VB Decompiler

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kultigin
    kultigin's avatar
    Erkek

Herkese Hayırlı Akşamlar;
    Bu programın Tools pnelinde Patch bölümü var.Bir programı nasıl patchli yaparız.Kısaca program üzerinde nasıl değişiklik yaparız.(Defalarca  denememe rağmen yapamadım)

Bu programın özelliklerinden biride "Yeniden derleyerek EXE dosyası haline getirebilir" program üzerinde değişiklik yaptığığımızı varsayarak bunu nasıl exe döndüreceğiz. (Oly ve W32Dasm bunu yapıyor. Bu programda onu göremedim kaydettiğimde .bas uzantılı oluyor)

Zafer zafer benimdir diyebilenin.muvafakiyet muvaffak olacağım diye başlayanın ve muaffak oldum diyebilenindir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Patch'e girince adresi girip get diyeceksin oraya konumlandıktan sonra hexadecimal değerde değişiklik yapıp set diyeceksin.Ekstra birşey yapmana gerek yok.Set dediğin anda zaten dosyaya değişiklik kaydoluyor.Fakat aynı anda sadece 1 bytelık değişiklik imkanı sunması adres adres kendin girerek ilerleme zorunluluğu olması biraz kullanışsız kılıyor.

λ
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kultigin
    kultigin's avatar
    Erkek

Hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.Sizin bir soruya verdiğiniz cevap üzerine değişiklik yapmak istemiştim(= yeine <>)fakat bayt olayını bilmiyordum.

Hocam Müsadenizle yeni bir konu açmadan bir soru da soracaktım. WKTVBDE debuggarını ilk defa kullandım.Sizin verdiğiniz örneği çözdüm.Ama başka bir programda kullanmak istedim.WKTVBDE debuggara programı yükledim fakat program debuggarın içine gömüldü gibi.Debuggarı kapattığımda programın şifre bölümü açılıyor.(Normal şekilde görülmüyor.Program Arka planda çalışıyor)Böyle bir sorunu nasıl çözebiliriz.

Sağlıcakla Kalın

Zafer zafer benimdir diyebilenin.muvafakiyet muvaffak olacağım diye başlayanın ve muaffak oldum diyebilenindir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Wktv debuggerda açtığınız uygulama native derlenmiş olabilir.Wktv P-Code için özel olarak üretilmiş debuggerdır.Eğer Ollydbg ile açtığınızda çok geniş veri alanları görüyorsanız P-Code derlendiğini kendinizde anlayabilirsiniz.Diğer bir konu eğer trace ederken bunu yaşıyorsanız debugger koruması olabilir.Fakat açarken henüz hafızaya yüklendiği için sorun olmaz.

λ
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kultigin
    kultigin's avatar
    Erkek

Hocam Fikrimce debug koruması yok (Oly desorunsuz açılıyor.Oly deki adresine bakatığımda boşluklar var kıdu analiz ettiğimde herhangi bir sonuç çıkmıyor)Oly de rahatlıkla açılıyor üzerinde işlem yapabiliyorum.

Hocam program hafizaya yükleniyor olabir .Ama ben  formu göremiyorum (ne serial texti nede Commandları) ki  fake serialı gireyim. veya Düğmeye tıkladıdığımda Program bx de dursun. (Hocam kusura bakmayın sizi yoruyorum Hakkınızı Helal Edin) 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    kultigin bunu yazdı:
    -----------------------------

Hocam Fikrimce debug koruması yok (Oly desorunsuz açılıyor.Oly deki adresine bakatığımda boşluklar var kıdu analiz ettiğimde herhangi bir sonuç çıkmıyor)Oly de rahatlıkla açılıyor üzerinde işlem yapabiliyorum.

Hocam program hafizaya yükleniyor olabir .Ama ben  formu göremiyorum (ne serial texti nede Commandları) ki  fake serialı gireyim. veya Düğmeye tıkladıdığımda Program bx de dursun. (Hocam kusura bakmayın sizi yoruyorum Hakkınızı Helal Edin) 

-----------------------------

Debugger koruması yada herhangi bir koruma olsada bu debuggerda dosyanın açılmasını engellemez (çalışmadan,trace edilmeden önceki ilk hali) Disassembler edilmiş şekilde karşınıza gelir.Çalıştırırsanız koruma varsa çeşitli aksiyonlar meydana gelebilir.Program kırılacakmı,kapanacakmı vs. P-Code uygulamalarında Ollydbg işe yaramaz neyse..

Siz programı çalıştırdığınızda formu gizliyorsa,kapanıyorsa yada açılmıyorsa vs isdebuggerpresent,outputdebugstring gibi apilerle sizin debug yaptığınızı anlayıp programı sonlandırıyor olabilir.Programı en baştan itibaren adım adım trace ederek gelişmeleri gözleyin ayrıca vb decompilerda formun iniatilize,load olaylarına gözatın oralara breakpointler koyarak,izleyerek sorunun nereden kaynaklandığını bulabilirsiniz.Yada debuggerı kullanırken bir yerde hata yapıyorsunuz.

Şu an yatıyorum.Sorun yaşadığınız dosyayı upload ederseniz gözatabiliriz.Kolay gelsin.

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kultigin
    kultigin's avatar
    Erkek

Hocam verdiğiniz bilgilerden dolayı müteşekkirim.Programın adresini özelinize gönderdim.

Toplam Hit: 3000 Toplam Mesaj: 7