folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Uygulama Yazma Mantığı Hk.

Uygulama Yazma Mantığı Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

maalesef türkiyede pek öğretilmeyen ve bir çok "yazılımcının" es geçtiği bir konuya parmak basmışsın..

her işlemi farklı katmanlarda yapman gerekiyor max performans (genelde) ve min. kodlama ile ayrıca ilerde projenin başkaları tarafından düzenlenebileceğini ya da fonksiyonları tekrar kullanabileceğini düşünerek n-tier mimarisi kullanılmalı. bu kavramı bir araştır.

çeşitli patternler mevcut bu konuda, mvc, mvp gibi..

mesela mvp de http://www.cihataltuntas.com/model-view-presenter-mvp-pattern/ 

buna bir göz atabilirsin, bir representer oluşturuyorsun..

benim bazı projelerimde 3 katman var

1- DAL (data access layer)

2- BLL (business logic layer)

3- UI (user interface)

her katmanın işleyişi ve görevi farklıdır. DAL sadece direk veri kaynağı işlemi yaparken BLL ve UI katmanlarının direk verikaynağına erişim hakkı yok. business ise iki katman arasında bir köprü görevi görüyor. UI de bildiğimiz gui..

ama maalesef günümüz yazılımcıları (profesyoneller hariç) ui arkası kod yazıyor, yığınla o tarz proje gördüm, bazen projeyi inceleyip anlamak yerine yeniden yazmanın kısa olduğu durumlar oluyor :) yurtdışında genelde bu tarz patternler kullanıyor bu sayede tamamen dinamiklik sağlanıyor.. tabi çalışma sistemi için de scrum kullanılıyor v.s. 

ama kendini belirli bir seviyeye getirdiysen patternlere bakabilirsin. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

@sLeymN hocam evet ORM ler bir çok anlamda ürünü görselleştirip refactoringi kolaylaştırıyor. Lakin atıyorum bir win. servis düşün ki hergün sabah 09.00 da çalışıyor ve db den çektiği veri kümesi içinde belli bir fielddaki değerin 100 den küçük veyahut büyük olması durumlarına göre mail atıyor. Yani oldukça basit küçük  bir uygulama için ORM işine gimrke entity framework ile hibernate ile çalışmak ne denli doğru? Eğer doğru bir yaklaşım değil ise (ki çevremde gördüğüm proje belli bir büyüklükte değilse ORM ye hiç bulaşmamak gerekiyor yanlış da olabilir) proje büyüklüğünü hangi özellikler ilşe belirleyebiliriz?

@rakkoc yok hocam liste içinde sort etmek istemiyorum :) genel bir takım pratik bilgiler hk müridlerin görüşlerini almaya çalışıyorum.

@furkan5816 var furkan bakınız http://serdalkepil.wordpress.com/2012/02/14/net-orm-araclari-orm-tool/

@trampfd hocam işte bak cümlen benim takıldığım noktada kalmış tüm işlemleri db de yapalım evet güzel. db den gereksiz 1 byte bile çekmedik evet. "Datayla aynı tipte custom bir class yazıp verinin son halini buna gömüp artık bu saatten sonra bu veri üzerinde başka işlem yapmayıp, sadece UI da kullanıcıya göstermemiz gerekir" cümlesi doğru mudur?

@rene hocam bende aynı şeyi düşünüyorum aslında adama demezler mi neden SQL - PLSQL var diye dimi ama :) Ben daha çok projenin başlangıç seviyesinde yapısal ilerleyişi nasıl olmalı sorusuna pratik çözümler bulabilmek istiyorum..

@unbalanced üstad n tier architacture 3 lü 5 li - 3 lü 5 li :) ihtiyaca göre genişliyor. işte asıl takıldığım nokta burda daha çok netleşecek. Yukarıda @sLeymN  a verdiğim örneği ele alırsak "evet büyük küçük farketmez herhangi bir projeye başlarken katmanlı mimari yapısını kurmamız şarttır. Öyle ki oldu proje genişledi 3 katman 5 katman 7 katman 11 katman gidebilelim. " bakış açısı doğru mudur?

Design patternlar hakkında genel bilgiye ufak tefek örnekler üzerinde uygulama yapmışlığım var lakin tam anlamıyla hakkını vererek kullandım mı dersen hayır örneklemeden ileriye gitmedim şimdilik :) 

rappermcs tarafından 13/Kas/13 09:14 tarihinde düzenlenmiştir

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

@sLeymN hocam evet ORM ler bir çok anlamda ürünü görselleştirip refactoringi kolaylaştırıyor. Lakin atıyorum bir win. servis düşün ki hergün sabah 09.00 da çalışıyor ve db den çektiği veri kümesi içinde belli bir fielddaki değerin 100 den küçük veyahut büyük olması durumlarına göre mail atıyor. Yani oldukça basit küçük  bir uygulama için ORM işine gimrke entity framework ile hibernate ile çalışmak ne denli doğru? Eğer doğru bir yaklaşım değil ise (ki çevremde gördüğüm proje belli bir büyüklükte değilse ORM ye hiç bulaşmamak gerekiyor yanlış da olabilir) proje büyüklüğünü hangi özellikler ilşe belirleyebiliriz?

@rakkoc yok hocam liste içinde sort etmek istemiyorum :) genel bir takım pratik bilgiler hk müridlerin görüşlerini almaya çalışıyorum.

@furkan5816 var furkan bakınız http://serdalkepil.wordpress.com/2012/02/14/net-orm-araclari-orm-tool/

@trampfd hocam işte bak cümlen benim takıldığım noktada kalmış tüm işlemleri db de yapalım evet güzel. db den gereksiz 1 byte bile çekmedik evet. "Datayla aynı tipte custom bir class yazıp verinin son halini buna gömüp artık bu saatten sonra bu veri üzerinde başka işlem yapmayıp, sadece UI da kullanıcıya göstermemiz gerekir" cümlesi doğru mudur?

@rene hocam bende aynı şeyi düşünüyorum aslında adama demezler mi neden SQL - PLSQL var diye dimi ama :) Ben daha çok projenin başlangıç seviyesinde yapısal ilerleyişi nasıl olmalı sorusuna pratik çözümler bulabilmek istiyorum..

@unbalanced üstad n tier architacture 3 lü 5 li - 3 lü 5 li :) ihtiyaca göre genişliyor. işte asıl takıldığım nokta burda daha çok netleşecek. Yukarıda @sLeymN  a verdiğim örneği ele alırsak "evet büyük küçük farketmez herhangi bir projeye başlarken katmanlı mimari yapısını kurmamız şarttır. Öyle ki oldu proje genişledi 3 katman 5 katman 7 katman 11 katman gidebilelim. " bakış açısı doğru mudur?

Design patternlar hakkında genel bilgiye ufak tefek örnekler üzerinde uygulama yapmışlığım var lakin tam anlamıyla hakkını vererek kullandım mı dersen hayır örneklemeden ileriye gitmedim şimdilik :) 

hocam aslında bende bir zamanlar senin gibi düşünüyordum. Ufak ve küçük projeler için kasmaya gerek yok kodla gitsin diyordum lakin, stajda kafama vura vura şunu öğrettiler.

Her zaman en esnek yapıyı oluşturmaya çalış. Bugün ürettiğin bir ürün yarın başka bir ürününde alt yapıyı oluşturabilir.

Alt yapı oluşturmayı geçtim, bugün yaptığın bir ürüne 5 ay sonra dönüp kod yazmak zorunda kaldığında ulan ben burda ne yapmışım dememek gerekiyor.

O yüzden renenin dediği gibi db yi db de nesneyi programda halletmek lazım. Bunu yaparkende gui katmanına business kaçırmamak lazım.

edit. Eğer vaktin varsa http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=433093 şu kitabı okumanı tavsiye ederim.

sLeymN tarafından 13/Kas/13 10:35 tarihinde düzenlenmiştir

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    sLeymN bunu yazdı

O yüzden renenin dediği gibi db yi db de nesneyi programda halletmek lazım. Bunu yaparkende gui katmanına business kaçırmamak lazım.

edit. Eğer vaktin varsa http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=433093 şu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Siparişi verdim hocam. :) hangi kitaba baksam değişken nedir dizi nedir ile başlıyordu. Bu kitabın içeriği hoşuma gitti kısa ve net.

teşekkürler

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
Toplam Hit: 1445 Toplam Mesaj: 15