at icine kimse erisemesin bütün yetkilerini al dosyanın virusler diske autorun.inf atamaz ve otomatik bişey calısmaz senin dosyanda bos olduğu ıcın acınca dırek calısır.

think simple ... 

Ne zahmeti kardeş ayıpsın söyleriz tabi. Bilgisayarıma sağ tık + YÖNET. Açılan pencerede AYGIT YÖNETİCİSİ'ne tıklayın. Sağ taraftan DİSK SÜRÜCÜLERİ'ne çift tıklayın. Daha sonra flash diskinizi seçip, sağ tıklatın ve özellikler deyin. Açılan pencerede İLKELER bölümüne gelin ve ikinci seçenek olan PERFORMANS İÇİN EN İYİ DURUMA GETİR seçeneğini seçin ve TAMAM diyin.

Sonrası malum. Flash disc üzerine sağ tık biçimlendir. Açılan pencereden dosya sistemini NTFS olarak seçeriz. Söylemeye gerek yok herhalde önemli bilgileri alıyoruz çünkü diski formatlıyoruz. NTFS yaptığımız Flash diski donanımı güvenli kaldır diyerek kaldırmalıyız zarar görme oranı FAT32 ye göre daha yüksek. Senin söylediğin yetkileri alınmış bir autorun.inf dosyasıda kullanılabilir tabiki ben başka bir yöntem, başka bir seçenek insanların aklında olsun die anlattım. Belki birisinin işine yarar.

NOT: Benim anlattığım olay flash diskler için geçerli olmayabilir. yani Flash diskin özelliklerine girdiğimizde güvenlik sekmesi çıkmayabilir tam emin değilim denemedim. Zaten flash disc için çokda önemli değil bana göre Ben asıl sıkıntıyı  yüksek kapasiteli usb disk lerden çekiyorum. 160 gb lık diskim var bıktım virüs kaptırıp formatlamaktan.

EDİT: Arkadaşlar denedim flash diski ntfs olarak formatlayınca güvenlik sekmesi geliyor.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yawuz
    yawuz's avatar
    Erkek
    şu güvenle kaldır dalgasının işlevi bilgisayar ve bellek arasındaki veri alışverişini kesmesinden dolayımı mühim yoksa başka bi işlevi warmı birde kota koysak gene virüs girermi ?

tahribat.com a can feda
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Geronymo51
    Geronymo51's avatar
    Erkek

yawuz bunu yazdı:
    şu güvenle kaldır dalgasının işlevi bilgisayar ve bellek arasındaki veri alışverişini kesmesinden dolayımı mühim yoksa başka bi işlevi warmı birde kota koysak gene virüs girermi ?

Valla kardeşim güvenli kaldır yapın derler ama defalarca direk çekip çıkartmışlığım vardır bi kere bile bozulan disk görmedim ben:) Cihazı riske atmayalım 2 tık yapalım nolcak sanki. Diske kota koysanda virüs girmesini önleyebilirsin ama kendin bişey yazacağın zaman tekrar düzenleme yapmak lazım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kasky
    kasky's avatar
    Erkek
    hacım bide şu READYBOOST diye bi olay var gercektende performansı artırıyormu ben denedim bi fark göremidim.

bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını lakin öğrenciydik yedik karanfil parasını...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lostok
    Lostok's avatar
    Erkek

geronymo51 dediklerini yaptım ve değişik bi durumla karşı kalrıyayım durum şu :

flaşıma sağ tıklayıp özellikler diyorum

kullnılan alan=12.2mb

boş alan=1.87Gb

kapasite=1.88Gb gösteriyor ama flaşın içinde sadece güvenli klasörü var

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mostwanted
    mostwanted's avatar
    Erkek
    deneyelim bakalım
Toplam Hit: 4716 Toplam Mesaj: 9