Vacuum Tube, Lambalı Amfi Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Merhabalar;

Samsung'un şu cihazı cazip geliyor (Link) ama sadece kulaktan dolma bilgilere sahibim.

Vacuum tube dedikleri olay ses konusunda çok daha kaliteli ancak çok fazla watt lara ulaşamıyor diyorlar.

Mesela 1000 w bir ses sistemini neden tercih etmeliyim getirisi nedir?

Hem madem yüksek wattlarda kullanılamıyor Samsung nasıl yapmış?

Biraz bilgisi olan korkmasın yazsın!

Yapay zeka, zeka değildir.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    Tüp te transistörün aksine yüksek güç elde etmek daha kolaydır. Sorun üretim ve işletme maliyeti tüpde daha fazla olduğundan yüksek güç veren tüplerin zor bulunmasıdır.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExcellencE
    ExcellencE's avatar
    Erkek

Peki hocam bu transistörün bilmem kaç wattlık olması bizim ne işimize yarıyor?

bi de bu lambalı amfi neden daha kaliteli ses veriyor?

Yapay zeka, zeka değildir.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek

Hatta profosyonellerin o tüplü anfilerden daha iyi veirm aldmak için 1 ay açık bırakarak ondan sonra kullandıklarını duymuştum.

Bu müzik hastalığının sonu yok, 50 cm altın kabloya 1500 dolar veren de var.

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

hocam verdiğiniz linkte bulunan bi resme göre pek GERÇEK birşeye benzemiyor.

bildiğim kadarıyla zaten hem ampüller devasa oluyor hem sayıları fazla oluyor.

bunlar görüntü amaçlı koymuş olabilir veya sadece bir kaç kanal için geçerli olabilir.

arkada yine tda'lar yatıyodur :P

baristbt tarafından 25/May/13 20:34 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    vukuat
    vukuat's avatar
    Erkek

mantık olarak şöyle bi durum var watt yükseldikçe boyutta o oranda büyür, o lambalar  tvlerde vardı çok patlar sıkıntı çıkartırdı piyasada zor bulunurdu hatta 96 yılında almanyadan bir müşterimiz philips fm dalgası bululan bir lambalı radyo getirmişti lambaları bulunmadıgından tamir edememiştik, metal transistör çıkışlı amfiler her zaman daha uzun ömürlü ve daha güçlü olur, watt yükseldikçe transistör ısınır bunu engellemek için alimiyum blok üzerinde metal transistör daha sağlıklı olucaktır.

Bu evrak güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır. http://evraksorgu.meb.gov.tr adresinden 8e79-9f95-3250-8689-8032kodu ile teyit edilebilir.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Frank
    Frank's avatar
    Erkek

hocam yakınlarda 15w all tube gitar amp aldım. Bahsettiğin olay gitar amfisi olmasa da belki fikir verir.

2 girişi var üzerinde 1w ve 15w.  1w girişinde full gain çaldım bi 30sn kadar, inanılmaz yüksekti ses. 15w girişini sırf denemek icin actım ve vol1 gain 2 üzerine çıkamadım. 1w haliyle bile evde kullanım için çok yüksek ses cıkartıyor ki nerdeyse geri verecektim amfiyi. O tatlı sesi yüzünden kıyıp veremedim geri :D

15w olmasına karşın tahmini en az 60w transistörlü amfi kadar güçlü

Tonlarına diyecek hiç birşey yok cleande gercekten kendinden geçiriyor insanı. Gain fullendiginde de çok lezzetli ısırgan overdrive tonu veriyor.

Transistörlü amfilerle arasındaki ton farkı geceyle gündüz kadar. Fiyatı da aynı güçteki transistörlü amfilerin 4-5 katı kadar.

Dedigim gibi bahsettigim gitar amfisi. Belki bu konuda farklı olabilir olay ama lamba aynı lamba işte fikir olur belki :)

Bir de bir yakınım var gençliğinde el yapımı amfiler (transistörlü ve lambalı) yapan birisi. Kendisine sordugumda 100w trans. yerine 15w lambalı olanı almamı tavsiye etti. Kendisi de lambalı radyodan dinliyormuş müziği.

"Bu çok fazla wattlara ulaşamıyor" denilen şey müzisyenler, konserler için söyleniyor. Ev kullanımı için fazlasıyla yeterli olacağını düşünüyorum.

Tüm sıkıntı ve üzüntülerin kaynağında iradenin arzuları vardır; çünkü tatmin edilmemiş bir arzu bizi özlemle dolu olarak bırakır, tatmin edilen bir arzunun yerine bir yenisi alıncaya kadar da can sıkıntısı yaşarız.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek
    ExcellencE bunu yazdı

Peki hocam bu transistörün bilmem kaç wattlık olması bizim ne işimize yarıyor?

bi de bu lambalı amfi neden daha kaliteli ses veriyor?

Aslında transistörler için watt değerinden çok amper yani akım değeri daha önemlidir. Ses gücünün birden fazla birimi watt olan ölçüsü vardır ve genelde gerçek hayatta nadiren erişebileceğimiz hatta hiç erişemeyeceğimiz değerler yazılır. 2x800Wat aslında 2x50Watt dır gibi.

Ses sistemleri ayrı bir daldır diyebilirim. lambalı-transistörlü karşılaştırmasını yapacak bilgi birikimim yok ancak şunu söyleyebilirim 50-60W ve üstü gerçek güç değerinde ses istiyorsan lambalı almalısın. Bu arada gerçek 2x20W ile 1200 kişilik düğün yaparsın.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Trasistorlu veya daha yuksek guce sahip olan mosfetli amfiler tabiki ucuz ve yari digital ses verirler yani ab amfi sinifina girerler gercekten kaliteli ses isteniyorsa lambali amfi veya f tipi amfi gerekmektedir f tipi amfinin ses cikisi 20 30 watt gibi degerler olmasina ragmen gercek ses cikisini desteklerler

delimiyim ben?
Toplam Hit: 2450 Toplam Mesaj: 9